عضویت در خبرنامه الکترونیک

هزینه ۲ هزار میلیاردی در زیرزمین/ اجرای خط سوم مترو به صورت فاینانس

کد خبر: 70089
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۷ ق.ظ

حفاری ۱۶ کیلومتر از تونل های خط یک مترو تبریز با هزینه ای بالغ بر ۲ هزار میلیارد ریال به پایان رسید.

حفاری ۱۶ کیلومتر از تونل های خط یک مترو تبریز با هزینه ای بالغ بر ۲ هزار میلیارد ریال به پایان رسید.
به گزارش نداي مردم، عصر دیروز طی مراسمی عملیات حفاری عمیق تونل های خط یک قطار شهری به طول ۱۶ کیلومتر در میدان امام حسین ایستگاه مترو به پایان رسید؛ تونل خط یک قطار شهری تبریز، از پایانه ائل گلی تا ایستگاه استاد شهریار، به صورت زیر سطحی و با برداشتن لایه ای از خاک و حفاری تونل نیمه عمیق، احداث شده است؛ اما ادامه کار تا فلکه دانشگاه، به صورت عمیق بوده که باز هم بخشی از آن به دلایل توپوگرافی و داشتن قطعه اتصالی به بیرون، حساس بوده و به صورت دستی، حفاری شده است.
مابقی مسیر نیز تا پایانه لاله، توسط دستگاه TBMحفاری گردیده که البته در بعضی قسمت ها از جمله پایانه ائل گلی و پایانه لاله، در جاهایی که تونل به سطح زمین رسیده، عملیات عمرانی با دست انجام گرفته و در قسمت تونل های عمیق، حجم و سختی کار عمرانی، بیش از همه به چشم می خورد.
با توجه به سنگینی مراحل حفاری این عملیات، به صورت شبانه روزی در عمق ۱۶ تا ۲۵ متری زمین انجام گرفته است.
صادق نجفی در این مراسم با اشاره به تاخیر پروژه و موانع اجرای آن، اظهار داشت: چنانچه در گذشته اعتبارات لازم به موقع برای احداث خط مترو تزریق می شد اکنون حفاری هر کیلومتر از تونل به مراتب کمتر از ۱۷۰ میلیارد تومان صورت می گرفت.
وی ادامه داد: شهرداری تبریز در طول دو سال گذشته احداث خطوط مترو را در اولویت اول کاری خود قرار داده و در همین راستا ۴ هزار میلیارد ریال برای اجرای این پروژه اختصاص داده است.
شهردار تبریز از اجرای خط سوم مترو به صورت فاینانس و BOT و خط چهارم به صورت تراموا خبر داد و بیان داشت: با برنامه ریزی های کارشناسی سعی داریم به الگوی موفقی از توسعه ی حمل و نقل ترکیبی در شهر دست یابیم و با تسریع روند احداث تلخی سال های گذشته را جبران کنیم.
وی اضافه کرد: مونتاژ واگن‌های سه کلان‌شهر تبریز، شیراز و اصفهان در تبریز، دیگر افتخار مرتبط با پروژه قطار شهری خواهد بود که در کنار مزیت‌های فنی، در خصوص ایجاد فرصت‌های اشتغال و رشد شاخص‌های اجتماعی شهر نیز موثر خواهد بود.
صادق پشمینه‌آذر نیز در این مراسم با بیان اینکه برای حفاری ۱۶ کیلومتر از تونل خط یک مترو تبریز ۲ هزار میلیارد ریال هزینه شده است، توضیح داد: بیشتر شهروندان تنها چند شفت و محوطه کارگاهی این پروژه را مشاهده می‌کردند این در صورتی است که بخش عظیم پروژه در زیر زمین اجرا شده است.
وی متذکر شد: دقت پروژه در نوع خود کم‌نظیر بوده و انحراف آن حتی به سانتی‌متر هم نمی‌رسد که این امر از توانمندی‌‌های فنی و عمرانی شهرداری تبریز حکایت دارد؛ خط دوم قطار شهری تبریز نیز در حال اجرا است و در آینده ای نزدیک، شاهد مراسم مشابهی در خط دو خواهیم بود.
وی با اشاره به سه مرکز ورودی و خروجی مسافران در شهر، شامل ترمینال، راه‌آهن و فرودگاه گفت: با مطالعات و تمهیدات صورت‌گرفته، شاهد اتصال این سه مرکز به خطوط قطار شهری خواهیم بود، البته این موضوع، کار زیاد می خواهد ولی با این حال، ملزومات آن در حال نهایی‌شدن است.
گفتنی است در این مراسم مسئولین استانی و اعضاء شورای اسلامی تبریز نیز حضور داشتند./آناج

دیدگاه کاربران