عضویت در خبرنامه الکترونیک
مدیرعامل شرکت آبفای گیلان :

ساخت بزرگ‌ترین تصفیه‌خانه شمال کشور در رشت

کد خبر: 72913
تاریخ انتشار: ۱۳ تیر ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۶ ق.ظ

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری گیلان گفت: بزرگ‌ترین تصفیه‌خانه آب شمال کشور در منطقه سنگر رشت توسط بخش‌ خصوصی در حال ساخت است.

به گزارش نداي مردم، کاظم لطفی  اظهار کرد: توسط بخش‌ خصوصی بزرگ‌ترین تصفیه‌خانه آب شمال کشور در سنگر رشت در حال ساخت است.

وی اعتبار ساخت این تصفیه‌خانه را ۱۶۸ میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: این تصفیه‌خانه در دو سال آینده آماده بهره‌برداری می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری گیلان ظرفیت دو فاز احداثی تصفیه‌خانه مذکور را در هر ثانیه ۶ میلیون متر مکعب آب دانست و تصریح کرد: با ساخت این تصفیه‌خانه آب استان گیلان تا ۵۰ سال آینده تأمین می‌شود.

وی احداث سد دیورش را تأمین‌کننده آب شهرهای رودبار، منجیل، رستم‌آباد، لوشان، توتکابن و … عنوان کرد و گفت: احداث این سد یکی از طرح‌های مهم آبرسانی در گیلان است و این استان را به افتخارات بزرگ در زمینه تأمین آب می‌رساند.

لطفی با اشاره به اینکه سد دیورش آب ۱۰۰ درصد برخی شهرهای گیلان را تأمین می‌کند، خاطرنشان کرد: حفظ آب‌های زیرزمینی از برنامه‌های آبفای استان است.

وی با بیان اینکه بخشی از طرح‌های آبرسانی فومن و صومعه‌سرا اجرایی شده است، تصریح کرد: این طرح آبرسانی تا سال ۹۸ به اتمام می‌رسد.

مدیرعامل شرکت آبفای گیلان طرح آبرسانی به آستارا و لوندویل را در دست اجرا دانست و خاطرنشان کرد: در این ایام خط انتقال آب رودخانه آق‌چای در آستارا آغاز شده است و آب این رودخانه به تصفیه‌خانه منتقل می‌شود.

وی احداث تصفیه‌خانه چلوند را از طرح‌های آبرسانی گیلان ذکر کرد و یادآور شد: طرح آبرسانی رودسر و املش توسط شرکت آب منطقه‌ای استان در دست اجرا بوده و تا سال ۹۶ عملیات اجرایی آن پایان می‌یابد.

لطفی زمان پایان طرح آبرسانی به شهرهای لنگرود، لاهیجان، سیاهکل، رودسر و … را تا پایان سال ۹۸ بیان کرد و گفت: طرح آبرسانی به شهر اطاق‌ور لنگرود نیز تا یکماه آینده به پایان رسیده و وارد مدار بهره‌برداری می‌شود.

وی با اشاره به اینکه طرح آبرسانی به رستم‌آباد رودبار تا ۴۵ روز دیگر وارد مدار می‌شود، خاطرنشان کرد: اصلاح خط انتقال منجیل تا ۱۰ روز دیگر به اتمام می‌رسد.

این مسؤول حفر و تجهیز چاه فلمن برای شهرهای شرق و انزلی را در دستور کار عنوان کرد و یادآور شد: ۱۵ تیرماه جاری نخستین چاه فلمن از بستر رودخانه سنگر وارد مدار بهره‌برداری می‌شود.

وی اضافه کرد: علاوه بر ساخت تصفیه‌خانه بزرگ سنگر، تصفیه‌خانه شماره یک و چاه فلمن نیز در حال احداث بوده و تمام منابع آب گیلان را در مدار حفظ می‌کنیم.

لطفی با تصریح بر اینکه در تمام شهرهای گیلان برنامه‌هایی برای طرح‌های آبرسانی تدوین شده است، گفت: طرح‌های آبرسانی در برخی از شهرهای گیلان به پایان رسیده و در برخی شهرها نیز پیشرفت چشمگیری دارد./فارس

دیدگاه کاربران