عضویت در خبرنامه الکترونیک
‌مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری گلستان‌

قرار گرفتن ۱۱ حلقه چاه جدید در چرخه توزیع آب گلستان

کد خبر: 70168
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۹ ق.ظ

حمتی گفت: از دیگر اقدامات مهم انجام شده برای گذر از بحران آب در سال جاری احداث ایستگاه پمپاژ شصت کلاته شهر گرگان با هدف استفاده از حداکثر ظرفیت منابع تامین موجود در محدوده غربی شهر و انتقال آب به سایر مخازن شهر بوده است.

‌مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری گلستان‌ با اشاره به قرار گرفتن ۱۱ حلقه چاه جدید در چرخه توزیع آب گلستان گفت: با شناسایی منابع جدید و در چرخه قرار گرفتن آن‌ها دست کم ۷۵٫۵ لیتر بر ثانیه به آب شرب توزیعی استان اضافه شده است.
به گزارش نداي مردم، مهندس محمد مهدی رحمتی بدون اشاره به کل میزان مصرفی آب گلستان اظهار کرد: استمرار خشکسالی و افت سطح سفره‌های زیرزمینی ‌به عنوان عمده ترین منابع تامین آب استان و نیز رشد جمعیت و به تبع آن افزایش مصرف باعث شده است ‌تا به منظور جبران بخشی از کمبود، دست اندرکاران صنعت آبفا وادار به استفاده از منابع زیرسطحی جدید شوند، حال آنکه در این حوزه نیز با بحران مواجهیم. وی اظهارکرد: انجام مطالعات و شناسایی ۱۱ حلقه از منابع جدید شامل عملیات مهندسی مجدد منصوبات، اسیدشویی، برس زنی، بک واش و دو جداره سازی منابع تامین آب در شش ماه گذشته انجام شد. وی ادامه داد: همچنین انجام عملیات ویدئومتری ۳۱ حلقه چاه، اسید شویی و لایروبی ۱۱ حلقه چاه و دو جداره سازی چهار حلقه از چاه های مخروبه استان ‌از دیگر اقدامات مهم این شرکت برای تامین مصارف شهروندان گلستان بوده است.
رحمتی گفت: از دیگر اقدامات مهم انجام شده برای گذر از بحران آب در سال جاری احداث ایستگاه پمپاژ شصت کلاته شهر گرگان با هدف استفاده از حداکثر ظرفیت منابع تامین موجود در محدوده غربی شهر و انتقال آب به سایر مخازن شهر بوده است. وی اضافه کرد: همچنین با صرف هزینه‌ای معادل ۴۲۱۰ میلیون ریال، دبی استحصالی از منابع موجود به میزان ۷۰ لیتر در ثانیه افزایش یافت که این میزان استحصال معادل نتیجه حفر ۵ حلقه چاه جدید است. مدیر عامل آبفا گلستان یادآور شد: استمرار خشکسالی و کاهش سفره‌های زیرزمینی موجب شد تا مهندسی مجدد تاسیسات و منابع تامین آب در دستور کار این شرکت قرار گیرد. رحمتی خواستار صرفه جویی بیش از پیش شهروندان گلستان‌ برای جلوگیری از آسیب رسیدن بیشتر به منابع آبی استان شد. زمین‌های شمال گلستان با صحراهای ترکمنستان‌همسایه بوده که این مساله در کنار کاهش مابع آبی‌ نگرانی از بابت بیابانی شدن خطه شمالی ایران را بویژه با توجه به آسیب ناشی از خشکسالی‌های مکرر بیشتر کرده است. در شرایط مطلوب پتانسیل استان گلستان ۲۴۸۵ میلیون متر مکعب است که میزان آب‌های سطحی ۱۲۳۵ میلیون مترمکعب و مابقی آب‌های زیرزمینی است، هرچند آب قابل برنامه ریزی و استحصال کمتر از این میزان است.

دیدگاه کاربران