عضویت در خبرنامه الکترونیک
مدیر عامل انجمن خیرین کتابخانه ساز یزد :

نبود زمین مناسب، مشکل خیرین کتابخانه ساز در یزد

کد خبر: 73267
تاریخ انتشار: ۱۹ تیر ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۹ ق.ظ

مدیر عامل انجمن خیرین کتابخانه ساز یزد گفت: نداشتن زمین مناسب از جمله مشکلات خیرین کتابخانه ساز در استان است.

محمد علی دست افشان با اشاره به اینکه انجمن خیرین کتابخانه ساز یک نهاد غیر دولتی است افزود: اداره کل راه و شهرسازی نمی تواند زمین به صورت مستقیم به این انجمن واگذار کند و باید به اداره کل ارشاد واگذار و سپس طبق یک تفاهم نامه به اداره کتابخانه ها داده شود.
مدیر عامل انجمن خیرین کتابخانه ساز استان یزد با بیان اینکه به همین دلایل، کتابخانه سازی در استان در رکود است تصریح کرد: برخی از خیرین، دوسال است که در انتظار واگذاری زمین هستند.
وی افزود: انجمن خیرین استان برای برون رفت از این مشکل، طرحی را مبنی بر واگذاری زمین بصورت مستقیم به این انجمن، تنظیم و به مجلس و هیات دولت پیشنهاد داده که امیدواریم به نتیجه برسد.
مدیر عامل انجمن خیرین کتابخانه ساز در ادامه مهمترین مشکل کتابخانه سازی را نبود بودجه بیان کرد و گفت: هیچ بودجه ای برای این بخش مصوب و تصویب نشده است.
وی با بیان اینکه بخشی از کتابخانه های استان فرسوده هستند و نیاز به بازسازی دارند اضافه کرد: خیرین نباید صرفا کتابخانه بسازند بلکه باید در بحث تعمیرات، تامین تجهیزات و بهسازی این اماکن هم کمک نمایند.
دست افشان گفت : این انجمن در سال ۹۱ با هدف جذب، ساماندهی منابع، امکانات و جلب مشارکت های مردمی در امر کتابخانه سازی و توسعه فرهنگ کتابخوانی راه اندازی شد.
مدیر عامل انجمن خیرین کتابخانه ساز استان یزد بهره گیری از کمک های خیرین در ساخت و توسعه کتابخانه های عمومی، کمک به بازسازی، نوسازی،تجهیز و نگهداری کتابخانه ها، کمک به تامین منابع مالی مورد نیاز برای اداره کتابخانه های عمومی، برنامه ریزی به منظور تشویق و ترغیب جوانان به مطالعه مفید را از دیگر اهداف انجمن بیان کرد.
وی اظهار کرد: این انجمن در راستای تجربیات موفق سایر تشکل های خیری در حوزه فرهنگی و آموزشی چون جامعه خیرین مدرسه ساز تاسیس شده تا دسترسی عموم مردم به کتابخانه های عمومی و فضاهای مطالعاتی را تسهیل نماید و زیر ساخت های لازم برای ترویج فرهنگ مطالعه مفید که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی است محقق شود.
مدیر عامل انجمن خیرین کتابخانه ساز استان یزد افزود: واگذاری زمین برای ساخت کتابخانه ابرکوه، ساخت کتابخانه مهر بهادران و مدوار مهریز ، خرید تجهیزات رایانه برای کتابخانه میبد و ساخت کتابخانه وکیلی زارچی و مطلب شفیعی از جمله فعالیتهای این انجمن در طی چند سال گذشته بوده است.
وی از آغاز عملیات اجرایی ساخت کتابخانه های دکتر وحدت و بنیاد قلم سیاه یزد خبر داد و اظهار کرد: امیدواریم کار ساخت این کتابخانه بزودی به اتمام برسد.
مدیر عامل انجمن خیرین کتابخانه ساز استان یزد، گفت: علاقه مندان به ساخت کتابخانه می توانند با اهدا و وقف زمین برای احداث کتابخانه و یا تامین منابع مالی برای ساخت کتابخانه و سالن های مطالعه مشارکت کنند.

*** نگاه خیران به سمت بهسازی و تامین تجهیزات سوق پیدا کند
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان یزد هم با قدردانی از خیران کتابخانه ساز استان از آنها خواست در تجهیز و تعمیر کتابخانه ها نیز بیش از گذشته مشارکت داشته باشند.
‘رقیه دوست فاطمی ها’ افزود: البته خیرانی داریم که بعد از ساخت کتابخانه، آن را رها نکردند و همچنان برای مشکلات آن مجموعه تلاش می کنند.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان یزد یکی از مشکلات پیش روی خیرین کتابخانه ساز در استان را نبود زمین مناسب با کاربری فرهنگی برای ساخت کتابخانه خواند و گفت: اگر شرایطی فراهم شود که برای واگذاری ساخت کتابخانه، زمین بطور مستقیم در اختیار این نهاد قرار گیرد بسیاری از مشکلات در این زمینه رفع می شود.
دوست فاطمی‌ها افزود: اکنون زمین مستقیما در اختیار اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قرار می گیرد و در صورت نبود نیاز به این نهاد واگذار می شود.
وی اظهار کرد: یکی از راه‌های دلگرمی خیران برای ساختن کتابخانه، واگذاری زمین در کمترین زمان و بدون هزینه است.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان یزد اضافه کرد: باید در این زمینه چاره اندیشی اساسی صورت گیرد تا این مشکل از سر راه خیران برداشته شود.
وی در ادامه با بیان اینکه هم اکنون ساخت کتابخانه ها ۱۰۰ درصد خیری است گفت: در گذشته بخشی از هزینه ساخت کتابخانه توسط بخش دولتی تامین می شد اما اکنون به دلیل مشکلات مالی، این طرح ‌ها به صورت کاملا خیری انجام می‌شود.
*** ساخت ۳۰ کتابخانه در استان توسط خیرین
دوست فاطمی ها تصریح کرد : ۳۰ کتابخانه استان توسط خیرین ساخته شده و استان در این زمینه در رتبه های برتر کشوری قرار دارد.
وی تعداد کتابخانه های استان را ۱۱۰ باب اعلام کرد و افزود: به ازای هر ۹ هزار و ۶۰۰ نفر یک کتابخانه در استان وجود دارد که در این زمینه استان یزد رتبه نخست کشور را داراست.
این مسئول تعداد کتابهای موجود در کتابخانه های عمومی استان را دو میلیون نسخه بیان و اظهار کرد: به ازای هر نفر، ۱٫۷۸ کتاب در کتابخانه ها موجود است که در این زمینه نیز رتبه اول کشور را به خود اختصاص داده است.
دوست فاطمی ها افزود: همچنین زیربنای کتابخانه های عمومی استان ۶۴ هزار و ۳۸۳ متر مربع است و به ازای هر یکصد نفر حدود شش متر مربع فضا در این بخش موجود است.
وی با اشاره به اینکه از مجموع از کتابخانه های عمومی استان ۹۵ باب آن نهادی و ۱۵ مورد مشارکتی اداره می شود تصریح کرد: همچنین از مجموع کتابخانه ۶۹ مورد شهری و مابقی روستایی هستند.
وی با بیان اینکه هشت درصد جمعیت این استان معادل ۸۹ هزار و ۴۰۱ نفر عضو کتابخانه ها هستند گفت: مجموعا یک میلیون و ۴۸۴ هزار و ۴۹۹ جلد کتاب در کتابخانه های استان موجود است./ایرنا

دیدگاه کاربران