عضویت در خبرنامه الکترونیک
گیاه شناس و عضو هیات علمی دانشگاه یاسوج :

۴۰درصد گونه های گیاهی کشور در کهگیلویه وبویراحمد است

کد خبر: 70409
تاریخ انتشار: ۰۴ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۳ ق.ظ

، دکتر عزیزالله جعفری افزود: ۲۸ درصد از مجموع هفت هزار و ۵۰۰ انواع گونه گیاهان در کشور نیز در این استان رویش دارد.

گیاه شناس و عضو هیات علمی دانشگاه یاسوج بر ضرورت استفاده بهینه از ظرفیت های بالقوه طبیعی و خدادادی برای توسعه و رونق اقتصادی و اشتغال تاکید کرد وگفت: ۴۰درصد از گونه های گیاهی موجود در کشور مربوط به کهگیلویه وبویراحمد است.

به گزارش نداي مردم ، دکتر عزیزالله جعفری افزود: ۲۸ درصد از مجموع هفت هزار و ۵۰۰ انواع گونه گیاهان در کشور نیز در این استان رویش دارد.
وی با بیان اینکه ازمجموع دو هزار و ۱۰۰گونه گیاهی در این استان ۴۲۵ گونه آن دارویی است، افزود: از هر پنج گونه گیاهی در کهگیلویه و بویراحمد یک گونه آن کاربرد دارویی دارد.
جعفری تصریح کرد: در حالی که در کشور ۷۲۵ گونه و در قاره اروپا ۸۰۰ گونه دارویی وجود دارد.
وی یادآور شد: تنها در منطقه حفاظت شده دنا حدود یکهزارو ۲۵۰ گونه گیاهی شناسایی شده که این میزان حدود ۱۶ درصد کل گیاهان دارویی در کشور است.
وی گفت: بر اساس بررسی های انجام شده در صنایع دارویی کشور از ۲۲۳ داروی فرموله شده ۹۵دارو در این صنایع به کار می رود که ۱۸ گونه از این تعداد غیر بومی است.
جعفری افزود: در حدود هر ۶۶۰ کیلومتر مربع در دنیا یک گونه گیاهی، در هر ۲۲۲ کیلومتر مربع در کشور یک گونه ، در هر هشت کیلومتر مربع کهگیلویه و بویراحمد یک مورد و در هر یک کیلومتر مربع در منطقه حفاظت شده دنا نیز یک گونه گیاهی وجود دارد.
وی یاداور شد: از مجموع گیاهان دارویی شناسایی شده در این منطقه ۱۱۱ گونه آنها خوراکی ،۲۰۰ گونه دارویی،۸۷ گونه رنگی،۵۰ گونه درخت و درختچه و میوه وحشی ، ۱۲ گونه روغنی، ۴۰ گونه صمغ دار ،۸۷ گونه اسانس دار و ۲۵ گونه ادویه ای هستند.
وی حجم صادرات گیاهان دارویی در کهگیلویه وبویراحمد را نیز کمتر از ۱۲ درصد نسبت به میانگین کشوری اعلام کرد.
جعفری با تاکید بر ضرورت فراوری و جلوگیری از خام فروشی در زمینه گیاهان دارویی در استان، گفت: ترکیب و غنای مواد موثر گیاهان دارویی این استان نیز نسبت به سایر نقاط کشور بیشتر است.
وی کمبود اعتبارات تحقیقاتی و پژوهشی، ضعف ارتباط بین صنعت، دانشگاه و مراکز علمی با دستگاه های متولی در حوزه منابع طبیعی و زیست محیطی را نیز از مهمترین مشکلات و چالش های فراروی این صنعت در استان ذکر کرد.
جعفری تخصیص نیافتن بخش عمده ای از سهم اعتبارات و بودجه های ملی در نتیجه نبود پارک علم و فناوری و سایر مراکز تحقیقاتی را نیز از دیگر مشکلات و معضلات فراروی این صنعت در استان اعلام کرد.
وی با تقدیر از نگاه توسعه محور و تاکیدهای سید موسی خادمی استاندار کهگیلویه وبویراحمد در این راستا از تهیه و تدوین نهایی سند جامع توسعه گیاهان دارویی در استان در آینده نزدیک خبر داد.
استان کهگیلویه وبویراحمد دارای حدود ۹۷۰ هزار هکتار عرصه طبیعی و جنگلی است./تابناك

دیدگاه کاربران