عضویت در خبرنامه الکترونیک
رییس دانشگاه آزاد اسلامی :

برنامه دانشگاه آزاد برای رسیدن نسبت یک به ٢٧ استاد به دانشجو

کد خبر: 69417
تاریخ انتشار: ۰۵ بهمن ۱۳۹۴ - ۹:۴۷ ق.ظ

رییس دانشگاه‌آزاد اسلامی استان خوزستان با بیان اینکه سهم دانشگاه آزاد اسلامی از موسسات آموزش عالی این استان ١٧درصد است، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی استان خوزستان در امر آموزش عالی این استان سهم ۴۴ درصدی و در تحصیلات تکمیلی سهم ٧٠ درصدی دارد .

رییس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به نسبت استاد به دانشجو در این دانشگاه، گفت: در حال حاضر نسبت استاد به دانشجو در کل کشور یک به ۶٩ و در دانشگاه آزاد اسلامی یک به ۴٨ است، و از اهداف دانشگاه آزاد اسلامی رسیدن به نسبت یک به ٢٧ است.

برنامه دانشگاه آزاد برای رسیدن نسبت یک به ٢٧ استاد به دانشجو
رییس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به نسبت استاد به دانشجو در این دانشگاه، گفت: در حال حاضر نسبت استاد به دانشجو در کل کشور یک به ۶٩ و در دانشگاه آزاد اسلامی یک به ۴٨ است، و از اهداف دانشگاه آزاد اسلامی رسیدن به نسبت یک به ٢٧ است.

به گزارش نداي مردم، دکتر میرزاده رییس دانشگاه آزاد اسلامی در جلسه هیات امنای استان خوزستان، گفت: طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی هیات امناها باید برنامه و بودجه سنواتی دانشگاه ها را به تصویب برسانند، در همین راستا هدف از برگزاری این جلسات، بررسی و تصویب بودجه سال ٩۵ و گزارش عملکرد دانشگاه آزاد اسلامی استان ها است.

وی با بیان اینکه از وظایف دانشگاه ها پاسخ به نیاز اجتماعی افراد به امر تحصیل است، گفت: دانشگاه های کشور تنها می توانند پاسخگوی حدود ٣٠ درصد از تقاضای کارشناسی ارشد و ۵ درصد از تقاضای مقطع دکتری باشند.

رییس دانشگاه آزاداسلامی افزود: توسعه تحصیلات تکمیلی همچنان جزو سیاست های اصلی ماست. در کنار آن، افزایش درآمدهای غیرشهریه ای دانشگاه، اجرای طرح های ماندگار فرهنگی ، اتمام طرح های عمرانی نیمه تمام، راه اندازی کامل طرح ساها که درواقع یک آزمایشگاه بزرگ ملی است، از دیگر اهداف و سیاست های دانشگاه آزاد اسلامی است.

توجه به خودکفایی در امر آموزش عالی همانند بخش صنعت
رییس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه در آموزش عالی نیز همانند صنعت، باید به خودکفایی توجه کرد، گفت: وظایف دانشگاه ها ایجاد اشتغال نیست، بلکه توجه و پاسخگویی به نیاز اجتماعی جوانان برای ادامه تحصیل است، با فراهم آوردن امکان تحصیل علاقه مندان، می توان مانع خروج ارز و تحصیل جوانان در کشورهای دیگر شد و هیچ مجوز قانونی وجود ندارد که از ادامه تحصیل مشتاقان تحصیلات عالیه جلوگیری شود.

وی با بیان اینکه وظیفه ذاتی دانشگاه ایجاد اشتغال نیست، خاطرنشان کرد: اما دانشگاه آزاد اسلامی وظیفه خود می داند برای اشتغال فارغ التحصیلان برنامه ریزی کند. در این زمینه اجرای طرح شفا و تاسیس مراکز رشد در واحدها زمینه ساز اشتغال فارغ التحصیلان است.

دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاهی اسلامی است
وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاهی اسلامی است، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی به پیشنهاد آیت الله هاشمی رفسنجانی و حمایت امام خمینی و مقام معظم رهبری تاسیس شده است، بنابراین این دانشگاه به اسلام و توسعه فرهنگی اسلامی- دینی توجه و جدیت بیشتری دارد.

رییس دانشگاه آزاداسلامی همچنین به برگزاری کرسی های آزاد اندیشی اشاره کرد و افزود: برگزاری کرسی های آزاد اندیشی مورد تاکید مقام معظم رهبری است و کلیه واحدهای دانشگاه آزاداسلامی باید توجه بیشتری به برگزاری این کرسی ها داشته باشند. اما متاسفانه استقبال چندانی از برگزاری این کرسی ها نشده و شاید ریشه آن عدم اعتماد استادان و دانشجویان به تبعات بعد از برگزاری این کرسی ها باشد.

ثبت ٣ شرکت دانش بنیان دانشگاه آزاد اسلامی خوزستان در سامانه آزاد اکسپو
در ابتدای این جلسه، دکتر شهرام لک رییس دانشگاه‌آزاد اسلامی استان خوزستان ضمن ارائه گزارشی از عملکرد این استان گفت: دانشگاه آزاد اسلامی خوزستان دارای ١٨ واحد و مرکز، ١٢٣ هزار نفر دانشجو و هزار و ٧۶٠ عضو هیات علمی تمام وقت است.

رییس دانشگاه‌آزاد اسلامی استان خوزستان با بیان اینکه سهم دانشگاه آزاد اسلامی از موسسات آموزش عالی این استان ١٧درصد است، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی استان خوزستان در امر آموزش عالی این استان سهم ۴۴ درصدی و در تحصیلات تکمیلی سهم ٧٠ درصدی دارد .

وی با بیان اینکه روند جذب اعضای هیات علمی در این استان سیر صعودی داشته است، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی استان خوزستان دارای هزار و ٧۶٠ عضو هیات علمی تمام وقت، ١٠٢ عضو هیات علمی نیمه وقت و ۶هزار و ١٠٠ استاد حق التدریس است.

لک افزود: همچنین تعداد ١۴ تفاهم نامه همکاری با موسسات و سازمان ها منعقد شده که از مهمترین آن می توان به تفاهم نامه شرکت ملی حفاری ایران، سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی استان خوزستان، شرکت فولاد اکسین خوزستان، انجمن سازندگان قطعات نفت، گاز و پتروشیمی استان خوزستان و … اشاره کرد.

وی همچنین در خصوص طرح های فرهنگی ماندگار استان خوزستان گفت: ایجاد مرکز فعالیتهای قرآنی امام علی (ع)،برگزاری مراسم نکوداشت علامه وحید بهبهانی وآخوند ملاعلی، برگزاری گرد همایی کانون ها و نشریات دانشجویی، ایجاد نمایشگاه دائمی فرهنگی دانشجویان، ایجاد یادمان شهدای گمنام و … از جمله این طرح ها است.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی خوزستان همچنین در خصوص شرکت های دانش بنیان در این استان گفت: تا کنون ۵شرکت دانش بنیان در مراکز رشد واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی استان خوزستان دایر شده که مشخصات ٣شرکت در سامانه آزاد اکسپو ثبت شده است.

در ادامه این جلسه، میزان شهریه دانشجویان این استان به اتفاق آرا به تصویب رسید که بر اساس آن مقرر شد به منظور افزایش جاذبه رشته های دانشگاهی، شهریه ثابت دانشجویان موجود در رشته های غیرپزشکی در سال ٩۵ افزایش پیدا نکرده و شهریه متغیر دانشجویان موجود (به جز رشته های غیرپزشکی) تا ١۵ درصد افزایش یابد و این اختیار به کمیسیون دائمی هیات امنای استان داده شد که براساس میزان تقاضای رشته های استان، افزایش شهریه را کمتر از ١٥درصد در نظر بگیرد.

به گزارش مرکز حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، بودجه استان خوزستان از حیث درآمد و هزینه ۴٣۴ میلیارد تومان و از حیث منابع و مصارف ۶٣٠ میلیارد تومان مورد تایید اعضای هیات امنای این استان قرار گرفت. همچنین سند توسعه واحدهای دانشگاهی استان مبتنی بر آمایش سرزمینی و برنامه ششم استان با اصلاحاتی تصویب شد و مقرر شد اصلاحاتی که مدنظر جلسه بود در کمیسیون دائمی هیات امنای استان مطرح شود، تایید کمیسیون دائمی هیات امنا به منزله مصوبه هیات امنا باشد و به استحضار اعضای هیات امنا برسد./نخست نيوز

 

دیدگاه کاربران