عضویت در خبرنامه الکترونیک
بزرگداشت آیین درخت کاری با حضور رئیس مجلس؛

آماده‌باش ۴۵۰۰ آتش‌نشان در تهران برای شب چهارشنبه آخر سال

کد خبر: 70991
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۰ ق.ظ

در راستای برنامه‌های شهرداری تهران برای استقبال از نوروز، روز درختکاری، چهارشنبه‌سوری و‌… نشست خبری برگزار شد.

در راستای برنامه‌های شهرداری تهران برای استقبال از نوروز، روز درختکاری، چهارشنبه‌سوری و‌… نشست خبری برگزار شد. در همین راستا معاون خدمات شهری شهرداری تهران از برپایی ۵۰ چادر میوه و تره‌بار در نوروز ۹۵، استقرار ۴۵۰۰ آتش‌نشان در شب چهارشنبه آخر سال و اسکان مسافران نوروزی در بوستان‌ها و سوله‌های بحران در آستانه بهار ۹۵ خبر داد.
به گزارش نداي مردم، مجتبی عبداللهی، معاون خدمات شهری و محیط‌زیست شهرداری تهران به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۵ در تشریح اقدامات این معاونت اظهار کرد: دستورالعمل ارتقای نگهداشت شهر از ۱۵ بهمن به سایر سازمان‌های شهری و مناطق ۲۲گانه ارسال شده و تا آخر فروردین‌ماه ادامه دارد. این دستورالعمل را به مدت ۷۵ روز در ۲۰۰ بخش کاری در حوزه معاونت و ۱۵۰ بخش کاری در مناطق ۲۲گانه اجرا می‌کنیم.
وی با اشاره به فعالیت سازمان میادین در ایام پایانی سال افزود: با توجه به اینکه میوه شب عید شهروندان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، جایگاه‌های ارائه میوه و تره‌بار ساعت کاری خود را افزایش داده و حدود ۴۰ چادر موقت در سطح شهر تهران برای ایجاد جایگاه‌های میوه و تره‌بار مستقر کرده‌ایم تا میوه مردم تامین شود.
عبداللهی با اشاره به بازارهایی که طی چند روز آینده در زمینه ارائه میوه و تره‌بار افتتاح می‌شوند، اضافه کرد: طی روزهای آینده بازار صفا در منطقه ۱۳، فرجام در منطقه ۴، دردشت در منطقه ۸ و جمال‌زاده در منطقه ۱۱ افتتاح می‌شود. همچنین به مناسبت آغاز سال نو بازارهای شهدای جی، مهر، توس، منیریه، نواب، طرشت و آزادگان نوسازی و بهسازی می‌شوند.

تشکیل کارگروه نرخ‌گذاری در میادین
معاون خدمات شهری و محیط‌زیست شهرداری تهران از تشکیل کارگروه اجرایی نرخ‌گذاری در میادین میوه‌و‌تره‌بار خبر داد و گفت: این کارگروه که از یک نماینده شورای شهر تهران، اصناف، وزارت صنعت معدن و تجارت و میادین میوه و تره‌بار تشکیل شده است، در هفته‌ یک یا دوبار جلسه‌ای را به منظور نرخ‌گذاری تشکیل می‌دهند اما تصمیم گرفته شده تا در این ایام این جلسه به صورت روزانه برگزار شود. همچنین در میادین میوه‌ و تره‌بار، گل‌ و گیاه و ماهی قرمز برای ارائه به شهروندان وجود دارد.
عبداللهی با اشاره به تخفیف ۵ تا ۲۵ درصدی در محصولات ارائه‌شده در فروشگاه‌های میادین میوه‌و‌تره‌بار توضیح داد: اجناس اصلی همانند برنج، چای و روغن از جمله کالاهایی هستند که در زمره این تخفیف‌ها قرار می‌گیرند.

فعالیت ۵۰ روزبازار در سطح شهر تهران
عبداللهی با بیان اینکه هم‌اکنون ۵۰ نقطه روز بازار در سطح شهر تهران فعالیت می‌کنند و دستفروشان و افرادی که در این زمینه شناسایی شدند در این روزبازارها مستقر هستند، اضافه کرد: تلاش شده تا در این روزبازارها بستری فراهم شود تا افرادی که به وسیله دستفروشی روزی حلالی به دست می‌آورند بتوانند از این موقعیت استفاده کنند.
معاون خدمات شهری و محیط‌زیست شهرداری تهران درخصوص مبارزه با جانوران موذی تصریح کرد:‌ در این زمینه اقدامات مفیدی طی یک سال اخیر انجام شده و البته آموزش‌های فراگیری به شهروندان تهرانی ارائه شده است. طرح ویژه ضربتی دیگری برای زنده‌گیری سگ‌های بدون صاحب در سطح شهر تهران انجام داده‌ایم.
وی ادامه داد: همچنین به مناسبت آغاز سال نو ساعات کار در فروش مراکز اتومبیل افزایش پیدا کرده است و بهسازی و نوسازی کیوسک‌های روزنامه‌فروشی را در دستور کار خود قرار دادیم.

کاشت ۳۳ هزار درخت در بهشت ‌زهرا‌(س)
وی با بیان اینکه به مناسبت آغاز سال‌جدید و به یاد ۳۳هزار شهید، به همین تعداد درخت در بهشت‌زهرا کاشته خواهد شد،گفت: همین‌طور عطرافشانی قبور شهدا، اهدای گل و گلدان به خانواده شهدا در مجموعه بهشت‌زهرا و حضور بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ نیروی راهور پلیس در طرح ویژه ترافیکی پنجشنبه و جمعه آخر سال از جمله اقداماتی است که در مجموعه بهشت‌زهرا انجام می‌شود.

آمادگی ۴ هزار و ۵۰۰ آتش‌نشان به مناسبت چهارشنبه‌سوری
عبداللهی با بیان اینکه به مناسبت چهارشنبه آخر سال از تمام ظرفیت آتش‌نشانی استفاده خواهیم کرد، توضیح داد: بیش از ۴ هزار و ۵۰۰ نیروی آتش‌نشان به صورت صددرصد آماده‌باش هستند. همچنین در ایام نوروز در سطح شهر تهران در نقاط حادثه‌خیز از آتش‌نشانان استفاده می‌شود. همین‌طور در ایام نوروز از ۵۰۰ نیروی داوطلب مردمی آتش‌نشان در ایستگاه‌های آتش‌نشانی استفاده می‌شود.
وی با بیان اینکه به مناسبت روز درخت‌کاری برخی از نیروهای داوطلب به آتش‌نشانی در بوستان‌های جنگلی اقدام به کاشت درخت می‌کنند، اضافه کرد: به مناسبت برگزاری چهارشنبه‌سوری کلاس‌های آموزشی را در مدارس برگزار کرده تا دانش‌آموزان با مخاطرات آتش‌بازی آشنا شوند و در این زمینه بیلبوردهایی را در سطح شهر تهران به منظور اطلاع‌رسانی حوادث مستقر کرده‌ایم.

خاموشی یک ساعته در ۲۹ اسفند
معاون خدمات شهری و محیط‌زیست شهرداری تهران از افتتاح بوستان انرژی دوست‌دار محیط‌زیست در منطقه یک خبر داد و افزود: در ۲۹ اسفند به منظور جلوگیری از گرم‌شدن زمین و تغییرات اقلیمی همگام با دیگر کشورهای جهان ساعت زمین را در پایتخت اجرا می‌کنیم. به همین‌منظور از ساعت ۲۰ تا ۲۱ این روز چراغ‌های اضافی در مجموعه‌های شهری شهرداری تهران، برج میلاد و پل‌طبیعت به مدت یک‌ساعت خاموش می‌شود.
وی در توضیح دیگر اقدامات معاونت خدمات شهری شهرداری تهران تصریح کرد: معاینه فنی خودروهای سنگین و سبک در مجموعه‌های شهرداری شدت پیدا می‌کند، همین‌طور مخازن ویژه‌ای به مناسبت تحویل‌ گرفتن ماهی‌های قرمز در روز طبیعت در بوستان‌ها تعبیه شده است و اقدامات دیگری برای بازرسی و توجه به رفع مشکلات مکان‌های نگهداری پرندگان توسط ستاد محیط‌زیست خدمات شهری در حال انجام است. ۲۰ هزار مخزن جدید پسماند به مناسبت آغاز سال جدید در سطح شهر و مجتمع‌ها توزیع می‌شود. همچنین بازسازی و نوسازی خدمات شهری و محل اسکان کارگران از جمله اقدامات دیگری است که طی این مدت انجام شده است. طراحی خانه‌های سبز پسماند در روز طبیعت از جمله اهداف معاونت خدمات شهرداری تهران به مناسبت آغاز سال جدید است.

توزیع نایلون تجزیه‌پذیر در فروشگاه‌های شهروند
عبداللهی با اشاره به تخفیف ۳۵ تا ۵۰ درصدی فروشگاه‌های شهروند در سطح پایتخت توضیح داد: ۱۲ هزار بارکد در زمره تخفیف‌های شهروند قرار گرفتند و فروشگاه شهروند ۱۷‌شهریور که به صورت شبانه‌روزی فعالیت می‌کند هفته آینده افتتاح می‌شود. همین‌طور توزیع نایلون تجزیه‌پذیر از جمله اقداماتی است که در دستور کار قرار گرفته است.

کاشت ۳ میلیون درخت در مناطق ۲۲گانه
وی با بیان اینکه تلاش کردیم امسال ۳ میلیون درخت را در پارک‌ها، مناطق ۲۲گانه و جنگل‌های تهران بکاریم، ادامه داد: در ۲ هفته پایانی سال و به مناسبت هفته درختکاری شهروندان می‌توانند درخواست خود را برای دریافت نهال از طریق سامانه ۱۳۷ اعلام کنند. عبداللهی تصریح کرد: در روز درختکاری با حضور ریاست محترم مجلس، کاشت درخت را انجام می‌دهیم، همچنین در روز دوشنبه در محل نمایشگاه شهر آفتاب با حضور ۱۴۰ سفیر جشن درختکاری برگزار می‌شود. کاشت درخت در بزرگراه تهران – کرج، امام‌رضا(ع)، خلیج‌فارس و مسیر فرودگاه امام‌خمینی(ره) از جمله اقدامات انجام شده در زمینه کاشت درخت است.
معاون خدمات شهری و محیط‌زیست شهرداری تهران اضافه کرد: ساماندهی فضای سبز در بوستان شهید هرندی، بهاران و خواجوی کرمانی از جمله اقدامات پایانی سال به مناسبت ارتقای فضای سبز شهری است. دو ماه قبل ۸۰۰ هزار پیاز لاله در بوستان هرندی کاشته شده است. همچنین پیمانکاران مشغول ساخت سالن نمایش روی پارکینگ هرندی هستند تا در آنجا پروژه شهر کودک را افتتاح کنند. بازسازی کامل دریاچه هرندی از دیگر اهداف مدنظر است.

آذین‌بندی شهر به مناسبت سال نو
عبداللهی از آذین‌بندی و نورآرایی شهر به مناسبت سال نو خبر داد و گفت: محور ولیعصر، انقلاب و میدان تجریش از جمله خیابان‌هایی هستند که در نظر داریم آنها را آذین‌بندی و نورآرایی کنیم. همین‌طور ۸ مسجد در منطقه ۱۲، ۴ مسجد در منطقه ۱۵ و یک مسجد در منطقه ۱۴ به صورت ویژه آذین‌بندی می‌شوند. موزه صبا و حمام نواب و موزه علی‌اکبر صنعتی از جمله بناهای تاریخی هستند که اجرای طرح نورآرایی را برای آنها در دستور کار قرار داده‌ایم.

بازسازی میدان مشق
وی از بازسازی محوطه میدان مشق خبر داد و افزود: کف‌سازی و مبلمان این میدان تمام شده و در محوطه میدان چنارهایی با عمر ۱۵ تا ۲۰ سال کاشته‌ایم. در نظر داریم تا در روز ۱۲ فروردین این میدان را با حضور وزیر امورخارجه و شهردار تهران افتتاح کنیم.

نصب بیش از ۵۰ هزار مترمربع چادردر نمایشگاه شهر آفتاب
عبداللهی از طی مراحل آماده‌سازی نمایشگاه شهر آفتاب خبر داد و عنوان کرد:‌ در حال آماده‌سازی ۷۰هزار مترمربع مکان‌های مسقف شده در محل نمایشگاه هستیم. همچنین به مناسبت برپایی نمایشگاه بیش از ۵۰هزار مترمربع چادر باید در این نمایشگاه نصب شود. نصب ۱۵۴ پرچم کشورهای مختلف و پرچم ایران در ارتفاع ۷۰ متری از جمله برنامه‌های مدنظر برای نمایشگاه شهرآفتاب است. از آنجایی که روزانه ۵۰۰ هزار نفر از نمایشگاه کتاب بازدید می‌کنند، استقرار سرویس‌های بهداشتی و سرویس پرتابل به صورت ویژه و همچنین ایستگاه‌های پذیرایی غذای سرد و گرم از جمله اقداماتی است که باید در نمایشگاه شهر کتاب انجام شود. در نظر داریم تا در این نمایشگاه یک فروشگاه میدان میوه و تره‌بار، یک جایگاه پمپ‌بنزین و یک آتش‌نشانی افتتاح کنیم.
معاون خدمات شهری شهرداری تهران تصریح کرد: تمام حوزه‌های شهرداری با یکدیگر بسیج شدند تا خط ایستگاه مترو محور بهشت‌زهرا به وضعیت سابق برگردد. از این پس تمام نمایشگاه‌های تهران، جشن‌ها و برنامه‌ها در شهر آفتاب برگزار می‌شود. /سیاست روز

دیدگاه کاربران