عضویت در خبرنامه الکترونیک
رئيس سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران :

حجم فعاليت‌هاي فرهنگي هنري متناسب با جمعيت تهران نيست

کد خبر: 69465
تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۳۹۴ - ۳:۰۹ ب.ظ

محمود صلاحي، رئيس سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران در ادامه بازديدهاي هفتگي از مناطق و مراکز فرهنگي مختلف پايتخت، به همراه جمعي از معاونان و مديران ارشد اين سازمان از مديريت فرهنگي هنري مترو و غرفه‌ها و مراکز فرهنگي هنري ايستگاه‌هاي مترو شهيد بهشتي و هفت تير بازديد کرد.

رئيس سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران در بازديد از ايستگاه‌هاي مترو شهيد بهشتي و هفت تير حجم فعاليت‌هاي فرهنگي هنري شهر تهران را پايين دانست و از ارتقاي ساختار سازماني فرهنگسراي مترو به مديريت فرهنگي هنري مترو خبر داد.
به گزارشنداي مردم، محمود صلاحي، رئيس سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران در ادامه بازديدهاي هفتگي از مناطق و مراکز فرهنگي مختلف پايتخت، به همراه جمعي از معاونان و مديران ارشد اين سازمان از مديريت فرهنگي هنري مترو و غرفه‌ها و مراکز فرهنگي هنري ايستگاه‌هاي مترو شهيد بهشتي و هفت تير بازديد کرد.
در اين بازديد ارتقاي ساختاري مجموعه فرهنگسراي مترو که به عنوان يک فرهنگسراي خاص تا کنون فعاليت مي‌کرد به مديريت فرهنگي هنري مترو اعلام شد و محمود صلاحي رئيس سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران با اعلام اين خبر اسماعيل قضاتلو را ابقا و حکم انتصاب اين مديريت جديد را به وي اعطا کرد.
صلاحي در بين کارکنان مديريت فرهنگي هنري مترو با اشاره به اينکه در کلان‌شهرها مترو از پرترددترين مراکز جمعيتي به حساب مي‌آيد، گفت: شايد بسياري از افراد در تهران فرصت بازديد از مراکز فرهنگي هنري را پيدا نکنند ولي هر روز در مترو آمد و شد دارند و شاهديم که روز‌به‌روز مترو در حال گسترش است و همين مساله اهميت بالاي معرفي مترو را به عنوان مرکز فرهنگي نشان مي‌دهد.
رئيس سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران با بيان اينکه در تمام دنيا به شکل حرفه‌اي و مطلوب از هنر براي انتقال منويات و ارزش‌هاي نظام‌شان بهره مي‌برند، افزود: در سازمان فرهنگي هنري و ديگر نهادهاي فرهنگي اتفاق‌هاي خوبي رخ داده است؛ براي مثال حجم برخي فعاليت‌ها در سال گذشته در معاونت هنري سازمان فرهنگي هنري چند برابر شده است اما اين موضوع براي مسئولان که مدام درگير برنامه‌ها هستند چشمگير به نظر مي‌آيد اما براي جمعيت ۹ ميليون نفري شهر تهران و آن‌هم در تراز پايتخت جمهوري اسلامي بسيار اندک و ناکافي است.
ترويج فرهنگ نماز و برگزاري نماز جماعت در دستور کار است
وي تصريح کرد: شايد در سال گذشته تعداد اجراهاي تئاتر تهران دوبرابر شده باشد اما براي تعداد محلات و مسائل فرهنگي و جمعيت بسيار کم است، يا در موضوع برگزاري نمازهاي جماعت و ترويج فرهنگ نماز نيازمند برنامه‌ريزي‌هاي بهتر هستيم که سازمان فرهنگي هنري در اين زمينه با تمام توان آماده همکاري با نهادهاي مرتبط است.
صلاحي صرفه‌جويي در تعداد نيروها و بودجه را بسيار ضروري دانست و گفت: اين نکته بسيار مهم است و بايد پيگيري شود اما در برخي از کارويژه‌ها ما به توان بيشتري براي پيش‌برد هدف‌هاي فرهنگي و هنري نياز داريم؛ در مترو نيز با توجه حجم تردد و جمعيتي که حضور دارد مي‌توان در سطح يک منطقه برنامه‌ريزي‌هاي فرهنگي هنري را براي شهروندان طراحي کرد.
برنامه‌هاي فرهنگي با شناخت درست مخاطبان طرح‌ريزي شوند
وي از ارتقاي ساختار سازماني فرهنگسراي مترو به مديريت فرهنگي هنري مترو خبر داد و افزود: اين موضوع در نشست‌هاي متعدد در شوراهاي تخصصي بررسي و با نيازسنجي که انجام شد به اين نتيجه رسيديم که براي تاثيرگذاري مناسب نيازمند ارتقاي ساختاري هستيم و امروز اين مهم را اعلام مي‌کنيم.
رئيس سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران گفت: ايستگاه‌هاي مترو مانند صحنه‌ نمايش و تئاتر است که به فراخور زماني که شهروندان در آن حضور دارند مي‌توان با برنامه‌ريزي دقيق و عميق تاثير‌گذاري مطلوب فرهنگي را در آن دنبال کرد؛ براي اين مهم نيازمند تعيين نيروهاي فرهنگي در هر ايستگاه هستيم که بايد با تعامل با دستگاه‌هاي ديگر اين موضوع را پيگيري کنيم.
وي با اشاره به توسعه ايستگاه‌ها و خط‌هاي مترو بيان کرد: سال آينده خط ۳ مترو کامل مي‌شود، ايستگاه مترو مهرآباد در مرحله نهايي قرار دارد، همچنين ايستگاه نمايشگاه آفتاب در ارديبهشت سال آينده به بهره‌برداري مي‌رسد و بخشي از خط ۷ آغاز به کار مي‌کند؛ براي تاثيرگذاري مناسب بايد براي هر فضايي به تفکيک مخاطب برنامه‌ريزي داشته باشيم. براي مثال در ايستگاه نمايشگاه با برگزاري هر نمايشگاه مخاطبان متفاوتي تردد خواهند کرد يا در فرودگاه مسافران حضور دارند که بايد به اين مساله توجه جدي داشت.
تعامل سازنده با هنرمندان در دستور کار مديران فرهنگي هنري شهر تهران
محمود صلاحي با اشاره به برگزاري «چهارشنبه‌هاي هنر» در سازمان فرهنگي هنري و تاکيد بر لزوم تعامل سازنده با هنرمندان و چهره‌هاي فرهنگي تشکيل «چهارشنبه‌هاي هنر» در مناطق شهر تهران را ضروري دانست.
رئيس سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران گفت: در سال ۹۵ شوراي شهر، شهرداري و شخص شهردار از سازمان فرهنگي هنري انتظار بيشتري خواهند داشت و بايد براي تعامل بيشتر با شخصيت‌هاي هنري و فرهنگي برنامه‌ريزي جدي داشته باشيم.
وي با ابراز رضايت نسبت به برگزاري نشست‌هاي «چهارشنبه‌هاي هنر» در سازمان فرهنگي هنري گفت: هر هفته در ديدار با هنرمندان شاخص رشته‌هاي مختلف رايزني‌ها و همفکري‌هاي لازم را پيگيري مي‌کنيم و به نظرم بايد يک روز را نيز در هفته با عنوان «روز فرهنگ» براي ديدار با چهره‌هاي ممتاز فرهنگي در نظر بگيريم تا با ارتباط موثر و ثمربخش به هم‌افزايي مطلوب در طراحي و اجراي برنامه‌ها دست‌يابيم.
مشاور شهردار تهران افزود: مردم از کارهاي فرهنگي هنري ممتاز استقبال مي‌کنند؛ نمونه اين موضوع را در طرح نگارخانه‌اي به وسعت شهر مشاهده کرديم؛ اما در اجراي برنامه‌ها هر روز نيازمند تنوع و به روز شدن هستيم؛ نمي‌توان يک طرح و برنامه را براي همه گروه‌هاي مخطاب و در همه زمان‌ها اجرا کرد.
رئيس سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران، با اشاره به اينکه ظرفيت‌هاي فردي و جمعي در شهر تهران بسيار زياد است، تصريح کرد: در اين مساله همه رئيس‌هاي فرهنگسراها و مديران فرهنگي هنري مناطق مي‌توانند به مانند نشست «چهارشنبه‌هاي هنر» ديدارهايي را با چهره‌ها و فعالان فرهنگي هنري منطقه تشکيل دهند؛ و در سطحي متفاوت اين تعامل فرهنگي هنري را با جامعه شهروندان برقرار کنند؛ گروه‌هاي هنري مختلفي در شهر تهران فعال است و تعامل مناسب با اين افراد مي‌تواند موجب شکوفايي هنري و فرهنگي محله‌هاي شهر تهران شود./آريا

 

دیدگاه کاربران