عضویت در خبرنامه الکترونیک
سخنگوی وزیر خارجه :

تشکیل جلسه هیئت نظارت بر برجام/احتمال سفر روحانی به ترکیه در فروردین

کد خبر: 70108
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۹ ق.ظ

جابری انصاری از دعوت ترکیه برای سفر روحانی به ترکیه در فروردین ماه سال آینده خبر داد.

جابری انصاری از دعوت ترکیه برای سفر روحانی به ترکیه در فروردین ماه سال آینده خبر داد.

به گزارش نداي مردم، حسین جابری انصاری، سخنگوی وزیر امور خارجه راجع به سفر ابراهیم رحیم پور معاون آسیا و اقیانوسیه وزیر خارجه به ترکیه گفت: سفر آقای رحیم‌پور در چارچوب همکاریها و تبادل سیاستهای بین ایران و ترکیه انجام شده است و درخصوص مسایل دو جانبه به خصوص مسایل منطقه‌ای انجام شد و سفر موفقی بوده است.

وی به اختلاف نظر ایران و ترکیه درخصوص مسایل سوریه اشاره کرد و افزود: موضوع تحولات سوریه مورد اختلاف ایران و ترکیه است و جمهوری اسلامی ایران معتقد است که مداخلات نظامی منطقه ای در سوریه موجب تنش بیشتر می شود.

وی در پاسخ به سوال دیگری راجع به معیارها برای انتخاب سوئیس به عنوان منافع حافظ ایران و عربستان توضیح داد: وقتی قطع روابط رسمی سیاسی و دیپلماتیک اتفاق می افتد اگر منافع مشترکی بین دو کشور باشد اقتضا می کند حداقل مجاری دیپلماتیک باز باشد که بر این اساس کشور ثالثی به عنوان حافظ منافع دو کشور انتخاب می شود.

وی افزود: ایران و عربستان به دلیل وجود مسایل مشترکی چون مسایل اتباع و حجاج تصمیم به تعیین کشور حافظ منافع گرفته اند.

وی تاکید کرد: ایران از سوئیس خواسته بود و با توجه به درخواست مشابه عربستان از سوئیس این کشور پذیرفت که حافظ منافع دو کشور ایران و عربستان باشد. : نوع روابط دو کشور و ارتباط حسنه با سوئیس باعث شد که این کشور به عنوان حافظ منافع انتخاب شود.

مرحله نهایی تحویل اس ۳۰۰ به ایران

سخنگوی وزیر خارجه درخصوص سفر وزیر دفاع به مسکو گفت: این سفر در چارچوب مشترک همکاریهای بین دو کشور است و موضوع اس ۳۰۰ مسیر خودش را طی کرده و نهایی شده و در حال انتقال به ایران است.
سخنگوی وزیر خارجه در ادامه این نشست گفت: درخصوص تغییر ریاست جمهوری در لبنان گفت: این موضوع یک موضوع ملی است که مردم و گروههای سیاسی و مسیحیان لبنان باید در مورد آن تصمیم گیری کنند. ایران به تصمیم گیری ملی در لبنان در این زمینه کمک می کند.

تشکیل جلسه هیئت نظارت بر اجرای برجام سخنگوی وزیر خارجه درخصوص عملکرد هیئت نظارت بر اجرای برجام که در شورای عالی امنیت ملی تشکیل شد و گفت: این هیئت تاکنون تشکیل جلسه داده و سازوکار اطلاع رسانی درخصوص جلسات این هیئت بر عهده شورای عالی امنیت ملی است.

دعوت از روحانی برای سفر به ترکیه در فروردین ۹۵

جابری انصاری در ادامه درخصوص گسترش روابط ایران و ترکیه گفت: طبق سفری که آقای رحیم پور به این کشور داشت تصمیماتی در مورد رفت و آمد هیئت‌های ایرانی و ترکی در سطوح مختلف و در عالی‌ترین سطح در ۶ ماه اول سال میلادی گرفته شده است.

وی در ادامه از دعوت از حسن روحانی رییس جمهور کشورمان برای سفر به این کشور به منظور شرکت در نشست سازمان همکاریهای اسلامی که در فروردین ۹۵ خبر داد و گفت: این دعوت در حال بررسی است.

هنوز برای کشور حافظ منافع ایران در بحرین و سودان تصمیم گیری نشده است

جابری انصاری درخصوص اینکه آیا مانند عربستان برای کشورهای بحرین و سودان نیز که با کشورمان قطع روابط دیپلماتیک داشته اند حافظ منافع انتخاب می کند، افزود: هنوز در این خصوص تصمیم گیری نشده است.

وی در ادامه راجع به تحریم تسلیحاتی عربستان که موردنظر اتحادیه اروپاست توضیح داد: سیاست عربستان در آسیا مبتنی بر تشدید بحران بوده و دراین زمینه از سلاح‌هایی که از کشورهای غربی دریافت کرده در یمن و سوریه بهره برده است که باید برای توقف این نسل سوزی‌ها تصمیماتی گرفته شود.

اجرای سوئیفت پس از حل مشکلات فنی

سخنگوی دستگاه دیپلماتیک کشورمان درخصوص اجرا نشدن سوئیفت بانکی که قرار بود براساس برجام اجرا شود، گفت: تصمیمات سیاسی در این خصوص حل شده اما در مورد مسایل اجرایی و فنی امیدواریم که مشکلات اجرایی حل شود که به زودی شاهد بازگشت این مساله به دوران قبل از تحریم باشیم.

انتخابات مجلس در دفاتر خارجی برگزار نمی شود

سخنگوی وزیر خارجه در مورد برگزاری انتخابات ۷ اسفند در دفاتر و نمایندگی های ایران در خارج از کشور گفت: به دلیل اینکه این انتخابات مانند انتخابات رییس جمهور ملی نیست و به هر نحو و منطقه ای به صورت جداگانه اختصاص دارد در قانون برای اجرای آن در دفاتر ایران در خارج از کشور موردی بیان نشده است.

جابری انصاری همچنین در واکنش به اظهارنظر معاون سخنگوی وزیر خارجه آمریکا راجع به آزادی سران فتنه از حصر گفت: این مسایل داخلی است.

ده تن اورانیوم غنی شده سه و نیم درصد بی تردید به روسیه انتقال یافته

جابری انصاری درخصوص تردیدهای بیان شده راجع به انتقال ۱۰ تن اورانیوم غنی شده سه و نیم درصد به روسیه گفت: باید در ازای این اورانیوم ۱۴۰ تن کیک زرد دریافت می کردیم که این انتقال بی تردید انجام شده است.

حضور گروههای مختلف فلسطینی در ایران در ایام دهه فجر

وی در ادامه راجع به حضور گروههای مقاومت فلسطینی در تهران گفت: در جشنهای پیروزی انقلاب اسلامی هیئت‌های مختلفی از سراسر جهان به جمهوری اسلامی ایران سفر می کنند و در همین قالب هیئتهایی از گروههای فلسطینی نیز به ایران آمده بودند که در سطوح رسمی و غیررسمی نیز دیدارهایی با این گروهها برگزار شد.

وی در پایان راجع به ادعای ائتلاف عربستان مبنی بر متوقف کردن کشتی ایرانی در یمن گفت: این ادعاها بارها مطرح شده که غالباً ثابت نشده است و اثبات آن به عهده مطرح کنندگان است./ شبستان:

دیدگاه کاربران