عضویت در خبرنامه الکترونیک
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین :

اتمام مرمت ضلع شمالی مسجد تاریخی محمدیه در قزوین

کد خبر: 72761
تاریخ انتشار: ۱۲ تیر ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۷ ق.ظ

حضرتی در خصوص تأمین اعتبارات موردنیاز مرمت این بنا تصریح کرد: هزینه‌های موردنیاز برای طرح مرمت و بازسازی ضلع شمالی این مسجد تاریخی توسط هیأت امنای مسجد و در برخی موارد با مشارکت میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین تأمین شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین گفت: بازسازی و مرمت مسجد تاریخی محمدیه که در سال گذشته براثر پوسیدگی و ترکیدگی لوله آب به ضلع شمالی آن آسیب‌های جدی واردشده بود توسط این اداره کل به پایان رسید.

به گزارش نداي مردم، محمدعلی حضرتی با اشاره به اینکه مسجد محمدیه یکی از بناهای ارزشمند دوره قاجار است که در سال گذشته به دلیل پوسیدگی و ترکیدن لوله‌های آب شهری دچار خسارت شدید شد، اظهار کرد: از بین رفتن پی و زیربندی جداره‌های این بنا براثر جریان آب در ضلع شمال غربی مسجد موجب تخریب ۶۰ درصدی این بنا و دررفتگی دیوارها، شکستن طاق و فرونشست زمین در این بخش از مسجد شد که پس از بازدید و بررسی‌های انجام‌شده توسط تیم فنی و کارشناسان مرمت این اداره کل، بازسازی و مرمت قسمت‌های آسیب‌دیده بنا در دستور کار قرار گرفت.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در پروژه مرمتی مسجد محمدیه افزود: در اجرای طرح مرمتی این اثر تاریخی در مرحله نخست اقدامات رفع خطر صورت گرفت و در مرحله بعد پس از بازگشایی سطوح پیرامون جداره‌ها، استحکام‌بخشی و مرمت‌های اضطراری در پی، جداره‌های عمودی، طاق‌ها، سقف و همچنین کف‌سازی قسمت‌هایی از بام مسجد به عمق دو دهنه با نظارت کارشناسان مرمت میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری انجام شد.

حضرتی در خصوص تأمین اعتبارات موردنیاز مرمت این بنا تصریح کرد: هزینه‌های موردنیاز برای طرح مرمت و بازسازی ضلع شمالی این مسجد تاریخی توسط هیأت امنای مسجد و در برخی موارد با مشارکت میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین تأمین شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین در پایان یادآور شد: آثار و بناهای تاریخی بخش مهمی از هویت و تمدن کهن شهر قزوین هستند و آسیب دیدن هر یک از آن‌ها به‌منزله نابودی پیشینه غنی فرهنگی، تاریخی این شهر است که امیدواریم با مدیریت صحیح و اقدامات به هنگام مسئولان و دستگاه‌های ذی‌ربط از تخریب این یادگارهای ارزشمند پیشگیری کنیم و در جهت احیاء و باززنده سازی این آثار برای بهره‌مندی نسل آینده گام‌های مؤثری برداریم.

مسجد محمدیه از بناهای به یادگار مانده از دوره قاجار در محله پنبه ریسه قزوین است که در سال ۱۳۷۷ با شماره ۲۰۵۳ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است./ايسنا

 

دیدگاه کاربران