عضویت در خبرنامه الکترونیک
معاون سازمان حفاظت محیط زیست:

قوانین زیست محیطی سواحل و دریا تفكیك می شوند

کد خبر: 71224
تاریخ انتشار: ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۳:۳۴ ب.ظ

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت:برای نخستین بار قوانین مربوط به مسایل زیست محیطی سواحل و دریا تفکیک می شوند.

به گزارش دريانگار از بوشهر، پروین فرشچی روز شنبه در دومین همایش خلیج فارس، محیط زیست و مردم در بوشهر افزود:با تصویب قوانین یادشده در مجلس،جرقه امیدی به وجود می آید كه مسائل سواحل و دریاها مهمتر دیده خواهد شد.
وی یادآورشد:باتوجه به غلفت یكصد ساله تازه متوجه شده ایم ایران كشوری دریایی است و به همین علت نیازمند ساختار سازمانی دریایی است.

فرشچی اظهارداشت:برخلاف همه كشورهای دریامحور كه دارای یك وزارت و یا سازمان امور دریایی هستند، این ساختار در كشور ما وجود ندارد.

وی تصریح كرد: در ایران ۱۸ ارگان دریایی وابسته به دریا وجود دارد ولی این سازمانها غیر از هفته دریا نوردی و روز خلیج فارس در بقیه موارد ارتباطشان خیلی كم است.

فرشچی گفت: این ارتباط اجرایی و ساختار ملی باید بین ارگانهای دریایی به وجود آید.

وی گفت: صنعت نفت، كشورهای منطقه را وابسته به خود و از پرداختن به صنایع دیگر از جمله صنعت گردشگری و انرژیهای پاك بازداشته است.

وی تصریح كرد: مرجانهای موجود در خلیج فارس بهترین دارو برای بیماری ایدز و سرطان هستند با این وجود این منابع هیچ وقت بعنوان یك صنعت دیده نشده اند.

فرشچی با تاكید براینكه صنعت گردشگری دریایی در ایران پا نگرفته است گفت: در حالی كه پنانسیل زیادی درزمینه گردشگری دریایی در اختیار داریم ولی توجه ما به دریا محدود به نفت و گاز و شیلات است.

وی یادآورشد: ارزش هرمترمكعب برای گردشگری ساحل و دریا ۴۷ هزار دلار است درحالی كه ما از این صنعت غفلت كرده ایم.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: استانهای ساحلی كشور از معاونت دریایی بی بهره هستند در حالی كه همه چیز آنها دریایی است.

وی اظهار كرد:معاونت دریایی سازمان محیط زیست در حال تهیه سند در خصوص توسعه دریایی، توسعه فناوری دریایی و سند گردشگری است.

وی بیان كرد: اگر این سندها جزو برنامه توسعه ششم بتواند جایگاه خود را بیابند تحول بزرگی در صنعت دریایی كشور به وجود می آید .

فرشچی گفت: با توجه به تاكید رهبرمعظم انقلاب، رییس جمهوری و معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست به این بخش همه چیز برای پرداختن به مسائل دریایی، چالشها و راهكارها و ارتقای میحط زیست دریایی فراهم است.

وی با بیان اینكه بیش از ۲۰ میلیون نفر از مردم كشور در استانهای ساحلی زندگی می كنند گفت: اگر كسی كشورش را دوست داشته باشد اهمیت سواحل و وابستگی مردم به این سواحل را متوجه می شود.

فرشچی افزود: به دلیل نداشتن پایش های منظم نتوانستیم در زمان جنگ كویت و عراق غرامت زیست محیطی وارد به منطقه را بگیریم.

وی تصریح كرد: گرد و غبار، آلودگی ها، بیماریها و سلاحهایی كه در عراق استفاده می شود همه احتیاج به ركورد دارد ما هنوز این ركورد گذاشتن و ضبط كردن را یاد نگرفته ایم.

فرشچی مهمترین كارهای در دست اجرای این معاونت را شامل تغییر و بازنگری قوانین و مقررات، تدوین قوانین سواحل و دریاها، تهیه شناسنامه سواحل، انجام پایشهای منظم و پهنه بندی فضایی برای استانها و داشتن همكاری و ارتباط فرابخشی ذكر كرد.

وی گفت: سازمان بنادر و دریانوردی بدون دید اكوسیستمی با دید سازه ها و مهندسی به هر دلیلی به غلط مسئولیت تهیه ای سی استانها را برعهده گرفته است.

وی یادآور شد: باتوجه به اینكه ۷۰ درصد توسعه كشور در شش سال آینده دراستانهای ساحلی انجام می شود اگر آمادگی این كار را نداشته باشیم وضعیت محیط زیست از اینكه هست بدتر می شود.

فرشچی گفت: مطالعات پهنه بندی برای استان هرمزگان شروع شده است و تلاش می شود این امر برای هفت استان ساحلی دیگر نیز انجام شود.

معاون محط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: ۹۰ درصد از گونه هایی كه ارزش اقتصادی دارند وابسته به خورها هستند بنابراین هرگونه تغییر در این خورها می تواند تهدیدی برای اكوسیستم دریایی و ساحلی باشد.

دكتر فرشچی اظهار كرد: در این شرایط یك بار در سطح ملی باید تاكید شود كه هیچگونه توسعه و فعالیتی در سواحل مطالعه، مجوز و جانمایی و ملاحظه زیست محیطی نباید صورت گیرد .

به گفته فرشچی، ادامه كار برای لایروبی در خورها نیازبه مطالعه دقیق، تعیین نوع كار، نوع تكنولوژی، مطالعه جانمایی و ضرورت انجام كار است .

وی سرمایه گذاری های زیست محیطی در كشور وجود ندارد اظهار كرد: اگر گردشگری دریایی دراستانهای جنوبی اتفاق بیفتد خود سرمایه گذاران این صنعت به خاطر سرمایه گذاریهایشان در مقابل آلودگی های صنعت نفت می ایستند.

دیدگاه کاربران