عضویت در خبرنامه الکترونیک
مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران :

اجرای طرح انسداد منافذ موش ها از فروردین ۹۵/تجارت سیاه در خانه های توله کشی غیرمجاز پرورش سگ/۴۰درصد سگ های ولگرد پایتخت سگ های نژاددار رها شده اند

کد خبر: 70749
تاریخ انتشار: ۰۹ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۸ ق.ظ

قدیمی در مانور سالانه عوامل اجرایی کنترل و مبارزه با جانوران مضر شهری:
اجرای طرح انسداد منافذ موش ها از فروردین ۹۵/تجارت سیاه در خانه های توله کشی غیرمجاز پرورش سگ/۴۰درصد سگ های ولگرد پایتخت سگ های نژاددار رها شده اند

قدیمی در مانور سالانه عوامل اجرایی کنترل و مبارزه با جانوران مضر شهری:
اجرای طرح انسداد منافذ موش ها از فروردین ۹۵/تجارت سیاه در خانه های توله کشی غیرمجاز پرورش سگ/۴۰درصد سگ های ولگرد پایتخت سگ های نژاددار رها شده اند

مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران از استفاده از برخی تجهیزات از اول فروردین ۹۵ برای انسداد منافذ موش ها بدون آسیب به ریشه درختان خبر داد.

اجرای طرح انسداد منافذ موش ها از فروردین ۹۵/تجارت سیاه در خانه های توله کشی غیرمجاز پرورش سگ/۴۰درصد سگ های ولگرد پایتخت سگ های نژاددار رها شده اند

به گزارش نداي مردم ، رضا قدیمی با بیان اینکه طی ۲ سال گذشته موضوع کنترل جانوران مضر شهری به شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل محول شده است، گفت: در این مدت اقدامات خوبی انجام شده از آن جمله بحث آموزش و به روز شدن تجهیزات است که در دستور کار قرار گرفته است، به گونه ای که لباس های این افراد با یک رنگ و فرم به صورت متحد الشکل درآمده است.

وی با پرداختن به استفاده از روش های تلفیقی در مبارزه با موش ها افزود: آموزش اصناف زباله ساز همانند فست فودها که عمده آنها در خیابان های ستارخان و ولیعصر بودند، انجام گرفته چراکه بیشترین میزان موش را در محدوده این خیابان ها داشتیم. این مغازه داران این خیابان ها باقی مانده موادغذایی خود را بر جوی آب ها می ریختند نه مخازن. به همین منظور با ارایه بروشور و تله چسبی، آموزش ۳۰۰ نیرو، استفاده از سموم با تاییدیه استانداردهای بین المللی که برای شهروندان و فضای سبز به هیچ وجه ضرری ندارد و در زنجیره غذایی سایر موجودات نیز قرار نمی گیرند، به مبارزه با این جانور موذی پرداختیم.

مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهرداری تهران با بیان اینکه براساس آمارها شهر تهران یک میلیون و ۴۰۰ هزار موش داشت، تصریح کرد: توهم موش های آدم خوار و گوشت خوار با این آمار از بین رفت، به طریقی که از این میزان ۴۰۰ هزار موش نیز کمتر شده و جلوی افزایش و تکثیر موش ها گرفته شد. اگر جلوی ازدیاد جمعیت موش ها گرفته نمی شد، آمار موش های شهر تهران در حال حاضر به ۳ میلیون می رسید.

اندازه گیری آمار موش ها با استفاده از روش “کپچر دی کپچر“

قدیمی در خصوص استفاده از برخی تجهیزات در سال ۹۵ برای انسداد منافذ و عدم آسیب به ریشه درختان گفت: از اول فروردین ماه سال آینده این کار انجام می شود که بعد از یکسال آزمایش در دستور کار قرار گرفته است. این در حالیست که ما از کشورهای و کلان شهرهای پیش رو در بحث جانوران مضر شهری هستیم که می توانیم الگویی برای سایر کلان شهرهای کشور نیز باشیم.

وی با بیان اینکه براساس قضاوت شهروندان در حال حاضر تعداد موش های شهر تهران بسیار کم شده به گونه ای که دیگر دیده نمی شوند، تصریح کرد: ما منکر وجود موش در شهر تهران نیستیم اما اگر موش ها به طور کلی نابود شوند، به اکوسیستم و طبیعت ضربه زده ایم. در حال حاضر اگر شهروندی در خصوص موش در منطقه ای از تهران با سامانه ۱۸۸۸ و ۱۳۷ تماس گیرد، بعد از یک هفته دیگر در آن محل اثری از موش نخواهد بود.

قدیمی در پاسخ به این سوال که آمار موش های شهر تهران را به چه طریقی اندازه گیری می کنید، خاطر نشان کرد: این کار به روش “کپچر دی کپچر“ انجام می شود که براساس این روش کلونی موش ها را شناسایی کرده و آنها را زنده گیری و علامت گذاری کرده و دوباره رها می کنیم. این روند ادامه دارد تا در نهایت از فرایند موش های علامت گذاری شده، استفاده می کنیم. بر ارائه این آمارها و فرایند، شورای شهر تهران و حافظی رییس کمیسیون بهداشت و سلامت شورای اسلامی شهر تهران نظارت داشتند.

زنده گیری سگ از شکار آن سخت تر است

مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهرداری تهران با بیان اینکه در بحث سگ های ولگرد فرایندها را تغییر داده ایم، افزود: از کشتن سگ ها به زنده گیری و از زنده گیری به عقیم سازی رسیده ایم. به گونه ای که طی یکسال گذشته ۳۰ نفر را در این زمینه تحت آموزش قرار داده ایم.

وی با تاکید بر اینکه زنده گیری سگ از شکار آنها سخت تر است، خاطر نشان کرد: افراد آموزش دیده از ساعت ۳ صبح تا ۸ صبح به زنده گیری سگ ها مشغول هستند، به گونه ای در برخی مواقع زنده گیری سگ ها ۴ ساعت به طول می انجامد. این در حالیست که به شهروندان در این زمینه اطمینان داده ایم و به رضایتمندی شهروندان رسیده ایم.

قدیمی با اشاره به اینکه سازمان های مردم نهاد نباید به دنبال هیاهوهای پوچ باشند، افزود: این سازمان ها باید به دنبال آموزش شهروندی باشند. به گونه ای که اگر شهروندی می خواهد از یک سگ نگهداری کند باید ابتدا مطالعه داشته باشد، چراکه عدم آگاهی از نگهداری حیوان های خانگی باعث بروز مشکل و سگ ولگرد در شهر تهران می شود.

۴۰ درصد سگ های ولگرد پایتخت سگ های نژاددار هستند

مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهرداری تهران با بیان اینکه ۴۰درصد سگ های ولگرد پایتخت سگ های نژاددار هستند، خاطرنشان کرد: شهروندان بعد از خریداری این سگ ها قادر به نگهداری آنان نیستند پس در نهایت آنها را در کنار بوستان ها رها می کنند و NGO ها در این بخش می توانند به ما کمک کنند.

وی با تاکید بر اینکه در کشورهای دیگر افراد برای نگهداری سگ باید گواهینامه داشته باشند، افزود: این افراد وقتی سگ هایشان را به خیابان و گردش می برند، باید دستکش و کیسه پلاستیکی به همراه داشته باشند اما در شهر تهران صاحبان سگ ها این وسایل را هنگام بیرون بردن سگ شان از منزل به همراه ندارند. پس به جای اینکه برای پای شکسته سگ و گربه حساب بانکی باز کنند، کاری کنند تا با آموزش، “تجارت سیاه” پرورش سگ صورت نگیرد تا در اطراف شهر تهران خانه های “توله کشی” غیرمجاز فعالیت کنند.

قدیمی با بیان اینکه زنده گیری سگ در شهر تهران که دستورالعمل وزارت کشور بوده است، تصریح کرد: تنها شهرداری تهران تاکنون این دستورالعمل را اجرایی کرده است. همچنین تفنگ های زنده گیری تولید کشور خودمان است و سگ ها بعد از زنده گیری در محل قرنطینه سورت شده و مورد معاینه دامپزشکی قرار می گیرند./تهرانشهر

دیدگاه کاربران