عضویت در خبرنامه الکترونیک
معاون بهداشت وزیر بهداشت :

۶۶۰۰ پزشک در مناطق محروم مستقر هستند/ لزوم دسترسی همگان به خدمات نوین سلامت

کد خبر: 70072
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۴ - ۸:۵۴ ق.ظ

علی‌اکبر سیاری معاون بهداشت وزیر بهداشت گفت: برنامه تحول بهداشت در راستای آرمان‌ها و شعارهای انقلاب، امام و رهبری و در جهت فقرزدایی اجرایی شده است. ما این برنامه را از روستاها و حاشیه شهرها که محروم‌ترین اقشار جامعه هستند آغاز کردیم.

به گزارش نداي مردم، علی‌اکبر سیاری معاون بهداشت وزیر بهداشت گفت: برنامه تحول بهداشت در راستای آرمان‌ها و شعارهای انقلاب، امام و رهبری و در جهت فقرزدایی اجرایی شده است. ما این برنامه را از روستاها و حاشیه شهرها که محروم‌ترین اقشار جامعه هستند آغاز کردیم.

وی بیان داشت: ۳۰ درصد جمعیت شهرنشین در دنیا در حاشیه شهرها زندگی می‌کنند. بر اساس برنامه تحول بهداشت همه شهروندان باید به خدمات نوین سلامت دسترسی پیدا کنند.

سیاری بیان کرد: ۲۲۰۰ پزشک در این طرح به روستاها اعزام شدند و هم‌اکنون درمجموع ۶۶۰۰ پزشک در مناطق محروم مستقر هستند.

معاون بهداشت گفت: ۵۰۰۰ ماما در این برنامه مشغول به کار هستند. در کنار این‌ها با کمک از بخش خصوصی ۹ هزار کارشناس بهداشتی شاغل به کار شدند.

وی افزود: در سال ۹۳ بالغ‌بر هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان در روستاها هزینه طرح تحول بهداشت شد که فقط ۵۷ میلیارد تومان مکمل‌های دارویی به روستاها رفت، به‌گونه‌ای که هم‌اکنون روستایی در کشور نیست که مکمل دارویی نداشته باشد.

وی ادامه داد: خانه‌های بهداشت تجهیز و نوسازی شدند و باید خانه‌های بهداشت جدید نیز ساخته شوند؛ زیرا نظام مراقبت باید توان پاسخگویی به نیازهای مردم را داشته باشد که این امر بدون راه‌اندازی زیرساخت‌ها و استقرار سیستم میسر نیست.

وی اظهار داشت: تاکنون در این برنامه تحولی بالغ‌بر ۲ هزار و ۸۷۳ مرکز و پایگاه جامع سلامت برای ۲۴ میلیون شهروند ایرانی راه‌اندازی و بالغ‌بر ۳ هزار و ۵۴۵ مرکز نیز تعمیر و تجهیز شده است.

معاون بهداشت تصریح کرد: رفع آسیب‌های اجتماعی در حاشیه شهرها از نیازهای مردم است. اعتیاد، طلاق، فقر، بیکاری، ایدز، خشونت باید با کمک همه دستگاه‌ها مورد درمان و پیشگیری قرار گیرد.

وی به پوشش ۲۴ میلیون نفری ایرانیان در طرح تحول بهداشت اشاره کرد و گفت: روستاها، حاشیه‌نشینان و شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر هم‌اکنون تحت پوشش کامل برنامه طرح تحول بهداشت در کشور هستند.

وی اضافه کرد: در این طرح بالغ‌بر ۵۷۳ کارشناس روان به شبکه کشور اضافه شدند که تاکنون اصلاً در برنامه‌های شبکه دیده نشده بودند.

وی بر ارائه خدمات ادغام یافته، مستمر و پیوسته تأکید کرد و گفت: کسانی که دچار بیماری‌های مزمن هستند، با توجه به شیوع روزافزون این بیماری‌ها باید مستمراً تحت نظر باشند تا درمان شوند.

سیاری افزود: متناسب با هر گروه سنی بسته‌های خدمتی لازم ارائه‌شده است و بسته‌های الکترونیک این خدمات نیز در حال آماده‌سازی است./موج رسا

دیدگاه کاربران