عضویت در خبرنامه الکترونیک
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین:

آماده سازی ۳۵ بنای تاریخی در قزوین برای بازدید گردشگران نوروزی

کد خبر: 69946
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۴ - ۸:۲۱ ق.ظ

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین اضافه کرد: همچنین ضمن برگزاری جلسات ستاد اجرایی خدمات سفر استانی، در شهرستان ‌ها نیز با حضور فرمانداران شهرستان‌ های آوج، آبیک، البرز و بوئین زهرا ستادهای شهرستانی تشکیل و فعالیت خود را آغاز کرده ‌اند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین گفت: علاوه بر موزه‌ ها، عملیات ساماندهی و آماده سازی ۳۲ بنای تاریخی برای بازدید علاقمندان در ایام نوروز آغاز شده است.

به گزارشنداي مردم، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین، محمد علی حضرتی بیان کرد: ستاد هماهنگی و برنامه‌ ریزی رویداد نوروز در مجموعه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین از آبان ماه سال جاری فعالیت خود را آغاز و با پیگیری و تشکیل جلسات مستمر برنامه‌ های پیش‌بینی شده برای ایام نوروز را مطابق با شرایط موجود پایش می ‌کند.

وی ادامه داد: ستاد اجرایی خدمات سفر استان به منظور هماهنگی دستگاه‌ های عضو ستاد برای ارائه خدمات بهینه و میزبانی شایسته از گردشگران و میهمانان نوروزی با ابلاغ احکام استاندار محترم فعالیت خود را آغاز کرده و تاکنون با برگزاری سه جلسه خطوط اصلی کار ترسیم شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین اضافه کرد: همچنین ضمن برگزاری جلسات ستاد اجرایی خدمات سفر استانی، در شهرستان ‌ها نیز با حضور فرمانداران شهرستان‌ های آوج، آبیک، البرز و بوئین زهرا ستادهای شهرستانی تشکیل و فعالیت خود را آغاز کرده ‌اند.

وی انتخاب و ساماندهی آثار و بناهای تاریخی برای بازدید گردشگران و مسافران ورودی به استان در ایام نوروز ۹۵ را بخش دیگری از فعالیت‌ های میراث فرهنگی و گردشگری دانست و اظهار کرد: علاوه بر موزه‌ های رسمی استان شامل موزه‌ های خوشنویسی چهلستون، موزه اشیاء شهر قزوین، موزه مردم شناسی گرمابه قجر، موزه شهدا، موزه سنگ نگاره‌ ها در شبستان غربی مسجد جامع، موزه دریچه‌ های مسجد جامع که در ایام نوروز میزبان هم استانی‌ ها و گردشگران خواهد بود.

حضرتی گفت: چند موزه مشارکتی که توسط میراث فرهنگی و بخش خصوصی راه ‌اندازی شده از جمله موزه باغستان در عمارت تاریخی سپهدار، موزه عاشورائیان در عمارت تاریخی حسینیه امینی‌ها و موزه فرهنگ و آموزش در مدرسه دیانت نیز در این ایام آماده ارائه خدمات به میهمان نوروزی هستند، همچنین موزه سنگ ‌های طبیعی و ژئولوژیک و موزه آثار حجمی استاد رضا محمدی در مجموعه تاریخی، فرهنگی سعدالسلطنه برای بازدید گردشگران در ایام نوروز دایر خواهند بود.

وی خاطر نشان کرد: علاوه بر موزه‌ ها، عملیات ساماندهی و آماده سازی ۳۲ بنای تاریخی شامل مساجد، آب انبارها، کلیساها، خانه‎ های تاریخی قزوین و مجموعه‎ هایی نظیر دولتخانه صفویه، سعدالسلطنه، مسجد مدرسه حیدریه، مسجد مدرسه سردار و مسجد مدرسه صالحیه برای بازدید علاقمندان در ایام نوروز آغاز شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین با اشاره به نقش موثر برپایی نمایشگاه‌ های صنایع دستی در جذب گردشگران داخلی و خارجی گفت: با توجه به پیشینه غنی فرهنگی قزوین و ظرفیت بالای این استان در حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی در تلاش هستیم تا با معرفی و شناساندن فرهنگ و هنر اصیل و بومی و ارائه سوغات و صنایع دستی برتر استان در قالب نمایشگاه‌ های صنایع دستی و بهره‌ وری از این قابلیت ‌ها، گامی موثر در راستای جذب گردشگران، توسعه گردشگری و بازاریابی محصولات هنری استان برداریم.

وی تأکید کرد: در همین راستا نمایشگاه‌ های صنایع دستی در تمامی شهرستان‌های استان برپا می ‌شود که علاوه بر این نمایشگاه‌ ها، زندگی عشایری در کاروانسرای تاریخی هَجیب شهرستان بوئین زهرا و صنایع دستی و هنرهای بومی شهرستان آوج در کارونسرای تاریخی شاه عباسی به نمایش درمی ‌آید.

حضرتی افزود: منطقه‌ های الموت و طارم نیز با داشتن جاذبه‌ ها و چشم اندازهای بکر تاریخی، طبیعی مانند سنوات گذشته میزبان گردشگران و مسافران بوده و در شهرستان‎ های البرز و آبیک نیز با توجه به موقعیت ترانزیتی این دو شهرستان ایستگاه‌ های نوروزی در مسیر اتوبان قزوین، تهران برای ارائه خدمات مناسب به مسافران نوروزی دایر است.

وی تصریح کرد: با عنایت به رویکردهای عمومی دولت و راهبردهای مبتنی بر صرفه جویی که جزء وظایف دستگاه‌ ها تلقی می‌ شود، از میزان آثار مکتوب و چاپی کاسته و ایجاد نرم افزارها و برنامه‌ های چند رسانه ‌ای و قابل اجرا در گوشی ‌های تلفن هوشمند برای معرفی آثار و بناهای تاریخی و جاذبه‌ های گردشگری استان را در دستور کار قرار داده ‌ایم و نسخه پیش نویس و آزمایشی این نرم افزار در آخرین جلسه کارگروه گردشگری استان و ستاد هماهنگی خدمات سفر رونمایی شده و هم اکنون در برنامه بازار قابل دانلود رایگان است و پس از اصلاح به روز شده و در اسفند ماه به صورت کامل ارائه خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین یادآور شد: در کنار ارائه نرم افزار دفترچه ‌ای شامل مجموعه اطلاعات درباره جاذبه‌ های تاریخی، طبیعی، محل برگزاری نمایشگاه‎ های صنایع دستی و نیازهای خدماتی مسافران شامل لیست خدمات درمانی و دارویی، درمانگاه ها، بیمارستان‌ ها، داروخانه‌ های کشیک و شبانه روزی، خدمات مربوط به اتومبیل، نانواهای کشیک و جایگاه‌ های سوخت رسانی، مراکز اقامتی و پذیرایی به صورت فهرست همراه با آدرس و شماره تلفن به گردشگران و مسافران ورودی ارائه خواهد شد./شبستان

دیدگاه کاربران