عضویت در خبرنامه الکترونیک
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری خراسان رضوی :

تنها راه تامین آب خراسان انتقال آب از عمان

کد خبر: 70048
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۰ ب.ظ

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری خراسان رضوی گفت: انتقال آب از دریای عمان و خارج کشور تنها راهکار تامین آب شهرهای استان در افق ۱۴۲۰ است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری خراسان رضوی گفت: انتقال آب از دریای عمان و خارج کشور تنها راهکار تامین آب شهرهای استان در افق ۱۴۲۰ است.
به گزارش نداي مردم، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری خراسان رضوی گفت: این استان با یک میلیارد و ۱۸۰ میلیون مترمکعب اضافه برداشت، بدترین وضعیت را به لحاظ برخورداری از بیلان منفی دشت ها در بین استانهای کشور دارد.
حسین اسماعیلیان افزود: برداشت از منابع آب تجدید شونده در استان ۱۲۵ درصد است و حال آنکه این رقم باید ۴۰ درصد باشد.
وی با بیان اینکه انتقال آب از دریای عمان و خارج کشور تنها راهکار تامین آب شهرهای استان در افق ۱۴۲۰ است، تصریح کرد: هم اکنون وضعیت ۳۴ دشت از ۳۷ دشت موجود در استان در شرایط حاد قرار دارد و به جز سه دشت نواحی شمالی، که آن ها هم پتانسیل آبی مناسبی ندارند، دشت های کل استان ممنوعه و بحرانی اعلام شده است.
حسین اسماعیلیان با اشاره به کاهش بارندگی سالانه به میزان ۱٫۵ میلیمتر در استان، گفت: سفره های زیرزمینی استان هر سال با ۹۰ سانتی متر افت مواجهند که این امر محدودیت شدید آبی را برای شهرهای استان رقم زده است.
وی اضافه برداشت از سفره های زیرزمینی استان را یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون مترمکعب عنوان کرد و افزود: استمرار پدیده خشکسالی و برداشت های بی رویه از سفره های زیرزمینی از علل اصلی این افت است.
اسماعیلیان افزود: آبفای استان برای تامین کمی و کیفی آب ۷۳ شهر زیر پوشش چالش جدی دارد و کیفیت منابع تامین کننده آب در معرض کاهش است.
وی با اعلام آمادگی این شرکت برای واگذاری ۶۰ میلیون دلار پروژه آب و فاضلاب به سرمایه گذاران خارجی گفت: سرمایه گذاری در بخش آب خراسان رضوی منافع سرمایه گذاران را تامین خواهد کرد که سود مشارکت در پروژه ها بر اساس قوانین و مقررات تعریف شده از جانب بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران پرداخت می شود.
تعداد مشترکان زیر پوشش شبکه آبرسانی در ۷۳ شهر استان شش میلیون نفری خراسان رضوی، به جز مشهد، یک میلیون و ۷۵۰ هزار مورد است که آب شرب آنها از طریق ۴۵۰ حلقه چاه تامین می شود. /قدس

دیدگاه کاربران