عضویت در خبرنامه الکترونیک
عضو هیات علمی دانشگاه توکیو و هیئت مدیره تشکیلات آسیایی :

پیشرفت های تهران در یک سال و نیم اخیر شگفت آور است

کد خبر: 70477
تاریخ انتشار: ۰۴ اسفند ۱۳۹۴ - ۱:۲۹ ب.ظ

پروفسور ایتو در نشست اخیر کمیته راهبردی طرح جامع احیا و ساماندهی رودخانه های پایتخت که با حضور مهندس احمدپور مدیرعامل سازمان مشاور فنی و مهندسی شهر تهران و با محوریت بررسی پیوست های فرهنگی و اجتماعی تشکیل شد، حضور یافت و از نزدیک در جریان آخرین پیشرفت های طرح مذکور قرار گرفت.

عضو هیات علمی دانشگاه توکیو و هیئت مدیره تشکیلات آسیایی احیای رودخانه ها، اقدامات مدیریت شهری پایتخت در جهت احیای رودخانه های شهر تهران را مصداق بارز تلاش برای توسعه پایدار و حفظ محیط زیست دانست.

پیشرفت های تهران در یک سال و نیم اخیر شگفت آور است

به گزارش نداي مردم ، پروفسور “کازوماسا ایتو” با بیان آنکه تهران نخستین شهر در منطقه غرب آسیا است که تلاش برای احیای رودخانه ها، مجراها و مسیل های طبیعی را آغاز کرده است، گفت: شهرداری تهران نهادی پیشرو در زمینه مطالعه طرح های احیا و ساماندهی رودخانه ها است و این امر مهم با توجه به جنبه های زیست محیطی و ملاحظات توسعه پایدار، روز به روز به اهداف عینی و عملیاتی تعیین شده نزدیک‌تر می‌شود.

پروفسور ایتو با اشاره به سفر قبلی خود به تهران که به منظور شرکت در سمینار تخصصی “تغییر رویکرد مواجهه با رودخانه های شهری، از ساماندهی به احیا” صورت گرفته بود، پیشرفت های فنی، اجتماعی و فرهنگی طرح جامع احیا و ساماندهی رودخانه ها و قنوات شهر تهران طی یک سال و نیم گذشته را شگفت آور خواند و افزود: مدیریت شهری تهران به خوبی اهمیت به مشارکت طلبیدن شهروندان در این طرح زیست محیطی را درک کرده است و برنامه های فرهنگ‌سازی و هوشیارسازی اجتماعی در زمینه احیا و ساماندهی رودخانه ها به موازات پیشرفت های فنی و میدانی دنبال می شود.

لازم به ذکر است پروفسور ایتو در نشست اخیر کمیته راهبردی طرح جامع احیا و ساماندهی رودخانه های پایتخت که با حضور مهندس احمدپور مدیرعامل سازمان مشاور فنی و مهندسی شهر تهران و با محوریت بررسی پیوست های فرهنگی و اجتماعی تشکیل شد، حضور یافت و از نزدیک در جریان آخرین پیشرفت های طرح مذکور قرار گرفت.

گفتنی است شهرداری تهران طی سال های اخیر نگاهی ویژه به مقوله احیای رودخانه ها و سایر عوارض طبیعی شهر تهران داشته است. تغییرات جریان ورودی آب از سرشاخه ها، ورود فاضلاب خانگی و صنعتی و همچنین دخل و تصرف در حریم رودخانه ها از چالش هایی است که حیات آبراهه ها و به تبع آن سفره های آب زیرزمینی تغذیه کننده از بستر آنها را در شهر تهران تهدید می‌کند. بهبود وضعیت فرهنگی و اجتماعی محله های همجوار با روددره ها، ایجاد مکان های تفریحی و گردشگری، تلاش برای کاهش ریسک سیلاب و بهبود کیفی و کمی آب، هوشیار سازی در خصوص مسائل زیست محیطی و دسترسی مردم به آب سالم از جمله اهداف مورد پیگیری طرح جامع احیا و ساماندهی رودخانه ها و قنوات شهر تهران است.

دیدگاه کاربران