عضویت در خبرنامه الکترونیک
مدیر عامل آبفای گیلان :

زدودن آلودگی از بستر رودخانه‌های رشت طی ۳ سال

کد خبر: 73236
تاریخ انتشار: ۱۹ تیر ۱۳۹۵ - ۹:۳۶ ق.ظ

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شهری گیلان گفت: با احداث سه تصفیه‌خانه‌ فاضلاب رودخانه‌های زرجوب و گوهررود رشت طی برنامه‌ای سه ساله از آلودگی نجات می‌یابند.

به گزارش نداي مردم، کاظم لطفی با اشاره به وضعیت آلودگی رودخانه‌های زرجوب و گوهر رود رشت اظهار کرد: این رودخانه‌ها ۱۰۰ سال طول کشید تا آلوده شدند.

وی با بیان اینکه آب و فاضلاب شهری گیلان در کانون توجه مسئله رودخانه‌های رشت قرار دارد، افزود: ظرفیت و همت خوبی برای پاکسازی رودخانه‌ها از آلودگی وجود دارد و استارت این کار زده شده است.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شهری گیلان احداث تصفیه‌خانه فاضلاب را از جمله برنامه‌های این شرکت برای پاکسازی رودخانه‌ها از آلودگی عنوان کرد و گفت: تصفیه‌خانه جنوبی رشت احداث شده و بخشی از فاضلاب‌های منطقه سیاه‌اسطلخ وارد آن می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ساخت پنج تصفیه‌خانه فاضلاب با ظرفیت روزانه ۶۳ هزار متر مکعب در دستور کار است، تصریح کرد: این تصفیه‌خانه با روش BOT ساخته می‌شود و ظرفیت آنها به ۹۰ هزار متر مکعب ارتقا می‌یابد.

لطفی مدت زمان ساخت تصفیه‌خانه‌ها را ۱۸ ماه ذکر کرد و یادآور شد: انتخاب پیمانکار صورت گرفته و از ماه جاری تصفیه‌خانه منطقه فخب رشت به پیمانکار واگذار می‌شود.

وی با تصریح بر اینکه فاز دوم تصفیه‌خانه مذکور از محل قرارداد سرمایه‌گذاری ساخته می‌شود، خاطرنشان کرد: فاز نخست تصفیه‌خانه ضلع جنوبی و رودخانه‌های زرجوب و گوهررود امسال و فاز دوم آن در سال ۹۶ ساخته می‌شود.

این مسوول با اشاره به اینکه فاضلاب شهرک‌های حاشیه رودخانه‌ها باید به تصفیه‌خانه ضلع جنوبی هدایت شود، گفت: تا پایان سال ۹۶ باید رودی‌ رودخانه‌ها از هر نوع آلایندگی تمیز شود.

وی یادآور شد: با احداث سه تصفیه‌خانه در رشت طی برنامه‌ای سه ساله رودخانه‌های زرجوب و گوهررود از بار آلودگی نجات داده می‌شوند.

لطفی اجرای برنامه‌های کامل فاضلاب طی برنامه‌ای چهار ساله را نیازمند یک‌هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان لازم است./ فارس

دیدگاه کاربران