عضویت در خبرنامه الکترونیک
معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران:

زمان اندیشیدن به افق تهران پس از سال ۱۴۰۴ فرارسیده است

کد خبر: 70446
تاریخ انتشار: ۰۴ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۹ ب.ظ

معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران، طرح آمایش و توسعه منطقه ۱۲ را زمینه‌ای مناسب برای همکاری مراکز علمی و دانشگاهی با مدیریت شهری دانست.

گروه عمران شهری: معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران، طرح آمایش و توسعه منطقه ۱۲ را زمینه‌ای مناسب برای همکاری مراکز علمی و دانشگاهی با مدیریت شهری دانست.

 

به گزارشنداي مردم، علیرضا جاوید که در جمع اعضای “دبیرخانه دانشجویی و جوانان توسعه پایدار و مدیریت شهری” سخن می‌گفت، با بیان آنکه اقدامات مدیریت شهری در هسته مرکزی پایتخت، بهترین عرصه برای تلفیق تجربیات علمی و اجرایی و همچنین بهره گیری از ایده های نوین و تحول آفرین نسل جوان، به ویژه دانشجویان و نخبگان است، خواستار نقش آفرینی پررنگ‌تر اعضای دبیرخانه دانشجویی و جوانان در این پروژه شد.
جاوید با اشاره به تلاش مدیریت فعلی شهرداری تهران در جهت کاهش فاصله امکانات خدماتی و عمرانی بین شمال و جنوب و البته شرق و غرب پایتخت، توسعه شهر تهران طی یک دهه گذشته را توسعه‌ای متوازن دانست و با بیان آنکه بافت تاریخی پایتخت شامل منطقه ۱۲ و بخشی از منطقه ۱۱ بهره مستقیم کمتری از پیشرفت و آبادانی تهران برده است، یادآور شد: پازل تحولات عمرانی پایتخت طی یک دهه گذشته دچار یک قطعه گمشده بود و مدیریت شهری در سایه تدابیر و تصمیمات شجاعانه آقای دکتر قالیباف، به درستی اهمیت موضوع ساماندهی بافت تاریخی شهر تهران را درک کرده است.
وی با بیان آنکه بارقه های امید به ثمربخشی اقدامات مدیریت شهری در مرکز پایتخت روز به روز نمایان‌تر می شود، ریل گذاری صحیح طرح توسعه و آمایش منطقه ۱۲ در دوره فعلی را امری ضروری دانست و افزود: هرچند نمی توان انتظار داشت منطقه ۱۲ تا پایان دوره فعلی مدیریت شهری به یک منطقه ایده آل تبدیل شود اما می توان پیش بینی کرد بخشی از اقدامات جاری به منظور ایجاد قابلیت های محرک توسعه و از میان برداشتن آثار فرسودگی، ناهنجاری های اجتماعی و شهرسازی و همچنین رفع بحران هویتی ناشی از رشد شتابان شهر که طی دهه های اخیر به این منطقه تحمیل شده است، به بار بنشینند.
معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران با بیان آنکه اقدامات عمرانی، خدماتی و نرم افزاری مدیریت فعلی شهر تهران نتوانسته سبب سست شدن احساس تکلیف، انگیزه خدمت و مسئولیت پذیری مدیران شهرداری تهران شود، اجرای پروژه هایی همچون احداث بزرگراه امام علی(ع)، تونل نیایش، بزرگراه طبقاتی صدر، باغ پرندگان، بزرگراه آزادگان، بزرگراه شهید زین الدین، بزرگراه شهید خرازی و دریاچه شهدای خلیج فارس طی سال‌های اخیر را نشانه تدبیر، جسارت توام با شناخت و البته تلاش و پیگیری مستمر مدیریت شهری دانست و افزود: در نتیجه چنین اقداماتی نزدیک به ۹۵ درصد زیرساخت های مصوب عمرانی و خدماتی در طرح های توسعه شهری محقق شده و باید دانست ۴۳ درصد از زیرساخت های فوق طی ۱۰ سال اخیر ایجاد شده است.
جاوید با تاکید بر اینکه زمان اندیشیدن به افق آینده شهر تهران یعنی سال های پس از چشم انداز ۱۴۰۴ فرار رسیده است، نگاه به افق آینده را از موضوعات قابل طرح در میان دانشجویان و نخبگان کشور دانست و افزود: اعضای دبیرخانه دانشجویی و جوانان توسعه پایدار و مدیریت شهری می توانند ضمن ارزیابی پروژه های عمرانی به ثمر رسیده طی ۱۰ سال گذشته، به بررسی تاثیر بهره برداری از این طرح ها بر ارتقای کیفیت زندگی شهری بپردازند.
به گفته معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران، حتی پروژه هایی که هنوز به مرحله اجرا نرسیده اند نیز موضوعی مناسب برای قرار گرفتن زیر ذره بین دانشجویان و نخبگان کشور است تا سرعت تغییرات اجتماعی و شهری باعث نشود پیوست های فنی، اجتماعی و زیست محیطی طرحهای آماده اجرا دچار چالش شود.

گفتنی است پیش از سخنان معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران، جمعی از اعضای دبیرخانه دانشجویی و جوانان توسعه پایدار و مدیریت شهری به ارائه ایده ها و نقطه نظرات خود در مورد موضوعاتی همچون ضرورت ایجاد شهر هوشمند و پدافند غیرعامل، هوشمندسازی سوله های چندمنظور مدیریت بحران، نحوه احیای رودخانه ها و تاثیر ساخت و ساز شهری بر کیفیت زندگی پرداختند. این نشست، سومین جلسه مشترک مهندس جاوید طی تصدی سمت های مختلف مدیریت شهری با اعضای این نهاد دانشجویی بود./تهرانشهر

دیدگاه کاربران