عضویت در خبرنامه الکترونیک
نماینده مردم شیراز :

باغات قربانی همکاری شهرداری ها و متخلفین در کلانشهرها

کد خبر: 72776
تاریخ انتشار: ۱۲ تیر ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۷ ب.ظ

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس از تخریب باغات به بهانه توسعه شهری انتقاد کرد و گفت: شهرداری‌ها با فراهم کردن شرایط برای تخریب باغات زمینه تغییر کاربری آنها را فراهم می کنند.

به گزارش نداي مردم ،علی اکبری، با تاکید بر اینکه برخی مسئولان شهرداری‌ها به ویژه در کلانشهرها با تخریب‌کنندگان باغات در ارتباط بوده و هماهنگ هستند، گفت: به طور حتم  در این زمینه زد و بندهایی انجام گرفته و شهرداری‌ها با فراهم کردن شرایط برای تخریب باغات زمینه تغییر کاربری آنها را فراهم می کنند؛ البته در این زمینه به نظر می‌رسد آتش سوزی و خشک شدن باغات هم به عمد صورت می‌گیرد.
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی،  با بیان اینکه به طور قطع تخریب کنندگان باغات از حمایت دستگاه‌های ذی‌ربط و افراد ذی نفوذ برخوردار هستند، تصریح کرد: متاسفانه تخریب باغات و فضای سبز از بزرگترین معضلات زیست محیطی کلانشهرهای کشور به شمار می رود اما همچنان شاهدیم که باغات و فضای سبز قربانی منفعت طلبی، سودجویی، دلالی و سوداگری عده ای خاص می‌شود که این عده خاص با عوامل شهرداری هماهنگ بوده و مطمئن هستند که مورد حمایت قرار می گیرند.
این نماینده مردم در مجلس دهم، بر لزوم حفظ و صیانت از باغات و فضای سبز تاکید کرد و ادامه داد: باید به صورت جدی از تبدیل باغات و فضای  سبز به ساختمان و برج های بلند به بهانه توسعه شهری جلوگیری کرد زیرا باغات و فضای سبز به عنوان ریه های تنفسی نقش قابل توجهی در تلطیف هوا و تصفیه آلودگی و جلوگیری از ریزگردها دارند.
اکبری همکاری هماهنگ شهرداری، دستگاه قضا، فرمانداری، نیروی انتظامی و سازمان ثبت و اسناد را در جلوگیری از تخریب باغات موثر دانست و افزود: البته نقش شهرداری در این رابطه پررنگ تر از سایر دستگاه ها است علاوه بر این دستگاه‌های نظارتی و اجرایی باید با تشدید نظارت‌ها با این معضل مقابله کنند زیرا بی توجهی و عدم نظارت موجب تشدید این معضل شده و از سوی دیگر عوامل نظارتی به تکلیف و وظیفه  ذاتی خود به درستی و روشنی آگاه و واقف نیستند.
وی یادآور شد:مجلس می تواند در این باره به وظیفه نظارتی خود عمل کرده و به تخریب باغات توجه جدی نشان دهد البته اگر در این باره نیاز به قوانین جدید وجود داشته باشد باید نسبت به این کار اقدام کند.
نماینده مردم شیراز در مجلس دهم، فرهنگ سازی مناسب را در جلوگیری از تخریب باغات و فضای سبز موثر دانست و گفت: باید با کسانی که به طور عمد نسبت به تخریب باغات و خشکاندن آنها اقدام می کنند برخورد قانونی قاطع صورت گیرد؛ البته مادامی که با کوه خواری، زمین خواری، دریاخواری و ساحل خواری مقابله همه جانبه صورت نگیرد ما همچنان با تخریب باغات و فضای سبز مواجه هستیم.
عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، با ابراز نگرانی نسبت به  تخریب باغات چمران و قصرالدشت شیراز گفت: متاسفانه روز به روز از تعداد  باغات این مناطق کاسته شده و سودجویان  زمینه را برای تغییر کاربری و ساخت برج های بلند فراهم می کنند، البته شهرداری در این باره قصور دارد و باید جوابگو باشد./بلدیه

دیدگاه کاربران