عضویت در خبرنامه الکترونیک
آیت الله مبلغی عضو مجلس خبرگان و رییس دانشگاه مذاهب اسلامی:

ارتباط تنگاتنگ شهرداری به بخش‌هایی از تمدن یک ملت

کد خبر: 73054
تاریخ انتشار: ۱۴ تیر ۱۳۹۵ - ۱:۱۰ ب.ظ

به مناسبت فرا رسیدن ۱۴ تیر روز شهرداری و دهیاری شهردار منطقه ۱۱ با حضور در دانشگاه مذاهب اسلامی و دیدار با آیت الله مبلغی عضو مجلس خبرگان و رییس این دانشگاه به بررسی تعاملات بین مدیریت شهری و نهادهای علمی و مذهبی پرداختند.

به گزارش نداي مردم، این دیدار با حضور نصراله آبادیان شهردار منطقه ۱۱ و جمعی از معاونین و مدیران در محل دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار شد و ضمن دیدار با دانشجویان؛ آیت الله دکتر مبلغی رییس این دانشگاه مطالبی را پیرامون مدیریت شهری بیان کرد.

رییس دانشگاه مذاهب اسلامی با بیان این که ارتباط تنگاتنگ شهرداری به بخش‌هایی از تمدن یک ملت حائز اهمیت است ؛ حضور مدیریت شهری در زندگی شهروندان را مورد توجه قرار داد و گفت:شهرداری یک نهاد مردمی است که از دل ملت می جوشد و بیشتر از هرنهاد دیگری به صورت جامع وگسترده در زندگی روزمره ی مردم و امور رفاهی آنان حضور دارد وخود این فرصتی را ایجاد کرده که بتواند تعامل وارتباط بیشتری با مردم داشته باشد.

وی مردمی بودن ، ارتباط با تمدن ،تأثیر بر آینده شهر و مدیریت همراه با تدبیر دینی را از خصلت های بارز شهرداری ها برشمرد و با تأکید بر این که شهرداری ها می توانند بر حوزه‌ی تمدنی شهرتاثیر بگذارند ورابطه گذشته هارا به همدیگر متصل کنند ؛ ادامه داد:با توجه به آموزه های قرآنی؛ شهر باید به گونه ای مدیریت شودکه نه تنها نعمت های خودش را داشته باشد بلکه از هر مکانی این نعمت ها سرازیر شودو به سوی شهر بیاید.

آیت الله مبلغی افزود:دانشگاه مذاهب اسلامی آمادگی دارد در زمینه توجه به فرهنگ شهرداری از دیدگاه اسلام با شهرداری همکاری کند و از خاستگاه مذاهب واسلام به این مقوله بپردازد. اتفاقا مشترکات مسلمانان در شهرسازی و معماری شهری بسیار زیاد است و یکی از آن ها هم در بحث شهرسازی و مدنیت شهری مشترکات شیعه وسنی خیلی زیاد است و ما می‌توانیم حلقه وصلی بین پاره‌ای از کشورهای اسلامی وشهرداران درکشورهای اسلامی باشیم واز حیث فکری و دینی می‌توانیم نشست‌هایی با این نگاه برگزار کنیم واین خیلی مهم است که احساس مشترکی از حیث فرهنگی را بتوانیم ایجادوترزیق کنیم.

رییس دانشگاه مذاهب اسلامی با اشاره به منویات مقام معظم رهبری (مد ظله )ادامه داد: نگاه مقام معظم رهبری نیز به این است که مسایل فرهنگی در داخل به سمتی نباشد که تنش های مذهبی ایجاد کند یا محل سو استفاده قرار بگیرد.این دانشگاه محل امنی است وجای تولید فکر و اندیشه ارتباطات درست وبرگزاری درست آیین های مذهبی است وشهرداران چون لاجرم مباحث فعالیت‌های فرهنگی دارند این همکاری می‌تواند الگویی برای همکاری با بخش های دیگر شهرداری ونهاد های دیگر باشد.

وی ادامه داد: برای ما اصولا فعالیت های فرهنگی جزو وظایف اصلی دانشگاه تلقی می‌شودکه بتواند از فرهنگ عمومی تاثیر مثبت در ارتباط با مسایل شیعه وسنی بگذارد، برای شما هم طبیعتا تلاش های فرهنگی در شهر موضوعیت دارد و قاعدتا چارچوبی که نظام هم میخواهد این است که فعالیت‌های فرهنگی به تنش‌هایی منجر نشودواین نقطه مشترکی است که می‌توانیم باهم همکاری داشته باشیم.

دیدگاه کاربران