عضویت در خبرنامه الکترونیک
مدیرعامل بورس تهران :

راه‌اندازی بازار آتی ارز در بورس تهران یا بورس کالا/ آخرین خبرها از عرضه اولیه سهام

کد خبر: 70122
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۵ ب.ظ

مدیرعامل بورس تهران درباره عرضه‌های اولیه سهام شرکت‌های جدید در تالار شیشه‌ای گفت: سهام لیزینگ ملت و پتروشیمی فجر در دستور کار عرضه‌های اولیه سهام بورس تهران قرار گرفته و منتظریم تا سهامدار عمده این شرکت ها نامه خود را به بورس تهران ارایه دهد.

مدیرعامل بورس تهران با اشاره به آخرین برنامه عرضه‌های اولیه سهام در تالار شیشه‌ای گفت: معاملات آتی ارز می‌تواند در بورس تهران و در راستای پوشش ریسک سرمایه‌گذاران خرد مورد استفاده قرار گیرد.
به گزارش نداي مردم، حسن قالیباف اصل مدیر عامل بورس تهران در پاسخ به این پرسش که بازار آتی ارز بالاخره در بورس تهران راه اندازی خواهد شد یا در بورس کالا ؟ پاسخ داد: به خاطر دارم معاملات واریز نامه ها و گواهینامه های ارزی در دوره ای از طریق بورس انجام می شد.

وی ادامه داد: بورس تهران دو سال قبل نیز پیشنهادی در راستای راه‌اندازی معاملات ارز به شورای عالی بورس ارسال کرد، منتهی آن زمان با راه اندازی بورس ارز موافقت نشد.

قالیباف اصل گفت: کلیات راه اندازی بازار آتی ارز در نهایت امسال در شورای عالی بورس مطرح و تصویب شد. منتهی بر سر اینکه در کدام بازار راه اندازی شود، هنوز بحثی نشده، اما اعتقاد دارم این ابزار می‌تواند در بورس تهران و در راستای پوشش ریسک سرمایه گذاران خرد مورد استفاده قرار گیرد.

وی افزود: اعتقاد دارم بازار آتی ارز نمی تواند در ساختار معاملاتی جداگانه سامان یابد و باید برای سرمایه‌گذاری که اوراق بهادار و سهام معامله می‌کند و می خواهد یک استراتژی سرمایه‌گذاری مشخصی برای خود در سبد پرتفوی بچیند با پلتفرم یکسان همراه باشد.

قالیباف اصل یادآور شد: در بحث بازار مشتقه ارز، موضوع مارجین و وجه تضمین از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر در ساختارهای جداگانه‌ای این بازار تبیین شود، طبیعی است که جذابیت بازار ارز نیز کاهش می یابد.

وی گفت: فرقی نمی کند، بازار ارز در بورس کالا یا بورس تهران باشد، منتهی باید دقت کرد که پلتفرم بازار آتی ارز جدای از دیگر بازارها نشود. در مجموع باید گفت هر جا فرآیند تسویه و اتاق پایاپای پس از معاملات سرمایه‌گذار در هر بازاری انجام شود معاملات بازار مشتقه ارزی نیز در همان بازار باشد.

آخرین خبرها از عرضه اولیه سهام

مدیرعامل بورس تهران درباره عرضه‌های اولیه سهام شرکت‌های جدید در تالار شیشه‌ای گفت: سهام لیزینگ ملت و پتروشیمی فجر در دستور کار عرضه‌های اولیه سهام بورس تهران قرار گرفته و منتظریم تا سهامدار عمده این شرکت ها نامه خود را به بورس تهران ارایه دهد.

به گفته قالیباف اصل این شرکت‌ها تمایل برای عرضه سهام در بورس تهران نشان داده‌اند، منتهی باید اراده خود را از طریق نامه‌نگاری به بورس ارایه دهند./فارس

 

دیدگاه کاربران