عضویت در خبرنامه الکترونیک
شهردار تهران:

ضوابط بلندمرتبه سازی در انتظار تصویب وزارت راه و شهرسازی است

کد خبر: 70449
تاریخ انتشار: ۰۴ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۲ ب.ظ

به گفته قالیباف چالش اقتصادی مهم‌ترین مساله پیش روی کشور است که مجلس آینده ریل‌گذار این مسیر خواهد بود.
شهردار تهران درباره آخرین وضعیت تصویب نهایی ضوابط بلندمرتبه سازی در شهر تهران، اظهار داشت: طرح جامع کمیسیون ماده پنج و شهرداری تهران را موظف کرده است که مطالعات ضوابط بلندمرتبه‌سازی را انجام و ارائه کند. هم اکنون این کار انجام شده و در کمیسیون ماده پنج به تصویب رسیده است، در ادامه نیز تصویب نهایی آن باید در وزارت راه و شهرسازی انجام شود.

شهردار تهران درباره آخرین وضعیت تصویب نهایی ضوابط بلندمرتبه سازی در شهر تهران عنوان داشت: طرح جامع کمیسیون ماده پنج و شهرداری تهران را موظف کرده است که مطالعات ضوابط بلندمرتبه‌سازی را انجام و ارائه کند.
به گزارش نداي مردم، محمدباقر قالیباف در حاشیه جلسه ملاقات مردمی با شهروندان در سامانه ۱۸۸۸، طی سخنانی در جمع خبرنگاران ابراز داشت: روزهای دوشنبه جلسات ملاقات مردمی در تمامی سطوح شهرداری تهران برگزار شده و همه مدیران و معاونان شهرداری تهران به صورت مستقیم به منظور پیگیری مشکلات و معضلات مردم با آن ها ملاقات می‌کنند.
وی تاکید کرد: در روزهای اولی که توفیق خدمت در شهرداری تهران را پیدا کردم، عمده موضوعات مردم به مسائل شهرداری مرتبط می‌شد، اما؛ امروز اکثر نامه‌ها و مراجعات عمومی مربوط به بحث اشتغال و بیکاری است و کمتر از ۱۵ درصد از مسائل شهروندان به موضوعات مرتبط با شهرداری برمی‌گردد.
شهردار تهران گفت: مردم توقع دارند که آن‌ها را در شهرداری تهران مشغول به کار کنیم که این کار امکان‌پذیر نیست. البته سعی می‌کنیم تا به اشتغال نیروهای جوان و تحصیل‌کرده در شرکت‌ها و پیمانکارانی که با شهرداری همکاری می‌کنند، کمک کنیم.
قالیباف حوزه شهرسازی را دومین درخواست عمده شهروندان در ملاقات‌ها عنوان کرد و گفت: در حوزه شهرسازی قوانین و مقررات مشخص است، اما؛ ما در تلاش هستیم تا جایی که قوانین و پهنه‌بندی‌ها اجازه می‌دهد، بتوانیم مباحث حقوقی را برطرف کنیم. همچنین تلاش می‌کنیم در مسایلی که بین شهرداری و قوه قضائیه و یا اختلافاتی که بین شرکا وجود دارد، مسائل را حل‌وفصل کنیم.
وی با بیان این که در مجموعه ۱۳۷ و ۱۸۸۸ ارتباط مستقیمی با مردم به منظور ارائه خدمات و دریافت شکایات، انتقادات و پیشنهادات دنبال می‌شود، گفت: هم اکنون در سامانه ۱۳۷ حوزه حمل‌ونقل عمومی و خدمات شهری با ۳۳ درصد بیشترین درخواست‌هایی است که مردم مطرح می‌کنند. همچنین سعی می‌کنیم تا سامانه ۱۸۸۸ بتواند سرویس‌دهی لازم را داشته باشد تا پل ارتباطی شهروندان با مجموعه مدیریت شهری برقرار شود.
شهردار تهران با اشاره به عملکرد سامانه ۱۸۸۸ بیان کرد: هم اکنون روزانه بیش از سه هزار نفر با این سامانه در تماس هستند و در این زمینه نیز بالای ۷۵ درصد رضایتمندی وجود دارد که این باعث شده است تخلفات کارکنان شهرداری تهران کاهش پیدا کند.
قالیباف درباره تخلفات برخی کاندیداهای انتخاباتی مبنی بر نصب تبلیغات در محل‌های غیرمجاز عنوان داشت: ما در شهرداری تهران همه تلاش خود را برای آماده‌سازی محیط‌های مناسب تبلیغاتی انجام داده‌ایم. اتفاقا یکی از جاهایی که می‌تواند ملاک تشخیص برای مردم باشد؛ همین جاهای نصب تبلیغات کاندیداها است. به طوری که مردم از همین الان می‌توانند با توجه به این موارد تشخیص دهند کدام یک از نامزدها قانون‌مدار هستند و کدام یک بی‌توجهی به قانون دارند.
وی با اشاره بر ضرورت رعایت قانون‌مداری از سوی ستادهای انتخاباتی گفت: کاندیداهای مجلس شاید خودشان در موضوع نصب تبلیغات در محل‌های غیرمجاز نقشی نداشته باشند، اما؛ ممکن است در میان طرفداران و ستادهای آن ها کمتر به این بحث توجه شود که امیدواریم به تمیزی شهر توجه داشته باشند. با این وجود به مردم قول می‌دهیم روز بعد از انتخابات هیچ آثاری از این نابسامانی‌ها در پوسترهای سطح شهر وجود نداشته باشد.
وی با پرداختن به سازه‌های تبلیغاتی که شهرداری تهران طبق قانون در اختیار کاندیداها قرار داده خاطرنشان کرد: همه تلاش ما این است فضای انتخابات را گرم نگه داریم و از مردم عزیز کشور نیز می‌خواهیم با حضورشان در انتخابات و همچنین با انتخاب اصلح بتوانند مهم‌ترین مشکلات پیش روی کشور را برطرف کنند.
به گفته قالیباف چالش اقتصادی مهم‌ترین مساله پیش روی کشور است که مجلس آینده ریل‌گذار این مسیر خواهد بود.
شهردار تهران درباره آخرین وضعیت تصویب نهایی ضوابط بلندمرتبه سازی در شهر تهران، اظهار داشت: طرح جامع کمیسیون ماده پنج و شهرداری تهران را موظف کرده است که مطالعات ضوابط بلندمرتبه‌سازی را انجام و ارائه کند. هم اکنون این کار انجام شده و در کمیسیون ماده پنج به تصویب رسیده است، در ادامه نیز تصویب نهایی آن باید در وزارت راه و شهرسازی انجام شود.
قالیباف از وزارت راه و شهرسازی درخواست کرد که تا پایان سال بلند ضوابط مرتبه سازی که در آن پهنه‌بندی و میزان ارتفاعات مشخص شده است را به تصویب برساند.
وی گفت: با تصویب نهایی این طرح ساختمان‌های بیش از ۱۲ طبقه را بلند مرتبه محسوب خواهیم کرد و این ضوابط را به صورت شفاف روی پرتال شهرداری تهران قرار می‌دهیم تا تمامی شهروندان به این اطلاعات دسترسی داشته باشند./موج

دیدگاه کاربران