عضویت در خبرنامه الکترونیک
وزیر کشور فرانسه :

حالت فوق‌العاده در فرانسه تمدید شد

کد خبر: 70229
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۶ ب.ظ

همزمان با هشدار دولت پاریس نسبت به این که تهدید حملات تروریستی همچنان به قوت خود باقی است، پارلمان فرانسه به تمدید حالت فوق‌العاده تا ۲۶ مه سال جاری میلادی (۵ خرداد) رای داد.

همزمان با هشدار دولت پاریس نسبت به این که تهدید حملات تروریستی همچنان به قوت خود باقی است، پارلمان فرانسه به تمدید حالت فوق‌العاده تا ۲۶ مه سال جاری میلادی (۵ خرداد) رای داد.

به گزارش نداي مردم، نمایندگان مجلس ملی فرانسه با ۲۱۲ رای مثبت، ۳۱ رای منفی و سه رای ممتنع با تمدید حالت فوق العاده برای سه ماه دیگر موافقت کردند.

مجلس علیا سنای فرانسه نیز سه شنبه گفته گذشته با “اکثریت قاطع” تمدید این حالت فوق العاده را تصویب کرد.

پس از حملات تروریستی ۱۳ نوامبر سال گذشته میلادی در نقاط مختلف پاریس حالت فوق العاده اعلام شد.

برنار کازنوو، وزیر کشور فرانسه گفت: تهدید تروریستی تاکنون در این حد بالا نبوده و خطر یک حمله تروریستی قریب‌الوقوع به قوت خود باقی است.

این اقدام استثنایی به وزیر کشور فرانسه اجازه می‌دهد تا هر فردی را که رفتارش برای نظم عمومی و امنیت ملی تهدید محسوب می‌شود، تحت حبس خانگی قرار دهد و بدون حکم دادگاه اجازه بازرسی منازل را در هر ساعتی از شبانه روز صادر کند.

از نوامبر سال گذشته میلادی تاکنون بیش از ۳۳۴۰ بازرسی از منازل صورت گرفته و ۵۷۸ قبضه سلاح ضبط و تصرف شده است. در این مدت بیش از ۳۴۰ تن بازداشت و ۲۸۵ تن تحت حبس خانگی قرار گرفته‌اند.

برنار کازنوو گفت: از آغاز سال جاری میلادی تاکنون ۴۰ تن به اتهام مشارکت با شبکه‌هایی که تهدید به وجود می‌آورند و یا تروریسم را تحسین می‌کنند، بازداشت شده‌اند.

وی در مقابل انتقادها نسبت به کمتر جلوه دادن تعداد بازداشت‌ها، به مزایایی که وزارت کشور تحت حالت فوق العاده بدست آورده اشاره کرد.

وزیر کشور فرانسه به قانونگذاران گفت: با استفاده از این بازرسی‌ها می‌توان سازمان شبکه‌هایی را که به تروریست‌ها سلاح و یا کمک‌های مالی می‌دهند مختل کرد.

وی افزود: عناصر جمع آوری شده به فایل‌های اطلاعاتی کمک می‌کنند که می‌توان بعدها در پرونده‌های علیه مظنونین تروریستی از آن‌ها استفاده کرد.

این در حالی است که شورای اروپا نسبت به بدرفتاری‌هایی که از سوی افسران پلیس در جریان بازرسی‌های خشونت آمیز صورت گرفته، ابراز نگرانی کرد و گفت: حالت فوق‌العاده به بدنام سازی مسلمانان در فرانسه دامن می‌زند. /ایسنا

دیدگاه کاربران