عضویت در خبرنامه الکترونیک
شهردار شیراز:

معماری اسلامی علاوه بر کالبد، محتوا را نیز دربر می‌گیرد

کد خبر: 70259
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۲:۵۷ ب.ظ

شهردار شیراز گفت: معماری اسلامی تنها کالبد نیست و محتوا را نیز شامل می‌شود.

شهردار شیراز گفت: معماری اسلامی تنها کالبد نیست و محتوا را نیز شامل می‌شود.
به گزارش نداي مردم، علیرضا پاک‌فطرت پیش از ظهر امروز در همایش ملی معماری ایرانی اسلامی اظهار داشت: از مسئولانی که از شورای شهر تهران و شهرداری به همایش شیراز آمده‌اند قدردانی می‌کنیم که در فصل بودجه‌بندی و با حجم بالای کار در شرایطی که بودجه شهرداری تهران با بودجه عمرانی خیلی از دولت‌ها برابری می‌کند، به شیراز آمدند.

وی افزود: من هنوز به‌عنوان یک مدیر شهری به‌درستی پاسخی برای این سؤال نیافته‌ام که شهر اسلامی چگونه شهری است و امیدوارم این همایش چراغ راهی باشد و بتواند پاسخ بسیاری از سؤالات در این زمینه را بدهد.

پاک‌فطرت ادامه داد: اگر این همایش بتواند جواب برخی از این سؤالات را بدهد به اهداف همایش دست پیدا کرده‌ایم که شهر اسلامی چگونه شهریست، در آن اقتصاد چه وضعیتی دارد و آیا نشانه شهر شیعه تنها مسجد، حسینیه و سقاخانه است و با این عناصر شهر اسلامی می‌شود یا به مواردی فراتر از این نیاز است.

این مدیر شهری خاطرنشان کرد: سؤالات مهم این است که آیا شهر اسلامی تنها با کالبد ساخته می‌شود و رعایت اصول اسلامی در ساخت شهر چه میزان نقش دارد و تا چه اندازه به این اصول اعتقاد داریم و در عمل آن را اجرا می‌کنیم.

وی با طرح این سؤال که قناعت، عدالت و محیط‌‌زیست در شهر اسلامی چه جایگاهی دارد، ابراز داشت: طرح‌های جامع در کشور ما برگرفته از کشورهای اسکاندیناوی و مربوط به ۱۰۰ سال پیش است و از آن زمان هرسال این طرح‌ها در آن کشورها رو به تکامل رفته و سؤالی که کارشناسان باید جواب دهند این است که آیا طرحی و شهرسازی ما نیز مطابق با همان رشد، تکامل پیدا کرده است یا خیر./فارس

دیدگاه کاربران