عضویت در خبرنامه الکترونیک
رئیس کمیسیون خدمات شهری و محیط زیست شورای اسلامی شهر ارومیه :

تلاش برای زیباسازی محیط شهری ارومیه با همراهی آحاد مردم

کد خبر: 70972
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۴ - ۹:۱۸ ق.ظ

یکی از مهم‌ترین ملزومات توسعه، عمران و بهبود فضای شهر در ارومیه همراهی اقشار مختلف مردم با مسئولان به ویژه شورای اسلامی شهر به شمار می‌رود.

یکی از مهم‌ترین ملزومات توسعه، عمران و بهبود فضای شهر در ارومیه همراهی اقشار مختلف مردم با مسئولان به ویژه شورای اسلامی شهر به شمار می‌رود.
به گزارش نداي مردم، زیباسازی، تنظیف و تلاش برای بهبود فضای شهر یکی از مسائل حائز اهمیت به شمار می‌رود که اقشار مختلف مردم، مسئولان دستگاه‌های اجرایی همین طور شهرداری و شورای اسلامی شهر در این زمینه دخالت مستقیم دارند و همت جمعی باید برای آن شکل پیدا کند.

ارومیه به عنوان نقطه ثقل استان آذربایجان غربی همواره در سفرهای تابستانی، نوروزی و در طول سال مورد توجه اقشار مختلف مردم در ایران اسلامی قرار گرفته و معمولا مقصد آنها قرار می‌گیرد، به طوری که این عنایت و توجه در زمان حیات دریاچه ارومیه به مراتب بیشتر از زمان حاضر بود.

بنابراین با عنایت به اهمیت تنظیف و زیباسازی شهر برای جلب مسافران، ایجاد رضایت عمومی در بین آحاد جامعه گزارشی تهیه شده است، تا به این ترتیب از برنامه‌های شورای اسلامی شهر به عنوان یک نهاد تاثیرگذار و فعال اطلاعات مورد نیاز حاصل شود.
*همه نهادها باید برای تنظیف و زیباسازی ارومیه همت کنند

رئیس شورای اسلامی شهر ارومیه با اظهار اینکه باید دستگاه‌های اجرایی مختلف و همه نهادها برای حفظ و نگهداری محیط زیست و فضای سبز تا حد توان تلاش کنند، بیان داشت: کمیسیون خدمات شهری و محیط زیست در این مجموعه برای قدم برداشتن در مسیر مورد اشاره راه‌اندازی شده است.

پرویز جلیلی با اشاره به اینکه در قالب کمیسیون مورد اشاره برای بررسی پروژه‌ها و طرح‌های مرتبط با این حوزه گام برداشته خواهد شد، ادامه داد: این کمیسیون و اعضای آن با هدف تسریع در خدمت‌رسانی با مشورت و همفکری سایر اعضاء همچنین مسئولان دستگاه‌های اجرایی، شهرداری و سایر شهروندان گام برمی‌دارد.

این مسئول با اظهار اینکه از نظرها و پیشنهادهای اصحاب فکر و اندیشه در داخل شورا و خارج از آن استقبال به عمل می‌آوریم، ادامه داد: نظرها و پیشنهادهای سازنده اقشار مختلف مردم به ویژه کارشناسان جمع‌آوری شده، در سلسله جلسات و نشست‌های مختلف این مجموعه مطرح می‌شود، که به اتخاذ تصمیماتی منجر شده است.

وی با اظهار اینکه هم اکنون در آستانه فرا رسیدن تعطیلات نوروزی و سفرهای ویژه‌ این ایام قرار گرفته‌ایم، بیان داشت: در چنین ایامی تنظیف، زیباسازی و بهبود فضای ظاهری شهر از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، ولی می‌طلبد که در همه ایام سال به این مباحث به صورت جدی با همراهی مسئولان و آحاد مردم پرداخته شود.

*تلاش برای حفظ آثار تاریخی با مشارکت مردم امکان‌ دارد

عضو شورای اسلامی شهر ارومیه بسترسازی برای اداره شهر جهت تحقق یافتن شهر شهروندمدار، حفاظت از محیط زیست به ویژه منابع طبیعی و خدادادی از جمله آب، هوا، صدا و محیط زیست، تلاش برای بهبود پیدا کردن کیفیت خدمات شهری، توجه جدی داشتن به پاکیزگی، سرسبزی، زیبایی شهر و فضاهای مختلف آن را مورد اشاره قرار داد.

محمد ستارپور در ادامه سخنان خود موارد فوق وظیفه‌های کمیسیون خدمات شهری و محیط زیست شورای اسلامی شهر ارومیه عنوان کرد و افزود: همچنین باید برای ساماندهی وضعیت پسماندهای شهری، رفع کردن یا کاهش یافتن انواع آلودگی‌های زیست محیطی، بهبود بخشیدن و ارتقا دادن کیفیت زیست محیطی شهر از جمله وظایف دیگر این مجموعه به شمار می‌رود.

این مسئول با اظهار اینکه آذربایجان غربی به ویژه ارومیه از نظر میراث تاریخی و آثار باستانی به معنای واقعی کلمه در بین استان‌های مناطق مختلف کشورمان جایگاه ویژه و ارزشمندی دارد، گفت: به ویژه مرکز استان ما در این زمینه نباید مورد غفلت قرار گیرد همچنین ویژگی‌های برجسته آن باید توجه بیشتری شود.

وی با اشاره به اینکه صیانت از میراث طبیعی در کنار حفظ آثار تاریخی باید مورد توجه مسئولان امر و تصمیم‌سازان در استان ما قرار بگیرد، بیان داشت: در دوره چهارم شورای اسلامی شهر ارومیه به مقوله مورد اشاره نیز به طور جدی پرداخته شده است، زیرا قدم برداشتن در این زمینه فقط مسئولیت یک سازمان یا دو دستگاه اجرایی نیست.

عضو شورای اسلامی شهر ارومیه با اشاره به اینکه برای ارتقای زیبایی و بهبود منظر شهری همچنین تلاش برای صیانت از محیط زیست باید نظرهای سازنده و کارساز اقشار مختلف مردم به ویژه متخصصان و کارشناسان امر استفاده لازم و حداکثری به عمل آوریم، گفت: آحاد مردم می‌توانند به انحای گوناگون پیشنهادات خود را در اختیار این مجموعه قرار دهند.

ستارپور تعداد نامه‌های وصول شده به کمیسیون خدمات شهری و محیط زیست شورای اسلامی شهر ارومیه را یک هزار و ۱۳۳ مورد عنوان کرد و گفت: برای مطالعه و بررسی محتوای این نامه‌ها و بسترسازی جهت تحقق یافتن موارد با همراهی و جلب‌نظر اعضای شورای اسلامی شهر ارومیه همچنین سایر مسئولان دستگاه‌های اجرایی در مرکز استان گام برداشته می‌شود تا اینکه نظر مردم جلب شود.

این مسئول در ادامه به تعداد مصوبات کمیسیون مورد اشاره در دوره کنونی اشاره کرد و بیان داشت: در این مدت حدود ۲۴۷ مصوبه کمیسیون خدمات شهری و محیط زیست شورای اسلامی شهر از طریق فرمانداری تائید شده است همچنین مصوبات فوق توسط این مرجع ذی‌صلاح جهت اجرا به شهرداری ارومیه ابلاغ شد، تا اینکه مقدمات لازم جهت اجرایی کردن آنها فراهم شود.

وی به وصول درخواست‌ها، نامه‌ها و مطالبات اقشار مختلف مردم از طریق مبادی ارتباطی مختلف اشاره کرد و گفت: همچنین اداره‌ها، سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی مختلف نیز ارتباط و همکاری تنگاتنگ با این کمیسیون آغاز کرده‌اند، در جلساتی که از نمایندگان آنها دعوت به عمل می‌آوریم، نیز حضور جدی و مستمری دارند.

رئیس کمیسیون خدمات شهری و محیط زیست شورای اسلامی شهر ارومیه با اشاره به اینکه بازدیدهای دوره‌ای و منظم از سازمان‌های زیرمجموعه، پروژه‌های عمرانی و خدمات در دست اقدام تاکنون به عمل آمده است، بیان داشت: تاکنون بیش از ۴۰ نوبت بازدید از این پروژه‌ها و طرح‌ها به عمل آورده‌ایم.

ستارپور در بخش دیگری از سخنان خود در برشماری سازمان‌های زیرمجموعه این کمیسیون، ضمن اشاره به این موضوع که بار سنگین مسئولیت ارائه خدمات به شهروندان را هشت سازمان عهده‌دار شده است، اضافه کرد: سازمان پارک‌ها و فضای سبز، سازمان مدیریت پسماندها و آتش‌نشانی، زیباسازی فضای شهری، میادین میوه و تره‌بار و ساماندهی مشاغل شهری، آرامستان‌ها، سازمان کشتارگاه صنعتی و خدمات موتوری با این کمیسیون در ارتباط هستند.
*فضای شهر نسبت به گذشته تغییر زیادی داشته است

آقای محمود کرامتیان از فضای شهری و المان‌های نصب شده در سطح شهر و در مجموع اقداماتی که در طول ۳۰ ماه گذشته و چهارمین دوره شورای اسلامی شهر ارومیه انجام گرفته است ابراز رضایت کرد و گفت که فضای شهر در حال حاضر نسبت به گذشته تا اندازه زیادی تغییر کرده است.

وی همچنین احداث میان‌گذر و اجرای پروژه‌های عمرانی فاخر و بزرگ در مناطق مختلف شهر را یکی از نقاط قوت در خدمات، فعالیت شورا و شهرداری دانست، ادامه داد: در حال حاضر فضای عمرانی و جلوه‌های شهری شهرستان به شکلی است که وقتی از کلانشهرها مثل اصفهان و شیراز مهمان داریم به راحتی آنها را برای گردش می‌بریم.

این جوان با اشاره به اینکه انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری را پشت‌سر گذاشته‌ایم، ضمن اینکه بر ضرورت انجام تبلیغات محیطی جهت معرفی نامزدهای ثبت‌نام کننده تاکید کرد، گفت: اما خوشبختانه بعد از پایان یافتن روز رای‌گیری شهرداری بلافاصله جهت پاکسازی و تنظیف شهر وارد عرصه شده است.

*زیباسازی مناطق محروم نباید مغفول بماند

خانم لیلا محمدی ضمن اینکه خدمات و اقدامات صورت گرفته برای زیباسازی، عمران و بهبود فضای شهری را قابل تقدیر دانست، بر ضرورت توجه هر چه بیشتر به مناطق کم‌برخوردار و محروم ارومیه تاکید کرد و گفت: نباید مناطق پایین شهر از نگاه مسئولان و متولیان امور پنهان بماند.

وی با اشاره به اینکه نباید به نصب چند چراغ نورپردازی در مناطق پایین شهر از جمله اسلام‌آباد، وکیل‌آباد و … اکتفا شود، ادامه داد: مردم ساکن در این قسمت‌هایی از شهر در همه صحنه‌های سیاسی و اجتماعی باشتاب‌تر و پرشورتر از طبقه متمکن جامعه حاضر می‌شوند، بنابراین باید به همان نسبت نیز از خدمات و امکانات موجود استفاده کنند.

محمدی در ادامه سخنان خود یکی از مهم‌ترین ضرورت‌ها و مسائل مهم احداث پل هوایی در بزرگراه خاتم‌الانبیاء دانست، بیان داشت: بارها و بارها این موضوع را با مسئولان شهری در میان گذاشته‌ایم که در این ارتباط قول‌هایی هم داده شده ولی تا امروز به مرحله اجرا نرسیده است.

این شهروند احداث پل مورد اشاره با در نظر گرفتن اصول شهرسازی و قوانین ترافیکی همچنین مسائل زیباشناختی یک امر لازم و ضروری دانست، عنوان کرد: در این صورت تا اندازه زیادی به جلوه و زیبایی شهر در این نقطه افزوده خواهد شد، به ویژه اینکه ورودی ارومیه و معبر مسافران زمینی و هوایی هم قلمداد می‌شود.

اقشار مختلف مردم باید برای عمران، آبادانی و زیباسازی فضای شهری به معنای واقعی کلمه احساس مسئولیت کنند، چرا که این شهر متعلق به مردم و از آن مردم است، از طرف دیگر هیچ مسئله‌ای به اندازه بی‌تفاوت ماندن آحاد جامعه در مقابل مسائل و دغدغه‌های مختلف مانند سم مهلک به شمار نمی‌رود./فارس

دیدگاه کاربران