عضویت در خبرنامه الکترونیک
استاندار البرز :

استان البرز گزینه نخست شرکت سرشناس هلندی برای سرمایه گذاری خارجی

کد خبر: 69501
تاریخ انتشار: ۰۷ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۴ ق.ظ

استاندار البرز یکی از استراتژی های توسعه فعالیت این شرکت را اجرای سرمایه گذاری های مشترک در کشورهای مختلف با عرضه کنندگان و شرکت های داخلی عنوان کرد و گفت: در همین راستا شرکت هلندی برنتز اقدام به ثبت برنتز خاورمیانه (Barentz middle East ) با مشارکت بخش خصوصی ایران نموده است.

استان البرز گزینه نخست شرکت سرشناس هلندی برای سرمایه گذاری خارجی
استاندار البرز گفت: شرکت بَرنتز(Barentz) یکی از بزرگ ترین شرکت های فعال در حوزه تولید و عرضه مواد اولیه دارویی، بهداشتی، صنایع غذایی و دام و طیور است و بعد از اجرای برجام، نخستین سرمایه گذاری خارجی را در این استان داشته است.

به گزارش نداي مردم، ” مهندس سیدحمیدطهائی” در آیین آغاز همکاری های مشترک بین کشور هلند و ایران در استان البرز، که با حضور معاونان وزرا، کاردار سفارت هلند در ایران، اعضای اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، مدیران کل استان و مدیران شرکت های تولیدی انسانی، غذایی، بهداشتی و مکمل های دامی، در سالن همایش های هتل اسپیناس برگزار شد؛ گفت:همزمان با اجرای برجام شاهد آغاز اولین سرمایه گذاری مشترک توسط شرکت سرشناس هلندی در استان البرز هستیم. شرکت بَرنتز(Barentz) یکی از بزرگ ترین شرکت های فعال در حوزه تولید و عرضه مواد اولیه دارویی، بهداشتی، صنایع غذایی و دام و طیور است.

وی با بیان اینکه مالکیت ده ها برند معتبر بین المللی به این شرکت تعلق دارد، افزود: دفتر مرکزی این شرکت در کشور هلند قرار گرفته و تمرکز اصلی فعالیت آن از گذشته در بازار اروپا بوده است.

استاندار البرز یکی از استراتژی های توسعه فعالیت این شرکت را اجرای سرمایه گذاری های مشترک در کشورهای مختلف با عرضه کنندگان و شرکت های داخلی عنوان کرد و گفت: در همین راستا شرکت هلندی برنتز اقدام به ثبت برنتز خاورمیانه (Barentz middle East ) با مشارکت بخش خصوصی ایران نموده است.
وی افزود: شرکت مذکور در حوزه تخصصی خود بزرگ ترین شرکت در اروپاست و شبکه توسعه و لجستیک بسیار گسترده ای در سطح جهان دارد.
استاندار البرز بیان کرد: یکی از نکات مثبت این سرمایه گذاری مشترک این است که سرمایه گذاری صورت گرفته محددود به ایران نبوده و خاورمیانه را پوشش خواهد داد.

مهندس طهائی افزود: برنامه این سرمایه گذاری مشترک تأمین مواد اولیه مورد نیاز در صنایع داخلی و همچنین ایجاد پایگاه تولید و توزیع محصولات برای کشورهای خاورمیانه در ایران است.

استاندار البرز با اشاره به فرایند آغاز همکاری های مشترک با کشور هلند گفت: شروع مذاکرات توسط سرمایه گذار ایرانی از حدود پنج سال گذشته آغاز شده بود اما به دلایل متعددی از جمله تحریم های بین المللی و عدم حمایت جدی از سرمایه گذاران ایرانی و خارجی به نتیجه نرسیده بود؛ بعد از استقرار در استان و نشست های متعدد با سرمایه گذار، از اردیبهشت ماه سال جاری جلساتی را در استانداری با سرمایه گذار خارجی داشتیم و با تشریح سیاست های دولت تدبیر و امید و همچنین ایجاد هماهنگی لازم با تمامی مدیران و دستگاه های متولی و مرتبط و نیز بازدید از صنایع بزرگ استان جهت ارائه تصویری صحیح از پتانسیل های صنایع داخلی و استان البرز به سرمایه گذار خارجی، نهایتاً طرف خارجی اعلام آمادگی جهت شروع پروژه داشت.

وی افزود: عامل بیرونی در طولانی شدن ورود این شرکت هلندی به ایران مساله تحریم بود که به عنوان یک عامل جدی ریسک سرمایه گذاری خارجی را به شدت بالا برده بود که خوشبختانه با مقاومت ملت ایران و هدایت های مقام معظم رهبری و تدبیر دولت یازدهم این مانع جدی بر داشته شد؛ هم اکنون تلاش استانداری البرز ایجاد محیطی سرمایه پذیر و تسهیل کننده برای جذب فرصت های پسا تحریم است.

استاندار البرز بیان کرد: در فاز اول هدف شرکت مشترک ایرانی – هلندی، تأمین مواد اولیه مورد نیاز صنایع،دارویی، غذایی، بهداشتی و غذای دام و طیور و اتصال صنایع داخلی به زنجیره تأمین بین المللی است.

وی افزود: به علاوه در همین فاز، ایران به عنوان بخشی از زنجیره تأمین شرکت بین المللی برنتز ایفای نقش خواهد داشت و مواد غذایی و دارویی نظیر زعفران و شیرین بیان از ایران به کشورهای مختلف صادر خواهد شد. در همین فاز نقش ایران به عنوان پایگاه شرکت برنتز در منطقه خاورمیانه تثبیت می شود و انتقال دانش تجاری، مدیریتی و تولیدی جهت اجرای فازهای بعدی انجام خواهد شد.
نماینده عالی دولت در استان البرز ادامه داد: در فازهای آتی توسعه این سرمایه گذاری، احداث واحدهای تحقیقاتی، آزمایشگاهی و خطوط تولید در زمینه داروهای ضدسرطان و تولید فاکتورهای خونی و نیز افزودنی های مواد غذایی، برنامه ریزی شده است.
وی افزود: با توجه به اینکه استان البرز به عنوان قطب واحدهای داروسازی و غذایی در کشور نیز وجود دو پتانسیل منطقه ویژه و فرودگاه پیام شرایطی استثنایی برای سرمایه گذاران در این حوزه ها را فراهم کرده است، قطعاً انتظار داریم در بخش تولیدی و آزمایشگاهی و بازرگانی شاهد اشتغال زایی توسط شرکت ایرانی – هلندی برنتز باشیم اما منافع این سرمایه گذاری مشترک صرفا به ایجاد شغل جدید محدود نمی شود؛ بلکه با مشارکت شرکت های طراز اول جهان کیفیت اشتغال را در ایران و استان ارتقاء می بخشد.

وی ادامه داد: اتصال به زنجیره جهانی این شرکت هلندی همزمان فرصت مناسبی برای بخش واردات و صادرات فراهم می کند. مسیر مطمئن و با کیفیت واردات مواد اولیه کمک می کند تا صنایع داخلی با ثبات بیشتری فعالیت داشته باشند و استفاده مواد اولیه مورد تأیید مراجع بین المللی، به صادرات محصول نهایی تولید داخل کمک می کند. علاوه بر این کشور ایران از مواهب طبیعی بسیاری برخوردار است که حتما می تواند نقش پر رنگی در زنجیره تأمین جهانی موارد اولیه در حوزه های دارویی، غذایی، بهداشتی داشته باشد. این فرصت ها همگی به معنای ایجاد اشتغال زایی غیرمستقیم است.

وی افزود: ایران و هلند می توانند در زمینه های مختلف اقتصادی همکاری های خود را در بخش های صنعتی و علمی به ویژه کشتیرانی، صنایع غذایی، دارویی، بهداشتی، نفت و انرژی توسعه داده و همکاری های فی مابین را تحکیم بخشند.

استاندار البرز گفت: مواد شیمیایی، مواد اولیه، ماشین آلات، مواد غذایی، تجهیزات تولید خوراک دام، بذر و نهال گیاه، تجهیزات پزشکی، آزمایشگاهی و دارو نیز از مهم ترین کالاهای وارداتی کشورمان از هلند محسوب می شوند.

گفتنی است؛ هلند سومین صادر کننده اروپایی کالا به ایران و جزو ۱۰ شریک اصلی وارداتی و صادراتی ایران است و با توجه به فراوانی منابع انرژی، منابع طبیعی و انسانی ایران و بازار بزرگ و در حال توسعه آن و نقش ویژه اش در خاورمیانه،منطقه آسیای میانه و کشورهای محصور در خشکی، ایران بستر مناسبی برای تولید کنندگان هلندی از حیث دسترسی ارزان و مطمئن به بازارهای منطقه ای قلمداد می شود.

 

دیدگاه کاربران