عضویت در خبرنامه الکترونیک

چمران: عده‌ای هنوز اداره کردن کشور توسط شوراها را باور ندارند

کد خبر: 71188
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۴ - ۲:۴۵ ب.ظ

رییس شورای عالی استان‌ها گفت: متاسفانه شاید در بدنه دولت و عده‌ای از نمایندگان مجلس شورای اسلامی هنوز اداره کردن یک کشور توسط شوراها را باور نداشته باشند در حالی که شوراها می‌توانند بسیار تاثیرگذار باشند و همانند نمایندگان مجلس عمل کنند.

به گزارش نداي مردم، مهدی چمران، با اشاره به اموری که در مراکز تصمیم‌گیری و قوه مقننعه و قوه مجریه در خصوص شوراها پیش می‌آید، اظهار کرد: مرتبا شاهد مسائلی هستیم که در مسیر تضعیف شوراها گام برداشته و عموما ما را به لاک دفاعی خودمان می‌برد و ما سعی می‌کنیم همانی را که داریم حفظ کنیم تا به کار خودمان ادامه دهیم.

وی افزود: در سال های گذشته علاوه بر اینکه سعی کردیم شورا را حداقل در همان جایی که هست حفظ کنیم در مواردی هم توانستیم این جایگاه را ارتقاء ببخشیم.

چمران با اشاره به هدف برگزاری جلسه هم اندیشی شورای عالی استان ها گفت: بحث بودجه ریزی و بررسی جزئیات و ریزکاریهای مسائل شورا از اهداف این جلسه بوده است. باید مسائل کلان بودجه رسیدگی و مطرح شود و تمام اعضای شوراها باید تلاش کنند تا این بودجه به تصویب برسد.

وی ادامه داد: در کشوری که میلیاردها میلیارد برای همه چیز بودجه گذاشته می شود، باید به شوراهای کشور که مدیریت همه شهرها، روستاها و بخش‌ها را بر عهده دارند، توجه ویژه ای در خصوص تخصیص بودجه شود چرا که مردم برای انجام امور شهری به شهرداری و شورای شهر مراجعه می کند.

رییس شورای عالی استانها با اشاره به شوراهای فرادست اظهار کرد: دسترسی به این شوراها نسبت به شوراهای پایه کمتر است بنابراین شوراهای فرادست باید طبق قانون دولت بودجه شان را تامین کنند تا بتوانند از یک بودجه مناسب و حداقلی برخوردار باشند.

وی افزود: طبق محاسبه دقیق عملیاتی برای آن که بتوانیم هزینه‌های جاری شوراهای شهر و شوراهای عالی استان و شوراهای عالی شهرستان که بیش از ۴۰۰ شورا هستند و شوراهای بخش و شوراهای روستایی را تامین کنیم، به بیش از ۱۲۰ میلیارد تومان بودجه نیاز است که متاسفانه تنها ۹ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان هزینه به این منظور از سوی دولت پیش بینی شده است.

چمران با بیان این که در بودجه دولت بخشی برای شورا و شهرداریها مشخص نشده است، گفت: بودجه‌های در نظر گرفته شده برای شوراها در حد تهیه لوازم اولیه این شوراهاست و برنامه‌های عملیاتی برای آنها در نظر گرفته نشده است و مشکلات عملیاتی همچنان پا بر جا است و جلسات هم اندیشی نیز صرفا مشکلات اداری را بررسی می‌کند.

وی ادامه داد: در قانونی که در سال ۶۱ تصویب شد، شهرداری و شوراها مستقل شدند یعنی باید از مردم عوارض بگیرند و خودشان در شورا، بودجه رسیده را تنظیم کنند و در واقع، یک مدیریت محلی در خصوص تامین بودجه خود هستند.

رییس شورای عالی استان‌ها عنوان کرد: این مدیریت محلی همچون مجلس، برای خود بودجه می‌نویسد و تصویب می‌کند و آن را به قوه مجریه خود یعنی شهرداری ارائه می دهد تا اجرایی شود و خود شورا بر آن نظارت دارد و تلفیق و تفریغ بودجه را مطرح می کند.

وی در خصوص ارتقاء بخشیدن جایگاه شوراها و افزایش اختیار شوراها گفت: تا کنون تلاش ما بر این بوده است که از اختیارات کنونی نیز کاسته نشود. به عنوان مثال اختیار انتخاب شهردارها؛ شهردار یک شهر باید منتخب مردم باشد و شهردار یک شخصیت تخصصی است و ربطی به معروفیت و مشهوریت یک شخص ندارد و این لازمه مطالعه و بررسی یک تیم متبحر است تا بتواند بهترین انتخاب را برای شهر داشته باشد.

چمران افزود: قوانین شوراها به گونه ای است که شهردار را شورایی انتخاب کنند و اولین و مهم ترین وظیفه شورا نیز همین انتخاب شهردار است. انتخاب درست و منطقی شورای شهر موجب می شود که یک شهردار مدتها در منطقه بماند و به خوبی کار کند مانند اصفهان که به مدت ۱۴ سال یک شهردار داشت. البته زیاد بودن دلیل بر خوب بودن نیست ولی ثباتی که باید در بازسازی و بهسازی یک شهر باشد نیز مدنظر است و ما داشته ایم شوراهایی را که در مدت یک سال، سه شهردار عوض کردند.

وی با اشاره به موانع موجود در خصوص افزایش اختیارات شوراها ادامه داد: متاسفانه شاید بدنه دولت و عده‌ای از نمایندگان مجلس شورای اسلامی هنوز اداره کردن یک کشور توسط شوراها را باور نداشته باشد در حالی که شوراها می توانند بسیار تاثیرگذار باشند و همانند نمایندگان مجلس عمل کنند.

رییس شورای عالی استانها گفت: نمی‌توان تجربه خوب سپردن کار به دست مردم را نادیده گرفت و باید در نظر داشت که در تمام شرایط وقتی کار به دست مردم سپرده شود، بهتر و راحت تر و دقیق تر انجام می پذیرد و نمونه آن شوراها است. در شرایط رکود اقتصادی اگر شهرداریها می‌خواستند با بودجه دولتی کار کنند و بودجه عمرانی آنها ۱۸ درصد باشد محاسبه کنیم که چه اتفاقی می افتاد در حالی که کلان شهرهای ما بودجه عمرانی خود را تامین کردند و این بسیار اهمیت دارد و پیشرفت مهمی است چرا که نتیجه سپردن کار به دست مردم است.

وی اظهار کرد: عوارضی که از هر شهر گرفته می شود باید طبق قانون خرج همان شهر شود ولی متاسفانه همه شهرهای ما کمبود دارند و همه آنها که پولدارتر هستند، کمبودشان بیشتر است./ايسنا

دیدگاه کاربران