عضویت در خبرنامه الکترونیک

اعتراض جمعی از تشکل های غیردولتی به فعالیت معادن در مجاورت سنگ آبهای ندوشن

کد خبر: 70159
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۲ ق.ظ

جمعی از دوستداران محیط زیست و میراث فرهنگی استان طی بیانه های جداگانه ای نسبت به صدور مجوز معدن در کنار اثر طبیعی و ثبتی چشمه های دره آب شور موسوم به سنگ آبهای ندوشن اعتراض کردند.

 

اعتراض جمعی از تشکل های غیردولتی به فعالیت معادن در مجاورت سنگ آبهای ندوشن
به گزارش نداي مردم، جمعی از دوستداران محیط زیست و میراث فرهنگی استان طی بیانه های جداگانه ای نسبت به صدور مجوز معدن در کنار اثر طبیعی و ثبتی چشمه های دره آب شور موسوم به سنگ آبهای ندوشن اعتراض کردند.
در بخشی از این بیانیه ها آمده است:
«علیرغم تأکیدات دین مقدس اسلام، نظام، مقام معظم رهبری مدظله العالی و برنامه های دولت محترم تدبیر و امید که خود را زیست محیطی اعلام نموده، متأسفانه و با کمال تأثر بعضاً مشاهده می گردد برخی دستگاه های متولی و مسئول و نیز افراد سودجو به این سیاستها و تأکیدات توجه نداشته و ندارند و همواره به نوعی با توجیهی خاص و غیرقابل قبول در پی تخریب و آسیب به داشته های زیست محیطی و منابع طبیعی تجدید شونده استان هستند. از جمله این موارد چشمه های آهکی دره شور ندوشن از پدیده های نادر و بسیار ارزشمند محیط زیستی و میراث فرهنگی و طبیعی کشور بلکه دنیاست و اخیراً تحت عنوان بهره برداری از یک معدن در معرض آسیب جدی قرار گرفته است.»
در بخشی دیگر از یکی از این بیانیه ها نیز چنین عنوان شده است:
«چقدر غم انگیز و ناباورانه است حرکت داعش در تخریب ارزشهای تاریخی ملتها که یکی از پیامدهای ایجاد این گروه تروریستی است. اما تأسف بارتر، آن زمان است که خود ملت ها و دولتها و حاکمیتها در حفظ آثار میراثی خود غفلت و حتی تعمد ورزند.»
گفتنی است این بیانیه ها که توسط شبکه زیست محیطی استان، انجمن گردشگری و میراث فرهنگی و صنایع دستی آوای جرس و جمعیت واقفین سبز تنظیم گردیده است، نشانگر حمایت همه جانبه مردم و همچنین انجمن های مردم نهاد و غیردولتی می باشد که برای آثار تاریخی و ارزشهای طبیعی و معنوی این مرز و بوم اهمیت قایل بوده و در همه حال پشتیبان و همراه ارگان ها و نهادهای مرتبط می باشند.
امید است قبل از رخ دادن فاجعه و تخریب و وقوع حادثه ناگواری غیرقابل جبران این حرکت به سرعت با عمل بازدارنده مسئولین ذیربط و تمکین مجری جلوگیری گردد تا نیاز به اقدامات شدید بعدی نباشد./ندوشن

 

دیدگاه کاربران