عضویت در خبرنامه الکترونیک
رهبر حزب حرکت ملی ترکیه :

همکاری ترکیه با عربستان برای مداخله نظامی در سوریه فلاکت بار خواهد بود

کد خبر: 70062
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۸ ب.ظ

دولت باغچه لی این بیانیه کتبی را همزمان با مطرح شدن احتمال همکاری ترکیه با عربستان در مداخله نظامی به سوریه از سوی مقامات بلند پایه ترکیه و سخنان امروز مولود چاوش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه مبنی بر استقرار جنگنده های عربستان در پایگاه نظامی اینجرلیک ترکیه صادر کرد.

به گزارش نداي مردم، همکاری ترکیه با عربستان برای مداخله نظامی در سوریه فلاکت بار خواهد بودشهیدخبر(شهیدنیوز): دولت باغچه لی رهبر حزب حرکت ملی ترکیه عصر شنبه با صدور بیانیه ای اعلام کرد : همکاری ترکیه با عربستان برای اجرای طرح های بیگانگان در مداخله نظامی به سوریه برای این کشور فلاکت بار خواهد بود.
دولت باغچه لی این بیانیه کتبی را همزمان با مطرح شدن احتمال همکاری ترکیه با عربستان در مداخله نظامی به سوریه از سوی مقامات بلند پایه ترکیه و سخنان امروز مولود چاوش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه مبنی بر استقرار جنگنده های عربستان در پایگاه نظامی اینجرلیک ترکیه صادر کرد.
باغچه لی تاکید کرد که اینگونه طرح های شوم ، خشونت بار و دهشتناک در پایتخت های کشورهای بیگانه تدوین می شود و ترکیه نباید نقش پیمانکار را در اجرای آن داشته باشد.
رهبر حزب حرکت ملی اضافه کرد: اگر ترکیه در اجرای این طرح در کنار عربستان قرار گیرد ، فراتر از پیش بینی هایی که در باره وخامت اوضاع صورت گرفته است ، این وضعیت ، فجیع و فلاکت بار خواهد بود.
وی گفت: طرح مداخله نظامی از طریق زمینی ( خاک ترکیه) به سوریه یک طرحی است که توسط امپریالیستهای بین الملل تهیه شده و نتایج وحشتناکی خواهد داشت.
دولت باغچه لی تاکید کرد که ترکیه باید از مشارکت در چنین طرح هایی پرهیز کند و حزب حاکم ترکیه باید از سیاستهایی که موجب خصومت با همسایگان می شود خودداری کند.
مولود چاوش اوغلو وزیر خارجه ترکیه صبح امروز (شنبه) گفته بود : عربستان چند فروند جنگنده به پایگاه هوایی اینجرلیک ترکیه اعزام می کند و در صورت لزوم نیروی نظامی نیز به این پایگاه اعزام خواهد کرد.
وی گفت : مسوولان نظامی عربستان در سفر به ترکیه از پایگاه نظامی اینجرلیک دیدار کردند و آمادگی خود برای استقرار چند جنگنده خود در این پایگاه را اعلام کردند.
پایگاه نظامی اینجرلیک در استان آدانا در نزدیکی مرزهای ترکیه با سوریه هم اکنون در اختیارآمریکا قرار دارد و چندین فروند جنگنده آمریکا در این پایگاه مستقر هستند.
چاوش اوغلو با اشاره به توسعه همکاریهای نظامی ترکیه با عربستان و قطر ، اضافه کرد: مسوولان عربستان گفته اند که در صورت نیاز برای اعزام نیرو به پایگاه اینجرلیک نیز آمادگی دارند.
مقام های سعودی و ترکیه طی روزهای اخیر در اظهاراتی هماهنگ تلاش کردند که شکست خود را در جبهه سوریه و یمن توجیه کرده و خود را برای لشکرکشی به خاک سوریه آماده نشان دهند.
در همین حال مصطفی کامالاک رهبر حزب اسلامگرای سعادت ترکیه اعلام کرد که ترکیه از بازی خطرناک ورود به سوریه خودداری کند چرا که مداخله نظامی ترکیه به سوریه نه تنها اشتباه بلکه فلاکت بار خواهد بود.
وی افزود: این گونه مداخله ها می تواند به تجزیه ترکیه منجر شود.
یاشار یاکیش وزیر امور خارجه اسبق ترکیه نیز به دولت این کشور هشدار داد : ترکیه در صورت مداخله نظامی در سوریه بخش هایی از خاک خود را از دست می دهد. /ایرنا

دیدگاه کاربران