عضویت در خبرنامه الکترونیک
روزنامه فایننشال تایمز :

محدودیت‌های آمریکایی برای دادوستد با ایران

کد خبر: 70199
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۴ - ۱:۰۶ ب.ظ

نهادهای مالی وابسته به دولت ایران پس از لغو تحریم‌ها به سرعت به سمت سرمایه‌گذاری پیش می‌روند اما تجار و سرمایه‌گذاران کوچک‌تر هم‌چنان برای افزایش اقدامات تجاری‌شان با مشکلات مالی مواجه هستند.

روزنامه فایننشال تایمز در گزارشی نوشت: با وجود تمایل موسسات و نهادهای مالی خارجی برای تعامل با ایران پس از لغو تحریم‌ها، تجارت با ایران هم‌چنان تحت‌الشعاع عواقب تحریم‌ها قرار دارد.
به گزارش نداي مردم،  روزنامه فایننشال تایمز در ادامه گزارش خود نوشت: خوش‌بینی‌ها درباره این که اقتصاد ایران به محض لغو تحریم‌های بین‌المللی برای تجارت خارجی و سرمایه‌گذاری باز خواهد شد، به دلیل ادامه برخی محدودیت‌ها برای تجارت با جمهوری اسلامی تحت تأثیر قرار گرفته است.

نهادهای مالی وابسته به دولت ایران پس از لغو تحریم‌ها به سرعت به سمت سرمایه‌گذاری پیش می‌روند اما تجار و سرمایه‌گذاران کوچک‌تر هم‌چنان برای افزایش اقدامات تجاری‌شان با مشکلات مالی مواجه هستند.

به نوشته فایننشال تایمز، ‌بانک‌های ایرانی و آمریکایی در منطقه می‌گویند که برخی بانک‌های آمریکایی به بانک‌های اروپا، آسیا و خاورمیانه هشدار داده‌اند که اگر با ایران تجارت کنند حساب‌های دلاری آن‌ها ممکن است با خطر بررسی و تحقیق دقیق مواجه شوند. این هشدار که اخیراً از سوی مقامات وزارت خزانه‌داری تکرار شده است، از آغاز دوباره تراکنش‌های بانکی با ایران با وجود این که برخی از محدودیت‌های آن با لغو تحریم‌ها برداشته شده است، جلوگیری می‌کند.

ادامه تحریم‌های غیرهسته‌ای آمریکا علیه ایران سبب شده است تا بسیاری از بانک‌های بین‌المللی نگران مجازات واشنگتن در صورت تعامل و همکاری با موسسات و افراد ایرانی باشند. بعضی از بانکدارهای آمریکایی می‌گویند که پایبندی به الزامات پایان دادن به روابط خود با افراد و مشتریانی که با کشورهایی هم‌چون ایران، کره شمالی و سوریه مرتبط هستند، هم‌چنان به قوت خود باقی است. این شروط هم‌چنین روابط با بانک‌هایی که نیازمند انجام تراکنش‌های مالی به دلار آمریکا هستند را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد که تقریباً تمام موسسات مالی ایرانی که با شرکت‌های خارجی کار می‌کنند را شامل می‌شود.

ایران به تازگی قرارداد خرید ۱۱۸ فروند هواپیمای ایرباس را امضا کرده است. مقامات غربی می‌گویند که بانک‌های فرانسوی خواهان استفاده از فرصت‌های جدید در ایران هستند اما خطر تحریم‌های آمریکا هم‌چنان پابرجاست. بانک بی‌ان‌پی پاریباس فرانسه در سال ۲۰۱۴ به دلیل انجام دادوستدهای مالی با ایران، سودان و کوبا به پرداخت جریمه سنگین نقدی بالغ بر ۹ میلیارد دلار محکوم شد.

به نوشته این روزنامه انگلیسی، با این حال برخی تحلیل‌گران بر این باورند که با لغو تحریم‌ها ساعت‌ها به عقب و به سال ۲۰۱۰ بازگشته است؛ زمانی که نهادهای مالی غیرآمریکایی آماده بودند که با ارزهایی غیر از دلار، مثل یورو با ایران معامله کند./ ایسنا

 

دیدگاه کاربران