عضویت در خبرنامه الکترونیک
مدیرکل دفتر بانوان و امور خانواده استانداری قزوین:

اختصاص ۲ ساعت ورزش در هفته برای ‌کارمندان خانم ضروری است

کد خبر: 73230
تاریخ انتشار: ۱۹ تیر ۱۳۹۵ - ۹:۲۱ ق.ظ

‌مدیرکل دفتر بانوان و امور خانواده استانداری قزوین گفت: تمامی دستگاه‌های اجرایی موظف هستند که در هفته ۲ ساعت را به ورزش کارمندان خانم اختصاص دهند تا خانم‌ها در این ۲ ساعت در قالب مأموریت کاری آزادانه به فعالیت‌های ورزشی خود بپردازند.

به گزارش نداي مردم ،مریم بیدخام اظهار کرد: سلامت زنان یک جامعه تأثیر مستقیمی بر روی سلامت خانواده و جامعه دارد، با توجه به اینکه ‌خانم‌های کارمند اغلب صبح‌ها مشغول به کار هستند و بعدازظهرها نیز به امور خانه و خانواده می‌پردازند، وقت آزادی برای ورزش ندارند.

وی افزود: استاندار به همین منظور در هفته گذشته به تمامی دستگاه‌های اجرایی ابلاغ کردند که خانم‌های کارمند ۲ ساعت در هفته در قالب مأموریت اداری می‌توانند به ورزش بپردازند و از کلیه مدیران دستگاه‌های اجرایی انتظار می‌رود که این ابلاغ را اجرایی کنند.

مدیرکل دفتر بانوان و امور خانواده استانداری قزوین تصریح کرد: این ابلاغیه از سال‌های قبل در کارگروه‌ها مطرح و ضرورت آن مصوب شده بود که در سال‌جاری تأکید و یادآوری مجدد صورت گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: این ابلاغیه در واقع حق یک خانم است همانطور که یک کارمند حق دارد از مرخصی‌هایش استفاده کند، خانم‌های کارمند حق دارند که از این ساعت ورزش استفاده کنند و همچنین می‌توانند این ۲ ساعت را به صورت نیم ساعت در ۴ روز استفاده کنند.

بیدخام یادآور شد: پیش‌بینی می‌شود مدیران دستگاه‌های اجرایی از این طرح حمایت کنند، چرا که تاکنون اعتراضی از سوی مدیران یا کارمندان نداشته‌ایم، همچنین کارمندان برای استفاده از این ۲ ساعت باید زمان خود را با مدیر هماهنگ کنند تا به کار اداری کارمندان لطمه وارد نشود.

طرح غربالگری سلامت برای مردان و زنان اجرا می‌شود

وی در ادامه با اشاره به طرح غربالگری سلامت کارکنان تصریح کرد: با توجه به این که دفتر بانوان و امور خانواده استانداری به امور خانواده نیز می‌پردازد، طرح غربالگری سلامت برای زنان و مردان نیز توسط این دفتر انجام می‌گیرد که طی آن فرد به درمانگاه مراجعه و پرونده تشکیل می‌دهد.

مدیرکل دفتر بانوان و امور خانواده استانداری قزوین اظهار کرد: از مراجعه‌کنندگان چکاب کامل صورت می‌گیرد، در صورتی که سلامتی محرز شود نیاز به مراجعه بعدی ندارد، اما در صورت وجود مشکل، مشکل گفته می‌شود و نیاز به پیگیری و مراجعه مجدد وجود دارد.

وی افزود: برای تشکیل پرونده نیاز است که یک کارمند یک بار در درمانگاه حضور پیدا کند، با توجه به اینکه اغلب درمانگاه‌ها صبح فعالیت دارند و کارمندان صبح‌ها در ادارات مشغول به فعالیت هستند مصوب شد که به کارمندان ۳ ساعت ماموریت اداری بدهند که بتوانند به درمانگاه‌ها مراجعه کنند.

بیدخام خاطرنشان کرد: با توجه به امکاناتی که دانشگاه علوم پزشکی مهیا کرده است ما نیز تلاش کردیم شرایط را تسهیل کنیم تا کارمندان به نحو احسن از امکانات موجود استفاده کنند، طرح غربالگری از گذشته وجود داشته، اما چون کارمندان زمان نداشتند از این طرح استقبال چندانی صورت نگرفته بود.

وی تصریح کرد: دانشگاه علوم پزشکی و درمانگاه‌ها در زمینه سلامت روانی نیز برنامه‌هایی دارند که هنوز مصوبه‌ای برای آن ابلاغ نشده است.

فروش محصولات بانوان توانمند در دستور کار قرار گرفته است

مدیرکل دفتر بانوان و امور خانواده استانداری قزوین در ادامه با اشاره به اینکه اشتغال‌زایی برای زنان از اهمیت بالایی برخوردار است، خاطرنشان کرد: در مناطق مختلف و روستاهای استان قزوین زنان توانمند بسیاری وجود دارند که محصولات متنوعی در زمینه صنایع دستی، محصولات خانگی، محصولات ارگانیک تولید می‌کنند.

وی افزود: اما بیشترین مشکل آن‌ها در زمینه‌ی فروش و بسته‌بندی محصولاتشان است که در این زمینه برنامه‌ریزی‌هایی صورت گرفته است که بتوانیم بازارچه‌های فصلی و محلی در مرکز استان و سایر مناطق و روستاها با کمک بخشداری‌ها و دهیاری‌ها تأسیس کنیم.

بیدخام گفت: همچنین در نظر داریم که در ورودی مناطق و شهرها، مراکز رفاهی برای عرضه این محصولات تأسیس کنیم، همچنین آن شهر و منطقه را برای کسی که وارد منطقه می‌شود معرفی کنیم، خانم‌هایی که اشتغالزایی دارند، بتوانند محصولاتشان را در این مراکز عرضه کنند و به فروش برسانند./ایسنا

 

 

دیدگاه کاربران