عضویت در خبرنامه الکترونیک
معاون بهداشت :

دیدار کارشناسان آژانس همکاری های بین المللی ژاپن (JICA) با معاون بهداشت

کد خبر: 69484
تاریخ انتشار: ۰۷ بهمن ۱۳۹۴ - ۸:۴۷ ق.ظ

دکتر سیاری بیان داشت: به علت این که بیشتر مرگ ها در ایران مربوط به بیماری های غیرواگیر است، نظام مراقبت شهری باید پاسخگوی نیاز جدید شهروندان باشد.

معاون بهداشت در دیدار با کارشناسان آژانس همکاری های بین المللی ژاپن (JICA) از فراهم شدن نظام مراقبت اولیه شهری برای ۱۰ میلیون نفر حاشیه نشین در شهرها خبر داد.

به گزارش نداي مردم، دکتر علی اکبر سیاری در این دیدار ضمن ارائه گزارشی از روند اجرای برنامه طرح تحول بهداشت، گفت: به دلیل استقرار سیستم مراقبت های اولیه بهداشتی در روستاها عملکرد این سیستم در روستا بیشتر از شهرها است.

وی افزود: هم اکنون برای هر هزار نفر ۲ بهورز در روستاها داریم. این بهورزها بومی در روستاها هستند و در سیستمی به جز دانشگاه آموزش دیده اند و کارایی آنان بیشتر از فارغ التحصیلان دانشگاهی است.

معاون بهداشت افزود: در روستاها به ازای هر ۴ هزار نفر یک پزشک وجود دارد که پس از اجرای طرح تحول ۲۲۰۰ پزشک به روستاهایی که با کمبود مواجه بودند افزوده شد.

وی بیان داشت: اعتبار این افزایش نیز از محل یک درصد مالیات بر ارزش افزوده تأمین شد، این یک درصد به صورت اختصاصی برای سلامت روستاییان برای دریافت خدمات مراقیت های اولیه و خدمات درمان سطح ۲ و ۳ ارائه می شود.

وی ادامه داد: از همین محل اقلام داروهای اساسی مورد نیازبرای روستاییان تامین می شود و محل زیست پزشکان تعمیر و تجهیز شد و خدمات بهداشت دهان و دندان هم که تعطیل شده بود مجدد برقرار شد.

معاون بهداشت گفت: هم اکنون نظام مراقبت در شهرها نیز با الگوگیری ازنظام مراقبت اولیه روستا ها باز طراحی شده است.

دکتر سیاری بیان داشت: به علت این که بیشتر مرگ ها در ایران مربوط به بیماری های غیرواگیر است، نظام مراقبت شهری باید پاسخگوی نیاز جدید شهروندان باشد.

وی افزود: استقرار این سیستم جدید برای حاشیه شهرها یعنی جمعیتی بالغ بر ۱۰ میلیون نفر انجام شده است.

معاون بهداشت بیان کرد: هم اکنون برای هر ۲ تا ۳ هزار نفرشهرنشین یک کارشناس مراقب سلامت و برای هر ۱۲ هزار نفر یک پایگاه سلامت ایجاد شده ، و برای ۳۰ الی ۵۰ هزار نفر یک مرکز سلامت طراحی شده که در حال استقرار و ارائه خدمت است.

دکتر سیاری در پایان نیازهای ساکنان حاشیه شهرها را رسیدگی به آسیب های اجتماعی، بیماری های غیرواگیر و بیماری های واگیر عنوان کرد ./داروغذا

دیدگاه کاربران