عضویت در خبرنامه الکترونیک
معاون فني و عمراني شهرداري تهران :

بررسي اهميت توسعه کمي و کيفي شبکه جمع‌آوري آبهاي سطحي

کد خبر: 69548
تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۳۹۴ - ۱:۴۹ ب.ظ

معاون فني و عمراني شهرداري تهران، تلاش براي توسعه کمي و کيفي شبکه جمع‌آوري آبهاي سطحي را از حياتي‌ترين اقدامات پيش روي مديريت شهري دانست.

معاون فني و عمراني شهرداري تهران، تلاش براي توسعه کمي و کيفي شبکه جمع‌آوري آبهاي سطحي را از حياتي‌ترين اقدامات پيش روي مديريت شهري دانست.
به گزارشنداي مردم، عليرضا جاويد که در ششمين نشست معاونان فني و عمراني مناطق ۲۲گانه سخن مي‌گفت، با بيان آنکه شهر تهران از يک روند بارشي طبيعي، ثابت و برگشت پذير برخوردار نيست، مواردي همچون تغيير اقليم و نامنظم شدن الگوي بارش را هشدارهايي براي جدي گرفتن خطر سيلاب دانست و افزود: هرچند مساحت ۷۰۰ کيلومتر مربعي پايتخت از زيرساخت هاي پايدار و کارآمد به منظور جمع آوري و هدايت آبهاي سطحي برخوردار است اما رفتار نامنظم و غيرقابل پيش بيني سيلاب هاي ثبت شده در تاريخ شهر تهران نشان مي دهد که اقداماتي همچون نگهداري و پايش شبکه موجود، بهسازي، ايمن سازي و همچنين تلاش براي توسعه اين زيرساخت‌هاي حياتي، بايد به طور جدي و مستمر پيگيري شوند.
جاويد، اختلاف تراز ۱۰۰۰ متري ميان خط الراس و خط القعر سکونتگاهي در شهر تهران را از ديگر پيچيدگي هاي مقوله مديريت آبهاي سطحي در پايتخت دانست و با بيان آنکه طي سنوات گذشته، رژيم بسياري از رودخانه هاي شهر تهران دستخوش تغيير شده است، يادآور شد: احيا و ساماندهي شبکه طبيعي انتقال رواناب ها بايد در کنار تلاش براي توسعه و تکميل شبکه جمع آوري و هدايت روانابها دنبال شود.
وي با اشاره به تعامل مثبت شهرداري تهران و وزارت نيرو به منظور افزايش ايمني شهر در مقابل خطر سيلاب، طراحي ها و مطالعات انجام شده در زمينه عملياتي کردن طرح جامع مديريت آبهاي سطحي را مثبت و رو به جلو دانست و تاکيد کرد: هم افزايي توان فني و اجرايي شهرداري هاي مناطق ۲۲گانه و شرکت خاکريزآب، عاملي است که مي تواند سبب تسريع روند تکميل شبکه جمع آوري و هدايت آبهاي سطحي شود. /آريا

 

دیدگاه کاربران