عضویت در خبرنامه الکترونیک
معاون نظارت و پایش اداره کل محیط‌زیست استان تهران :

تهرانیها! ماسک‌ها را آماده کنید

کد خبر: 69691
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۷ ق.ظ

هوای پایتخت باز هم وارد شرایط ناسالم شد و تهرانی‌ها را از رویای شهری سالم و بدون آلودگی بیرون آورد.

هوای پایتخت باز هم وارد شرایط ناسالم شد و تهرانی‌ها را از رویای شهری سالم و بدون آلودگی بیرون آورد.
به گزارش نداي مردم، هوای پایتخت باز هم وارد شرایط ناسالم شد و تهرانی‌ها را از رویای شهری سالم و بدون آلودگی بیرون آورد.
براساس آنچه معاون نظارت و پایش اداره کل محیط‌زیست استان تهران اعلام کرد، آلاینده‌های جوی افزایش پیدا کرده و کیفیت هوای پایتخت به جایی رسیده که برای گروه‌های حساس در شرایط ناسالم است. گروه‌های حساس همان کودکان، سالمندان، زنان باردار، مبتلایان به بیماری‌های مزمن ریوی و بیماران خاص و سرطانی هستند. محمد رستگاری با اشاره به آلودگی هوای تهران، به ایرنا توضیحات بیشتری داد: «براساس اطلاعات رسیده از ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوای شهر تهران، شاخص کیفیت هوا از روز پنجشنبه تا ظهر روز گذشته، در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار گرفت.»

به گفته او، میزان غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ٢,٥ میکرون، نسبت به روز پنجشنبه گذشته با افزایش ٣٦ عددی، فراتر از حد مجاز بود و روی عدد ١٠٥ قرار گرفت. معاون نظارت و پایش اداره کل محیط‌زیست استان تهران حرف‌های دیگری هم زد: «میزان آلاینده‌های منواکسیدکربن و ذرات معلق کمتر از ١٠ میکرون در این مدت به ترتیب از ٤٢ به ٥٧ و ٣٨ به ٦١ افزایش یافته است.» به گفته او، ایستگاه‌های صدر (منطقه سه) با ١٤٥، بوستان سلامت با ١٤٢ و بوستان شکوفه با ١٤١ آلوده‌ترین مناطق تهران در ٢٤ ساعت گذشته بود. بدین‌ترتیب در این مدت، ایستگاه صدر از دیگر مناطق تهران آلوده‌تر بود. رستگاری اضافه کرد: «برهمین اساس ایستگاه‌های شهرداری منطقه ٢، پونک (منطقه ٥) و شهرک چشمه نیز به ترتیب با شاخص اعداد ٥٤، ٧١ و ٧٦ نیز مناطق کمتر آلوده شهر تهران در این مدت است.» او به گروه‌های حساس که در این شرایط با مشکل مواجه می‌شوند، هشدارهایی داد: «افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی و ریوی، سالمندان و کودکان از فعالیت‌های طولانی‌مدت در فضای باز خودداری کنند.»

هوا روز جمعه، درحالی وارد شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس شد که ٢٤ ساعت قبل از آن، هوای پایتخت در شرایط سالم قرار داشت و درست در روزی که فعالیت رسمی شهر تعطیل است و رفت‌وآمد خودرویی به‌طور چشمگیری پایین می‌آید، هوای تهران در وضع ناسالم قرار گرفت. براساس اعلام محیط‌زیست استان تهران در روز پنجشنبه، ذرات کمتر از ٢,٥ میکرون روی عدد ٣٧ قرار داشت. در هفته گذشته، تهران روزهای خوبی را از نظر آلودگی هوا سپری کرد، اما از دیروز (جمعه) به نظر می‌رسد، هفته جاری، آسمان پایتخت چندان آبی نباشد. بر این اساس، معیار سطح اهمیت بهداشتی شاخص کیفیت هوا به ترتیب از صفر تا ٥٠ در شرایط پاک (سبز)، ٥١ تا ١٠٠ سالم (زرد)، ١٠١ تا ١٥٠ ناسالم برای گروه حساس(نارنجی)، ١٥١ تا ٢٠٠ ناسالم (قرمز)، ٢٠١ تا ٣٠٠ بسیار ناسالم (بنفش) و ٣٠١ تا ٥٠٠ در شرایط خطرناک (ارغوانی ) تعیین شده است./بانكداران

 

دیدگاه کاربران