عضویت در خبرنامه الکترونیک
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری :

ظرفیت بالای نیروی انسانی ایران برای توسعه اقتصاد دانش بنیان

کد خبر: 70528
تاریخ انتشار: ۰۵ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۳ ق.ظ

همایش ملی تبیین برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و نخستین برنامه اقتصاد مقاومتی با محوریت رویکردها، ویژگی ها و برنامه ها در محل سالن اجلاس سران اسلامی در پنل های مختلف برگزار شد

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری اعلام کرد: آمارها و حقایق موجود، نشانگر ظرفیت بالای نیروی انسانی ایران برای توسعه اقتصاد دانش بنیان از مسیر پژوهش و حصول فناوری است.
به گزارش نداي مردم، دکتر ‘سورنا ستاری’ بعد از ظهر سه شنبه در پنل ‘آموزش، پژوهش و فناوری’ همایش تبیین برنامه ششم توسعه کشور در سالن اجلاس سران اظهار داشت: تا هشت سال قبل، ۷۵ درصد درآمد کشور از محل فروش نفت و خام فروشی به دست می آمد، درحالی که اکنون این رقم به ۲۰ درصد رسیده است و ما باید این دستاورد بزرگ را حفظ کنیم.
وی به انعقاد قراردادهای همکاری زیادی میان ایران و کشورهای خارجی در یکی دو ماهه اخیر اشاره کرد و گفت: به دنبال اتفاقات یکی دو ماهه گذشته و پس از برجام، شرکت های خارجی زیادی برای انعقاد قرارداد همکاری در زمینه های نانو تکنولوژی و بایوتکنولوژی به ایران آمدند و ما یکی از کشورهای موفق منطقه در بسیاری از دانش های نوین از جمله نانو هستیم که در این زمینه به تولید محصول فناورانه رسیده ایم و ۲۰ شرکت فعال در نانوتکنولوژی داریم.
ستاری با بیان این که فضای کسب و کار کشور در حوزه فناوری، چندان مطلوب نیست، بر ضرورت تلاش برای رسیدن به مدل بومی مناسب کسب و کار با رویدادهای کارآفرینی تاکید کرد.
وی تصریح کرد: این انتظار که دولت، منابعش را بفروشد تا برای فارغ التحصیلان دانشگاه ها اشتغال ایجاد کند، امری شدنی نیست و باید در این راه از توان و ظرفیت بخش خصوصی، پارک های علم و فناوری، مراکز نوآوری و شکوفایی و همچنین توسعه رویدادهای کارآفرینی، بهره بگیریم.
ستاری با تاکید بر این که اقتصاد نفتی پاسخگوی نیازهای امروز کشور نیست، افزود: با افرایش سطح رفاه اجتماعی و افزایش انتظارات جامعه در حوزه های مختلف اشتغال کارآفرینی، بهداشت و تحصیل، دیگر نمی توان با مدل های قبلی کشور را اداره کرد.
وی تغییر نگرش به مقوله اقتصاد و اشتغال در کشور را یک ضرورت دانست و گفت: از ابتدای دولت تدبیر و امید، اقتصاد دانش بنیان به عنوان راه اصلی برون رفت از مشکلات فعلی مطرح شد و پایه و اساس چنین اقتصادی، توجه به فکر و دانش نیروی انسانی متخصص، متفکر و خلاق است.
رئیس ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان کشور، وجود جوانان تحصیلکرده خلاق را سرمایه اصلی کشور برشمرد و گفت: به عنوان مثال، تعداد ۱۰ هزار دانشجوی ایرانی در دانشگاه های آمریکا درس می خوانند که اغلب آنها با انجام فعالیت های تحقیقاتی ارزشمند، کمک هزینه و بورس تحصیلی هم دریافت می کنند، در حالیکه عربستان بیش از ۶۰ هزار دانشجو در دانشگاه ها و مراکز علمی آمریکا دارد که همگی آنها را با هزینه دلارهای نفتی برای ادامه تحصیل به این کشور اعزام کرده است و در اینجا، تفاوت بین سطح علمی دانشجویان ایرانی و دانشجویان عربستانی، به خوبی جایگاه برتر مغز و اندیشه ایرانی را نشان می دهد.
وی تاکید کرد: پژوهش و تکنولوژی، خریدنی نیست بلکه مفهومی فراگرفتنی است و این امر در شکست پروژه ایجاد ‘سیلیکون ولی’ در دوبی به خوبی مشخص شد زیرا آنها فکر می کردند با احداث چند ساختمان و خرید تجهیزات می توانند به فناوری برسند که خلاف این ثابت شد.
معاون علمی رئیس جمهوری، تدوین و رعایت پیوست فناوری در پروژه های بزرگ کشور را مورد تاکید قرار داد و گفت: در برنامه ششم توسعه، توسعه ارتباطات بین المللی و حتی احداث پارک های علمی و فناوری مشترک با دیگر کشورها پیش بینی شده است.
همایش ملی تبیین برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و نخستین برنامه اقتصاد مقاومتی با محوریت رویکردها، ویژگی ها و برنامه ها در محل سالن اجلاس سران اسلامی در پنل های مختلف برگزار شد. /ایرنا

دیدگاه کاربران