عضویت در خبرنامه الکترونیک
مدیرعامل سازمان نوسازی شهرداری تهران :

ضرورت لحاظ پیوست‌های اجتماعی در فرآیند نوسازی در محلات

کد خبر: 70604
تاریخ انتشار: ۰۸ اسفند ۱۳۹۴ - ۹:۵۹ ق.ظ

عباداله فتح اللهی با بیان این که نوسازی یک موضوع فرابخشی است، گفت: عدم توجه به موضوعات اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و… و تمرکز بر نوسازی کالبدی را یکی از آسیب‌های نوسازی بافت‌های فرسوده در سالیان گذشته دانست.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران بر مدیریت هماهنگ و یکپارچه درحوزه فرهنگی و اجتماعی بافت‌های فرسوده تاکید کرد.
به گزارش نداي مردم، عباداله فتح اللهی با بیان این که نوسازی یک موضوع فرابخشی است، گفت: عدم توجه به موضوعات اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و… و تمرکز بر نوسازی کالبدی را یکی از آسیب‌های نوسازی بافت‌های فرسوده در سالیان گذشته دانست.
وی افزود: برای نوسازی یک محله ابعاد مختلف از جمله ابعاد فکری، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و کالبدی تاثیرگذار است.
فتح اللهی با بیان اینکه مدیریت شهری تهران در سال‌های اخیر مدیریت هماهنگ و یکپارچه را در نوسازی بافت‌های فرسوده در دستور کار خود قرارداده است،گفت: معتقدیم تمامی دستگاه‌های مربوطه در امر نوسازی باید در کنار هم قرار گیرند تا فرایند نوسازی تسریع شود.
وی با اشاره به اینکه لازمه رویکرد نوسازی مردمی، مشارکت محله محور، بسترسازی، نهادینه سازی، اعتمادسازی و توانمندسازی است که همه این موارد در حوزه اجتماعی و فرهنگی تعریف می‌شود،افزود: سرمایه‌گذاری برای تغییر باورها، تجمیع اراده‌ها و ایجاد تغییرات ذهنی و فرهنگی برای نوسازی بافت‌های فرسوده از ضروریات است.
مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران ضمن تاکید بر ضرورت لحاظ پیوست‌های اجتماعی در فرآیند نوسازی در محلات، خاطرنشان کرد: تجربیات گذشته در نوسازی بافت‌های فرسوده، به مدیریت نوسازی نشان داده است که محله محور عمل کرده و با نگاه اجتماعی عمیق به مبحث نوسازی ورود پیدا کند.
فتح اللهی با اشاره به اینکه معتقدم باید در نوسازی بافت‌های فرسوده به ابعاد مختلف اجتماعی، فرهنگی و مباحث انسان شناسی نیز توجه داشته باشیم، افزود: این ابعاد شامل نیازهای خدماتی زیرساختی، خدمات هفت گانه، مقاوم سازی محل کار و زندگی می‌شود.

دیدگاه کاربران