عضویت در خبرنامه الکترونیک
عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس :

بی‌توجهی به انتقال زندان‌ها در طرح‌های جامع شهری/ ضرورت تامین هزینه‌های ساخت از فروش زندان‌های داخل

کد خبر: 69840
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۰ ق.ظ

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس با تاکید بر انتقال زندان‌ها به خارج از شهر، گفت: سازمان زندان‌ها هزینه ساخت زندان در خارج شهر را از محل فروش زندان‌های داخل شهر تامین کند.

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس با تاکید بر انتقال زندان‌ها به خارج از شهر، گفت: سازمان زندان‌ها هزینه ساخت زندان در خارج شهر را از محل فروش زندان‌های داخل شهر تامین کند.
به گزارش نداي مردم، میرهادی قره سیدرومیانی  درخصوص ضرورت انتقال زندان‌های داخل شهرها به خارج از شهر، گفت: هرساله ۵۰۰ هزار نفر به زندان وارد می‌شوند که به طور معمول تعداد ۲۵۰ هزار نفر آنان در زندان‌ها مجبور به تحمل دوره حبس هستند، همچنین به میزان ۴ برابر استاندارد دنیا در زندان های ایران زندانی وجود دارد؛ بنابراین نیاز است که در سیاست های نظام کیفری جامعه پیش بینی شود که زندان‌ها از شهرها خارج و محوطه ای استاندارد برای زندان ها درنظر گرفته شود.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر واسکو در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در کلانشهرهایی مانند تهران و تبریز جابه جایی زندان‌ها از داخل به خارج از شهر در اولویت کاری سازمان زندان‌ها قرار دارد، افزود: پیرو این سیاست تاکنون زندان قصر در تهران به خارج از شهر و زندان کهریزک به صورت استاندارد در محوطه‌ای درحال ساخته شده است، همچنین زندانی در خارج از شهر تبریز در آینده‌ای نزدیک احداث خواهد شد؛ بنابراین برای اجرای سیاست های کیفری نیاز است که زندان ها از شهرها خارج شوند.

وی با اشاره به اینکه در طرح‌های جامع و تفصیلی شهرها باید کاربری مشخصی برای زندان‌ها و حوزه‌های قضایی تعریف شود، تصریح کرد: متاسفانه در تعریف برنامه های جامع و نقشه های راه شهری و استانی نبود چنین موضوعی یک ایراد است که باید در کوتاه مدت رفع شود.

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس درباره تامین هزینه ساخت زندان ها در خارج از شهر از فروش زندان های داخل شهر، افزود: دربرنامه ششم توسعه قوه قضاییه مکلف شده که مایملک سازمان زندان‌ها را در داخل شهر به فروش رسانده و سرمایه حاصل آن را برای محل یابی و ساخت زندان‌ها در خارج از شهر صرف کند، بنابراین به نظر می‌رسد که سازمان زندان‌ها باید با توجه به عدم کفایت بودجه، درآمد پایداری را از این جهت پیش‌بینی کند یعنی با توجه به اینکه در داخل شهرها بهترین مکان‌ها متعلق به زندان ها است باید با تغییر کاربری‌ها درآمدی از این محل برای خود ایجاد کنند.

دولت درحالی لایحه احکام پیشنهادی برنامه ششم را به مجلس تقدیم کرده است که بخشی از ماده ۲۴ این لایحه انتقال ۲۰ زندان داخل شهر به خارج از شهرها را مورد توجه قرارداده و به عنوان یکی از احکام تکلیفی برآن تاکید کرده است./خانه ملت

دیدگاه کاربران