عضویت در خبرنامه الکترونیک
رئیس هیئت مدیره انجمن صنایع اسقاط و بازیافت ایران :

اصلاح طرح نوسازی تاکسی های فرسوده درون شهری توسط ایران خودرو

کد خبر: 72821
تاریخ انتشار: ۱۲ تیر ۱۳۹۵ - ۲:۲۵ ب.ظ

رئیس هیئت مدیره انجمن صنایع اسقاط و بازیافت ایران، خواستار اصلاح نحوه اجرای طرح نوسازی تاکسی ها توسط ایران خودرو در راستای کاهش هزینه و اتلاف وقت رانندگان شد.

بهمن فرخ پیام اظهار کرد: نوسازی تاکسی های فرسوده درون شهری اقدامی بسیار پسندیده و قابل توجه است ولی متاسفانه نحوه اجرای این طرح ملی توسط ایران خودرو دچار مشکلاتی ست که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: از آنجایی که قانون توسعه و حمل ونقل عمومی، ستاد حمل و نقل سوخت کشور را به عنوان ناظر عالی اجرای طرح های جایگزین و مراکز اسقاط و بازیافت را به عنوان مجریان طرح اسقاط مشخص کرده، مجریان طرح نوسازی تاکسی های درون شهری کشور بدون توجه به این جایگاه قانونی و سلیقه ای عمل کردن اجرای آن را دچار مشکل کرده اند.

رئیس هیئت مدیره انجمن صنایع اسقاط و بازیافت ایران تصریح کرد: همانطور که در بند ۶ دستورالعمل طرح جایگزینی ۹۰ هزار تاکسی فرسوده در سطح کشور آمده است ستاد حمل و نقل سوخت کشور مسئولیت نظارت بر حسن اجرای طرح، پس از ثبت درخواست در سامانه و تحقق اسقاط تاکسی های فرسوده تا مرحله اعلام به بانک را به عهده دارد.

ایران خودرو دخالت های غیروظیفه ای می کند

فرخ پیام ادامه داد: از آنجایی که در این طرح باید سرعت، دقت و کاهش هزینه مد نظر قرار گیرد، متاسفانه مشاهده می شود که ایران خودرو با دخالت های غیروظیفه ای در امور جایگزینی، موجبات افزایش هزینه و اطاله این امر را موجب شده است.

به گفته وی، در تمام نقاط کشور، ۱۳۰ مرکز اسقاط با هزینه های بسیار سنگین تاسیس و راه اندازی شده است که وظیفه از رده خارج کردن خودروهای فرسوده را بر عهده دارند در حالی که ایران خودرو با فشارهای جانبی به ستاد حمل و نقل سوخت ابتدا فقط یک مرکز اسقاط با کد ۱۷۳۱ را در شهر تهران مشخص و برای اجرای اسقاط ۹۰ هزار تاکسی به ستاد حمل و نقل سوخت کشور معرفی می کند، یعنی اینکه از سراسر کشور تاکسی های جمع آوری شده با هزینه گزاف به تهران منتقل و در این مرکز مورد نظر اسقاط شوند.

فرخ پیام در همین ارتباط اضافه کرد: آیا مدیران ایران خودرو به فکر راننده تاکسی و تسریع در اجرای طرح هستند یا حمایت از یک بنگاه اقتصادی مشابه ۱۳۰ مرکز اسقاط در سطح کشور؟ آیا این منطقی است که یک خودرو از آخرین نقطه شمالی کشور یا جنوبی کشور حمل شده به تهران منتقل شود؟ چه منطقی پشت این اقدام است که ما متوجه نیستیم.

زمان ارسال این خودرو و تحمل هزینه آن بر عهده کیست؟ چه ضرورتی برای اینکار متصور است؟ آقای مدیرعامل آیا برای فروش خودروهای خود تنها به یک نمایندگی ایران خودرو در تهران اکتفا می کنید یا اینکه به تمامی نمایندگیهای کشور ابلاغ می کنید تا نسبت به فروش خودرو اقدام کنند؟

رئیس هیئت مدیره انجمن صنایع اسقاط و بازیافت ایران تصریح کرد: با این اوصاف، حال چطور ۱۳۰ مرکز اسقاط در کشور را نادیده گرفته و فقط به یک مرکز توجه خاص دارید؟ متاسفانه ایران خودرو اعلام کرده بنده با ۱۶ مرکز اسقاط در کشور موافقت دارم که این هم مغایر با دستورالعمل های جاری و دخالت مستقیم در وظایف ستاد حمل و نقل سوخت کشور است.

وی همچنین عنوان کرد: اینجانب به عنوان رئیس انجمن صنایع بازیافت ایران این اقدام را توهین به مراکز کشور دانسته و اعلام می کنم این طرح باید به دلیل کاهش هزینه و جلوگیری در اتلاف وقت رانندگان و سهولت و تسریع در اجرا و مهم تر از همه، جلوگیری از به وجود آمدن رانت و فساد، مورد نظارت دقیق و مستمر برای اجرای قرار گیرد.

رئیس هیئت مدیره انجمن صنایع اسقاط و بازیافت ایران در ادامه افزود: انتظار می رود ایران خودرو موظف به تامین خودرو ها با شرایط استاندارد و تحویل به موقع خودروها شده و حق دخالت در امور دیگری از این شرکت سلب شود.

فرخ پیام بیان کرد: از مسئولان کشور و مجریان این طرح استدعا دارم طرح فوق را که خدمتی خطیر و قابل توجه به جامعه بوده دستخوش مسائل سلیقه ای نکرده و با فشارهای جانبی آن را از حدود قانون دور کنند. بدیهی است هر کاری بر اساس قانون در کشور انجام نشود به نفع جامعه نبوده و منجر به رانت و ایجاد فساد در اجرا و نهایتا توقف طرح و اتلاف هزینه خواهد شد./صدای صنعت

دیدگاه کاربران