عضویت در خبرنامه الکترونیک

باغ‌های قدیمی اردبیل احیا می‌شود

کد خبر: 72796
تاریخ انتشار: ۱۲ تیر ۱۳۹۵ - ۱:۳۹ ب.ظ

شهرداری در یک برنامه میان مدت تلاش می‌کند تا باغ‌های قدیمی و سنتی اردبیل را در توسعه فضای سرسبز احیا کرده و زمینه بهره‌مندی هموطنان را فراهم آورد.

به گزارش نداي مردم ،هرچند که ضرورت وجود فضای سبز یکی از بدیهیات زندگی شهری است اما وضعیت فضای سبز شهری اردبیل به خاطر عدم مدیریت مطلوب در این حوزه به درجه هشدار رسیده و زندگی شهرنشینی را با تهدید مواجه کرده است.

در گذشته باغ‌های اردبیل به مانند مناطق مختلف ایران جزو معروف‌ترین و زیباترین باغهای کشور بوده‌اند، اما امروزه به تناسب رشد و نیاز جمعیت میزان بوستان‌ها و فضاهای سبز در اردبیل ثابت و حتی کاهش یافته که این امر توجه جدی مسئولان را برای ایجاد و آماده سازی زیر ساخت‌ها تا رسیدن به سرانه استاندارد فضاهای سبز در آینده‌ای نزدیک می‌طلبد.

توسعه و گسترش حجمی شهر اردبیل و حومه آن که این روزها منجر به توسعه آپارتمانها و آپارتمان نشینی شده و نیز تراکم بیش از حد جمعیت نه تنها آلودگی‌های محیط زیست را افزایش داده، بلکه باعث دوری مردم از دامان طبیعت شده که خود بیماری‌های جسمی و روحی را به دنبال داشته است.

در عصر حاضر علاوه بر توسعه سریع تکنولوژی و صنعت که سبب رشد بی‌رویه شهرها، گسترش حاشیه‌نشینی و تخریب فضای سبز شده، بیشتر مردم به شهرنشینی گرایش پیدا کرده‌اند که خود عاملی برای از بین رفتن طبیعت بکر و محیط روستایی است.

فضای سبز شهری بخشی از فضاهای باز شهری است که در عرصه‌های طبیعی یا مصنوعی آن تحت استقرار درختان، گل‌ها، چمن‌ها و سایر گیاهان بوده که بر اساس نظارت و مدیریت انسان با در نظر گرفتن ضوابط، قوانین و تخصص‌های مرتبط با آن برای بهبود شرایط زیستی، زیستگاهی و رفاهی شهروندان و مراکز جمعیتی غیر روستایی، حفظ، نگهداری یا بنا می‌شود.

مهمترین اثرات فضای سبز در شهرها، کارکردهای زیست محیطی آنها است که ایجاد تعادل بخشی در متابولیسم شهر از یک سو و بالا بردن سطح زیبایی از سوی دیگر ،سبب افزایش کیفیت زیستی شهرها می‌شوند و در حقیقت فضای سبز ریه‌های تنفس شهرها به شمار می‌آیند.

به عقیده متخصصان مهمترین اثرات فضای سبز در شهرها، کارکردهای زیست محیطی آنها است که ایجاد تعادل بخشی در متابولیسم شهر از یک سو و بالا بردن سطح زیبایی از سوی دیگر، سبب افزایش کیفیت زیستی شهرها می‌شوند و در حقیقت فضای سبز در شهرها به عنوان ریه‌های تنفسی شهرنشینان به شمار می‌آید و به همین دلیل فقدان آن به معنی عدم سلامت و تندرستی در شهرها است.

به گفته این افراد کاهش درجه حرارت و تعدیل دمای هوا، تصفیه هوا و افزایش رطوبت، ایجاد فضای سبز به عنوان تفریحگاه، تفرجگاه و زیباسازی محیط و جلوگیری از فرسایش آبی، بادی خاک از دیگر اثرات فضای سبز در زندگی شهرنشینی کنونی است.

دیدگاه کاربران