عضویت در خبرنامه الکترونیک
رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورای اسلامی شهر تهران :

حادثه شهران هشدار به مدیران شهری بود

کد خبر: 72607
تاریخ انتشار: ۰۹ تیر ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۷ ق.ظ

رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورای اسلامی شهر تهران گفت: حادثه شهران هشداری بود که مدیران شهری به خود بیایند و از این وضعیت کندی در رابطه با مواجه با بحران خارج شوند.

به گزارش نداي مردم، پرویز سروری، درباره حادثه انفجار لوله گاز در منطقه شهران اظهار داشت: باعث تأسف است که یکی دیگر از افرادی که در این حادثه جان خود را از دست داده است، جسد آن پیدا شد و باید به این کارگران که در بدترین شرایط زندگی می‌کنند خدمات بیش‌تری داده شود و حتماً بیمه شوند؛ چراکه این اقشار از ضعیف‌ترین اقشار جامعه هستند.
وی ادامه داد: باید پرداخت غرامت به خانواده این افراد در اولویت قرار گیرد تا قسمتی از فشار روحی خانواده آنها تقلیل یابد.
سروری افزود: حادثه شهران نشان داد که ما مشکلات جدی را در رابطه با بحران داریم و این حادثه هشداری بود که باید به آن توجه جدی شود.
رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورای اسلامی شهر تهران، گفت: در شرایطی این حادثه به وقوع پیوست که کم‌ترین هزینه را در برداشت و به دلیل اینکه مردم در خیابان نبودند، این حادثه تلفات جانی کمی داشت. درصورتی‌که با این حجم اگر این حادثه در زمان دیگری اتفاق می‌افتاد، خسارت‌های غیرقابل جبرانی را برای ما ایجاد می‌کرد.
سروری افزود: این هشداری بود که مدیران شهری به خود بیایند و از این وضعیت کندی در رابطه با مواجه با بحران خارج شوند.
وی بیان داشت: هنگامی که حادثه‌ای اتفاق می‌افتد مدت‌ها برق، گاز و تلفن مردم قطع است و مسؤولان نیز پاسخ روشنی نمی‌دهند.
رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورای اسلامی شهر تهران افزود: ‌‌آمادگی در سیستم ما برای مقابله به بحران وجود ندارد و باید در این خصوص هشدارهای لازم داده شود.
سروری بیان داشت: از هم‌اکنون باید ظرفیت‌های مناسب برای مقابله با بحران ایجاد شود، مقصران این حادثه مشخص شوند و مشخص شود چه مجموعه‌ای مسؤول به وجود آمدن این حادثه تلخ و هشداردهنده بوده است.
وی افزود: اگر سریعاً مقصر شناسایی و برخورد قاطع با کسانی که کوتاهی کرده‌اند، صورت بگیرد و دستگاه‌های مختلف آمادگی لازم را داشته باشند، در مواقع بحران راحت‌تر می‌توانیم اقدام کنیم.
رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورای اسلامی شهر تهران گفت: در حال حاضر در تهران فرمانده واحد و پاسخ‌گو در زمان مدیریت بحران نداریم؛ چراکه مدیریت یکپارچه شهری وجود ندارد و هنگامی که حادثه‌ای رخ می‌دهد، پاسخ‌گو مشخص نیست.
سروری با اشاره به اینکه تهران با تمام ابرشهر بودنش به‌صورت سنتی اداره می‌شود، گفت: مدیران ما حاضر نیستند از موضع مدیران عملیاتی خارج شوند و به دنبال این هستند که بخش‌های مختلف را داشته باشند، به همین دلیل نیز مدیریت چندگانه‌ای را در تهران تجربه می‌کنیم و وقتی بحرانی نیز به وجود می‌آید، تا مشخص شود چه کسی مقصر این حادثه بوده موضوع به فراموشی سپرده می‌شود.
وی تأکید کرد: رسانه‌ها موضوع مدیریت شهری را یک مطالبه‌گری دائم باید داشته باشند و مجلس نیز به این مطالبه جدی مدیریت شهری پایان دهد.
رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورای اسلامی شهر تهران، افزود: در حادثه شهران هنوز هم که هنوز است عده‌ای می‌گویند نشتی آب، ترکیدگی لوله گاز و یا مترو مقصر این حادثه بوده است و همه می‌گویند ما نبودیم، معلوم نیست اجنه در این حادثه اقدام کرده‌اند.
سروری تأکید کرد: کمیسیون نظارت و حقوقی شورای اسلامی شهر تهران به جد این موضوع را مورد بررسی قرار می‌دهد، ولی باید مجلس درباره مدیریت یکپارچه شهری تهران اقدام کند.

دیدگاه کاربران