عضویت در خبرنامه الکترونیک
وزارت کشور بحرین :

چهار خبرنگار امریکایی توسط رژیم آل خلیفه بازداشت شدن

کد خبر: 70182
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۲ ب.ظ

مقامات بحرین چهار روزنامه‌نگار امریکایی را که به پوشش خبری پنجمین سالگرد قیام مردمی علیه رژیم آل خلیفه در این کشور پرداخته بودند، بازداشت کرده است.

مقامات بحرین چهار روزنامه‌نگار امریکایی را که به پوشش خبری پنجمین سالگرد قیام مردمی علیه رژیم آل خلیفه در این کشور پرداخته بودند، بازداشت کرده است.
به گزارش نداي مردم، پلیس بحرین روز دوشنبه اعلام کرد که این روزنامه‌نگاران شامل سه مرد و ۱ زن در روستای ستره و یک ایست بازرسی در بازداشت هستند.

این چهار خبرنگار به انجام «فعالیت‌های غیرقانونی» در صحنۀ تظاهرات در روستای ستره در جنوب منامه متهم شده‌اند.

این روزنامه‌نگاران همچنین به دلیل ارائۀ «اطلاعات غلط» هنگام ورود به بحرین نیز در مظان اتهام هستند. وزارت کشور بحرین با انتشار بیانیه‌ای ادعا کرد که افراد بازداشت شده با ویزای توریستی به این کشور سفر کرده‌اند.

این وزارتخانه همچنین مدعی شد که یکی از این خبرنگاران در روستای ستره «در حمله (تظاهرات‌کنندگان) به پلیس» مشارکت داشته است.

روز یکشنبه تظاهرات ضددولتی در روستای نويدرات در نزدیکی ستره به درگیری معترضان با پلیس ضد شورش کشیده شد.

انتظار می‌رود که پروندۀ مربوط به این خبرنگاران امریکایی به دفتر دادستان کل ارجاع داده شود.

براساس گزارش‌ها نام زن بازداشت شده آنا ترز دِی است و یک خبرنگار آزاد به حساب می‌آید. این گزارش‌ها حاکی از آن است که دِی پیشتر با روزنامۀ هافینگتون پُست همکاری کرده است.

یک سخنگو از سوی خانوادۀ آنا دِی، اتهامات مربوط به «رفتار غیرقانونی» را رد کرد و افزود چنین امری «امکان‌پذیر نیست».

نام سه خبرنگار امریکایی دیگر فاش نشده است.

به گزارش پرس تی وی ،در همین حال، سفارت امریکا در بحرین با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد «از دستگیری چهار تن از شهروندان امریکا در بحرین آگاه است»، اما به دلیل رعایت حریم خصوصی افراد، به ذکر جزئیات نمی‌پردازد.

دولت امریکا از حامیان حکومت سرکوب‌گر بحرین است. این کشور میزبان ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده است.

نیروهای پلیس بحرین در روز یکشنبه (۲۵ بهمن) یک عکاس خبری را نیز بازداشت کردند.

همچنین در ماه جاری احمد فردان، عکاس بحرینی که به اتهام شرکت در یک تجمع غیرقانونیِ ضد دولتی به سه ماه حبس محکوم شده بود، دوران محکومیت خود را آغاز کرد.

در حال حاضر خبرنگاران بسیاری در بحرین که از اواسط فوریه (اواخر بهمن ۱۳۸۹) صحنۀ تظاهرات صلح‌آمیز ضددولتی است، در بازداشت به سر می‌برند.

رژیم آل خلیفه این اعتراضات را به شدت سرکوب کرده است. در جریان این تظاهرات‌ها تاکنون ده‌ها بحرینی کشته و صدها تن دیگر بازداشت یا زخمی شده‌اند.

همزمان با سالگرد قیام مردمی بحرین در سال ۲۰۱۱ میلادی، روز جمعه (۲۳ بهمن) صدها نفر در منامه، پایتخت بحرین تظاهرات کرده و خواستار برکناری دولت شدند./ذاكر

دیدگاه کاربران