عضویت در خبرنامه الکترونیک
مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران :

آزادسازی بیش از ۲۵۰۰مترمربع از معابر بافت فرسوده در سال جاری/افزایش ساخت و سازها به روش تجمیع نسبت به سال ۹۳

کد خبر: 69541
تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۳۹۴ - ۱:۳۴ ب.ظ

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با تاکید بر اینکه مدیریت شهری پایتخت در راستای نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده شهر اقدامات موثری انجام داده است، گفت: در همین راستا یکی از اولویت های مدیریت شهری بازگشایی معابر در بافت های فرسوده پایتخت است.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با تاکید بر اینکه مدیریت شهری پایتخت در راستای نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده شهر اقدامات موثری انجام داده است، گفت: در همین راستا یکی از اولویت های مدیریت شهری بازگشایی معابر در بافت های فرسوده پایتخت است.

آزادسازی بیش از ۲۵۰۰مترمربع از معابر بافت فرسوده در سال جاری/افزایش ساخت و سازها به روش تجمیع نسبت به سال ۹۳

به گزارش نداي مردم، عباد الله فتح اللهی با اشاره به اینکه ناکارآمدی شبکه معابر در بافت‌های فرسوده یکی از مولفه‌های مهم آسیب‌پذیری این مناطق در برابر زلزله ارزیابی می شود، افزود: خوشبختانه از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ متر مربع (دقیقا ۲۷۶۳۴ مترمربع) از معابر بافت فرسوده شامل بن‌بست‌های متعدد ، کوچه ها و خیابان های کم عرض آزادسازی شده است.
وی تصریح کرد: از موانع موجود بر سر راه نوسازی بافت فرسوده؛ وجود بن‌بست‌های متعدد ، کوچه ها و خیابان های کم عرض در بافت‌های فرسوده در بیشتر مناطق پایتخت است. همچنین باید اعلام کنم که ناکارآمدی شبکه معابر در بافت‌های فرسوده امدادرسانی در مواقع بحرانی را با چالش مواجه می‌کند.
فتح اللهی با تاکید بر اینکه نوسازی مسکن با توجه به نیازهای زیستی ساکنان و مولفه‌های کیفی زندگی، به تنهایی پاسخگوی توسعه متوازن و پایدار این مناطق فرسوده نیست، خاطرنشان کرد: خوشبختانه شهرداران مناطق با تملک بافت فرسوده توانسته اند تا حدودی مشکل محدودیت معابر را که برای امدادرسانی در شرایط بحرانی غیرقابل نفوذ بود، رفع کنند.
وی تاکید کرد: ساخت‌وساز در بافت فرسوده نیازمند برخی اقدامات در راستای اصلاح زیرساخت‌ها همچون تعریض گذرهاست که مداخله مدیریت شهری و دولت را می‌طلبد.
مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران در ادامه اعلام کرد: طی ۶ ماه اول سال ۹۴، تعداد ۵ هزار و ۵۸۳ واحد مسکونی در محدوده بافت فرسوده ساخته شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۵٫۵ درصد افت داشته است. در همین بازه زمانی در سال ۹۳ نیز ۸ هزار و ۶۶۳ واحدمسکونی ساخته شده که نسبت به ۶ ماه نخست سال ۹۲، ۵۳ درصد کاهش داشته است. بررسی این آمار نشان می‌دهد اگرچه روند ساخت‌وساز در محدوده بافت فرسوده طی این دو سال نزولی بوده اما در ۶ ماه نخست سال ۹۴، نرخ نزول کاهش پیدا کرده است.
وی با بیان اینکه واحدهای مسکونی ساخته شده در اثر تجمیع در ۸ ماه ابتدایی سال جاری نسبت به دو سال قبل با شیب قابل ملاحظه‌ای صعود کرده است، افزود: طبق آمارهای رسمی سهم پروانه‌های تجمیعی در بافت فرسوده در ۶ ماهه اول امسال ۴۵ درصد بده و مابقی پروانه‌های ساختمانی در بافت فرسوده به شکل انفرادی صادر شده است. این در حالی است که در سال ۹۳ سهم پروانه‌های تجمیعی از کل پروانه‌های صادر شده در بافت فرسوده ۳۹ درصد بوده و در سال ۹۲ معادل ۳۶ درصد بوده است.
فتح اللهی با تاکید بر اینکه تعداد واحدهای مسکونی ساخته شده به روش تجمیع در بافت فرسوده در نیمه اول امسال ۶۴ درصد از ساخت‌وسازهای بافت فرسوده تهران را تشکیل داده است، گفت: طبق آمار رسمی سازمان نوسازی شهر تهران در نیمه اول امسال به‌طور متوسط۲٫۹ پلاک فرسوده برای ساخت‌وساز در بافت تجمیع شدند اما این رقم در سال ۹۳ و ۹۲ به ترتیب معادل ۲٫۷۹ و ۲٫۷ پلاک بوده است.
مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران در پایان با تاکید بر اینکه شورای اسلامی شهر و شهرداری تهران برای نوسازی بافت‌های فرسوده اقدامات و تخفیف های زیادی را در نظر گرفته اند، افزود: طبق قانون شهرداری ها موظفند تا ۵۰ درصد عوارض نوسازی املاک واقع در بافت فرسوده را تخفیف دهند اما با حمایت شورای اسلامی شهر تهران و موافقت شهردار تهران و با هدف تشویق و حمایت مالکان بافت های فرسوده این تخفیف در پایتخت از ۵۰ درصد به ۱۰۰ درصد تبدیل شده که نتیجه آن تخفیف ۴۶۰ میلیارد تومان از عوارض ساخت و ساز بوده است. /تهرانشهر

دیدگاه کاربران