عضویت در خبرنامه الکترونیک
رییس اداره طراحی شهری و مدیر سیما و منظر شهری شهرداری اصفهان :

فعالیت های سیما و منظر شهری همسو با معماري سبک اصفهان

کد خبر: 72629
تاریخ انتشار: ۰۹ تیر ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۱ ق.ظ

امروزه تغيير و تحولات اقتصادي و فرهنگي، رشد سريع و روز افزون جمعيت و تكنولوژي، باعث شكل گيري شتاب زده فضاهاي شهري شده است، بنابراين توجه به اين امر كه زيبايي شهر تاثيرات زيادي بر شئونات مختلف زندگي بشر خصوصا ارتقاي كيفي فضاهاي شهري مي گذارد، امري اجتناب ناپذير تلقي مي شود.

به گزارش نداي مردم ، شهر موجودي تنيده از مفاهيم كالبدي، اجتماعي و فرهنگي با هدف ايجاد محيطي مناسب براي زندگي و بالندگي شهروندي است و هماهنگي و انطباق آن با نيازهاي شهر و شهروندان عامل اصلي در ايجاد محيط زيست مناسب و مطلوب شهري است.
به موازات افزايش جمعيت و ميزان شهرنشيني و گسترش شهر اصفهان، نياز تغيير عمده در نگرش به كالبد شهر و به طور خاص در جداره‌هاي شهري و نما و منظر شهر احساس مي گردد.
سيماي شهري بخش‌هايي از فضاي عمومي شهر است كه توسط مردم ديده مي‌شود و اين مجموعه شامل فضای سبز، فضاهاي شهر، مبلمان، تابلوهاي شهري و نماي ساختمان‌هاي شهري است و نحوه برخورد با هر كدام متفاوت و داراي پيچيدگي‌هاي خود است.
بايد توجه داشت كه سيما و منظر شهر بخشي از هويت شهرها را تشكيل مي‌دهد از اين رو حركت به سوي ساماندهي سيما و منظر شهري اصفهان كه يك باغ شهر تاريخي و داراي سابقه فرهنگي متاثر از ارزش‌هاي اسلامي است، تكليف سنگين‌تري را به دوش مديران شهري و مجموعه مرتبط گذاشته است.
با توجه به تاريخي بودن ديار نصف جهان، مجموعه شهرسازي اصفهان تلاش كرده است اقداماتي كه در رابطه با سيما و منظر شهري انجام مي شود، با هویت معماري سبک اصفهان هماهنگي و همخواني داشته باشد.
در اين راستا دستور العمل اجرايي سیما و منظرشهري انتهای دهه ۸۰ به منظور ايجاد وحدت رويه، شفاف سازي و مشخص بودن چارچوب براي شهروندان تدوين و در شورای عالی معماری و شهرسازی ابلاغ شد.
حفظ و تقويت هويت و اصالت شهرسازي و معماري اصفهان، ساماندهي و نظم بخشي به وضعيت موجود منظر شهري براي كاهش بي نظمي ها و جلوگيري از اغتشاشات بصري، هماهنگي و همخواني با اقليم شهر اصفهان، مدون سازي ضوابط ويژه سيماي شهري و نماي ساختمانها به منظور نهادينه سازي و امكان اجرا و نظارت در دستورالعمل اجرايي سیما و منظرشهري اصفهان مورد تاكيد قرار گرفته است.
شاید برای عده ای شائبه هایی به وجود آید که سازمان زیباسازی شهرداری اصفهان و اداره سیما و منظر شهری که در ذیل مجموعه معاونت شهرسازی و معماری شهر اصفهان تشکیل شده است، یک فعالیت را انجام می دهند، این در حالی است که سازمان زیباسازی شهرداری اصفهان با استفاده از ابزارهايي همچون طراحي فضاهاي عمومي شهر، نمادهاي حجمي، نقش برجسته، نورپردازي پروژه هاي شهري و اماكن تاريخي، طراحي هاي نوين مبلمان شهري، مهندسي نصب المان هاي شهري، اجراي آبنما و آبنماد در مناطق شهري، زمينه ساز ايجاد بسترهاي نشاط عمومي و آرامش خاطر شهروندان و مشاركت هرچه بيشتر آن ها می شود.
رییس اداره طراحی شهری و مدیر سیما و منظر شهری شهرداری اصفهان در این باره گفت: شهرداری مجموعه ای بزرگ و پیچیده است اما همه فعالیت های بخش های مختلف آن طبق برنامه و دستورالعمل های موجود با یکدیگر هماهنگ هستند.
محمد عقیلی تاکید کرد: گاهی دیده شده که عده ای فعالیت های دو بخش اداره سیما و منظر شهری شهرداری اصفهان و سازمان زیباسازی شهرداری اصفهان را در یک سو می بینند اما برخی کلمات نباید گمراه کننده باشند ، به عنوان مثال سیما و منظر شهری  زیرمجموعه معاونت شهرسازی و معماری است ، اما نمی توان گفت صفر تا صد فعالیت های معاونت شهرسازی و معماری در این حوزه شکل می گیرد، از طرفی معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان عضو هیأت مدیره سازمان زیباسازی هم هست و به نوعی در جریان همه پروژه های زیباسازی شهر قرار می گیرد که این خود بستری برای هماهنگی های بیشتر بین این دو نهاد است.
وی تصریح کرد: سازمان ها اساسنامه و شرح وظایفی دارند تا از بروز موازی کاری جلوگیری شود.
مدیر سیما و منظر شهری شهرداری اصفهان با اشاره به اینکه زیبایی شهر در گرو کل و جزء اتفاقاتی است که در ساخت و سازها رقم می خورد، اظهارکرد: در واقع هر ساختمانی که در گوشه ای از شهر ساخته می شود بر روی زیبایی یا زشتی شهر می تواند مؤثر واقع شود اما در این بین کاری که ما می توانیم انجام دهیم این است که معماران به عنوان دستیاران ما با فعالیت های گسترده و ارزنده خود آشفتگی های سیمای شهری را کمرنگ می کنند.
وی ادامه داد: سازمان زیباسازی شهرداری اصفهان بیشتر در زمینه رسیدگی به مبلمان و هنر شهری فعال است که در قسمت های فضاهای عمومی شهر مبلمان های لازم را همسو با اصول زیبایی شهر طراحی می کند، تندیس ها و نمادها را تهیه و نصب می کنند و ما هم در اداره سیما و منظر شهری برای زیباترکردن شهر از استعدادهای شهروندان بهره می گیریم و نمای ساختمان ها را به عنوان هنر شهری هم می ببینیم .
عقیلی یادآور شد: طبق دستورالعمل جدید مقرر شده سیما، منظر و نمای ساختمان های در مالکیت شهرداری هم با اولویت ویژه توسط اداره سیما و منظر شهری شهرداری اصفهان هدایت و کنترل شود.
وی اظهارکرد: در دستورالعمل های معاونت مشخص شده که نمای کدام ساختمان ها از اداره سیما و منظر شهری شهرداری اصفهان استعلام شود و کدام یک در همان منطقه توسط شهرسازی منطقه مورد بررسی قرار گرفته و پاسخگویی شود؛ همچنین در دستورالعمل تعریف شده که تأیید نماهای گذرهای اصلی و عریض باید از سیستم ما عبور کند اما نمای گذرهای با عرض کم توسط شهرداری همان منطقه بررسی می شود.
مدیر سیما و منظر شهری شهرداری اصفهان افزود: در اداره سیما و منظر شهری طرح های پیشنهادی بررسی و براساس ضوابط، هدایت، اصلاح و پاسخ استعلام داده می شود؛ اما بخشی از آن در جلسات هفتگی با حضور کارشناسان مجرب تحت عنوان کمیسیون تخصصی سیما و منظر شهری مورد بررسی قرار می گیرد.
وی با اشاره به اینکه هفته ای ۵ تا ۷ پروژه در کمیسیون تخصصی سیما و منظر شهری رسیدگی و نهایی می شود، اعلام کرد: در سال گذشته  ۱۵۰ پروژه بزرگ از طریق این کمیسیون و ۱۵۰پروژه متوسط هم از طریق اداره سیما و منظر شهری موردرسیدگی قرار گرفت و پروژه های کوچک نیز در همان مناطق مربوطه رسیدگی و بررسی شدند.
عقیلی باردیگر تاکید کرد: شهرداری سیستم یکپارچه ای است که همه معاونت ها و سازمان های آن طبق دستورالعمل های صادرشده با مناطق شهرداری اصفهان هماهنگ هستند./ ایمنا

دیدگاه کاربران