عضویت در خبرنامه الکترونیک
استاندار گلستان :

تاکید استاندار بر تکمیل زیرساخت های ریلی و زمینی حمل ونقل در گلستان

کد خبر: 72892
تاریخ انتشار: ۱۳ تیر ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۱ ق.ظ

استاندار گلستان بر تکمیل هر چه سریعتر خط آهن گرگان – مشهد و دیگر زیرساخت های حمل و نقل ریلی و زمینی استان برای تسهیل در ترانزیت کالا و مسافر از استان تاکید کرد.

به گزارش نداي مردم، حسن صادقلو روز شنبه در هشتمین کارگروه اقتصاد مقاومتی استان، اضافه کرد: گلستان ظرفیت فراوانی برای رسیدن به درآمدهای بیشتر از طریق ترانزیت دارد، ولی هنوز زیرساخت های لازم برای رسیدن به این اهداف مهیا نشده است.
وی بیان کرد: احداث و تکمیل هر چه سریعتر خط آهن گرگان – مشهد به عنوان یکی از مصوبات سفر از جمله پیش نیازهای رسیدن به این اهداف می باشد.
استاندار گلستان همچنین افزود که متاسفانه تاکنون اقدامی برای آغاز عملیات ساخت این خط آهن انجام نشده ، ولی استان به طور کامل آماده همکاری در این بخش است.
صادقلو ادامه داد: مطابق وعده مسوولان راه آهن گلستان به زودی ساخت حدود ۲۴ کیلومتر از این خط آهن در مسیر گرگان به علی آباد آغاز می شود که امیدواریم این طرح با افزایش حدود ۶۰ کیلومتری منجر به برقراری ارتباط ریلی میان گرگان و گنبدکاووس شود.
وی بیان کرد: راه اندازی این خط ریلی در فاز اول، تردد مردم و مسافران را آسان تر کرده و از بروز حوادث تلخ جاده ای در این مسیر پر رفت و آمد خواهد کاست.
استاندار گلستان اظهار کرد: مطابق آمارهای موجود، همه روزه بیش از ۴۰ هزار خودرو در این مسیر تردد می کنند که با راه اندازی خط آهن، در وقت و انرژی مردم صرفه جویی خواهد شد.
صادقلو اتصال گلستان به کریدور شمال جنوب و شرق و غرب را از جمله اولویت های استان برای توسعه ترانزیت کالا دانست و گفت: توسعه بندر خشک اینچه برون در گرو اتصال هر چه سریعتر استان به آبهای آزاد از طریق کریدور های شمال – جنوب و شرق به غرب است.
وی به مسیر پیشنهادی وزارت راه برای اتصال کریدور شمال – جنوب از طریق گلوگاه در استان مازندران نیز اشاره کرد و گفت: شیب فراوان این جاده و لزوم احداث تونل های متعدد، سرمایه گذاری برای توسعه این محور را غیر منطقی می کند.
استاندار گلستان بیان کرد: جاده کنونی دسترسی به تهران از محور مازندران هم به دلیل شیب زیاد و ارتفاع کم تونل ها، تنها قابلیت جابه جایی بیش از ۳ میلیون تن کالا را در سال دارد که این مقدار اندک فاصله زیادی با برنامه های ترانزیت کالای گلستان دارد.
صادقلو ادامه داد: اتصال به کریدور اینچه برون به بندرعباس، یکی از برنامه های گلستان در مسیر اتصال به آبهای آزاد و رونق هر چه بیشتر اقتصاد استان است.
استان مرزی گلستان با افزون بر یک میلیون و ۸۵۰ هزار نفر جمعیت در شمال ایران واقع بوده و با کشورترکمنستان ، دریای خزر و استان های مازندران ، سمنان وخراسان شمالی همسایه است.
خط ریلی ایران در شرق استان و در مرز اینچه برون به راه آهن ترکمنستان – قزاقستان متصل می شود.
راه آهن گرگان – مشهد ارتباط ریلی تهران – ساری – گرگان – بجنورد – مشهد را برقرار خواهد کرد.
شبکه راه های زمینی گلستان افزون بر پنج هزار کیلومتر راه اصلی و فرعی است./ايرنا

دیدگاه کاربران