عضویت در خبرنامه الکترونیک
رئیس میراث فرهنگی اندیمشک:

سایت باستانی اندیمشک اسیر نخاله‌های ساختمانی شده است/ موزه تاریخی اندیمشک احداث می‌شود

کد خبر: 72910
تاریخ انتشار: ۱۳ تیر ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۰ ق.ظ

رئیس میراث فرهنگی و گردشگری اندیمشک گفـت: سایت باستانی لور اندیمشک در شمال استان خوزستان اسیر نخاله‌های ساختمانی و زباله‌های شهری شده است.

به گزارش نداي مردم، محمد صادقی اظهار داشت: با پیگیری‌های صورت گرفته، احداث موزه تاریخی و مردم‌شناسی در اندیمشک با هدف توسعه خدمات خدمات میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان در دستور کار قرار گرفته است.

وی افزود: اولین مکان برای احداث این موزه در مجاورت پارک گردشگری درون شهری شهرستان و در مجاورت اتوبان اندیمشک به اهواز و دزفول در کوی جمهوری اسلامی بوده که در صورت رفع مشکل کاربری زمین‌های آن منطقه، موزه تاریخی و مردم‌شناسی در اندیمشک افتتاح خواهد شد.

رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری اندیمشک عنوان کرد: هم چنین اختصاص بخشی از سایت اداری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اندیمشک در پشت محل فرمانداری شهرستان به موزه، دیگر طرح مرتبط با افزایش خدمات این حوزه در اندیمشک است.

وی گفت: یکی از بزرگ‌ترین مشکل‌های شهرستان عدم توجه به دفع نخاله‌های ساختمانی و زباله‌های شهری در محدوده سایت تاریخی و باستانی لور اندیمشک در حد فاصل سه راهی سد دز اندیمشک و کوی ولایت این شهرستان بوده است.

صادقی بیان کرد: متاسقانه در سال‌های گذشته به علت بی‌توجهی به روند ثبت و تعیین محدوده سایت باستانی لور اندیمشک، این منطقه که محل کمربندی شرق اندیمشک نیز هست به بخش خصوصی و کشاورزی فروخته شده و هم چنین با مرکز تجمع معتادین و انباشت زباله‌های شهری و نخاله‌های ساختمانی تبدیل شده است.

وی افزود: این روند با توجه به نقش محوری و ارتباطی منطقه مذکور، علاوه بر اینکه در گسترش خسارت‌های سیلاب‌های احتمالی در شهرستان مؤثر است، فرصت لازم برای بهره برداری از غنای تاریخی آثار فرهنگی موجود در سطح شهرستان را از بین برده و  سلامت اجتماعی و بهداشتی شهروندان را نیز تهدید می‌کند.

رئیس میراث فرهنگی و گردشگری اندیمشک اظهار کرد: با همکاری دادستان عمومی و اندیمشک برای تعیین تکلیف و پیگیری‌های لازم اجرای این طرح، هماهنگی‌های مورد نیاز صورت گرفته و به زودی و با توجه به نیازهای فرهنگی و تاریخی شهرستان و اصول قانونی و مقررات موجود پیگیری‌های مورد نیاز اجرا خواهد شد./تسنيم

دیدگاه کاربران