عضویت در خبرنامه الکترونیک
پرونده یک سرقت دیگر در معاونت هنری ارشاد

سرقت هاي زنجيره اي آثار هنري ادامه دارد/نوبت به مجسمه برنزي رسيد

کد خبر: 73319
تاریخ انتشار: ۱۹ تیر ۱۳۹۵ - ۲:۴۶ ب.ظ

مجسمه برنزی بهداد لاهوتی که موزه هنرهای معاصر تهران در اکسپوی مجسمه سال ۹۰ خریداری کرده بود، به سرقت رفته است.

به گزارش نداي مردم، مجسمه برنزی بهداد لاهوتی که حدود ۳۵۰ کیلوگرم وزن داشته به تازگی از معانت هنری ارشاد به سرقت رفته است. این مجسمه در محوطه ساختمان معاونت هنری واقع در خیابان شهریار قرار داشت.

پرونده این سرقت هم اکنون توسط پلیس آگاهی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی در دست بررسی قرار دارد. گفته می‌شود به دلیل سنگینی وزن این اثر، مجسمه خرد شده و به صورت تکه تکه از ساختمان معاونت هنری خارج شده است.

بهداد لاهوتی سازنده این مجسمه ضمن ابراز بی‌اطلاعی از این اتفاق گفت: این اثر در اکسپوی سال ۹۰ که در گالری شیرین برگزار شده بود، توسط موزه هنرهای معاصر تهران خریداری شد. متریال به کار رفته مجسمه، برنز است که وزنی حدود ۳۵۰ کیلو گرم دارد.

مجسمه برنزي - لاهوتي

وی افزود: سال گذشته شنیدم کار به صورت نامناسبى در زیر پله نگهدارى شده و در حال صدمه دیدن است. از گالری‌هایى که در ارتباط بودم خواستم به طریقی واسطه شوند تا کاررا پس بگیرم اما جوابى نیامد تا در یکى از جلسات هیات مدیره انجمن مجسمه سازان با رییس فعلى موزه، به ایشان گفتم اگر میشود کار رو به من بفروشند. ایشان با خنده بدون اینکه بفهمند کدام کار یا اصلا بنده‌ای که با ایشان جلسه داشتم چه کسی هستم و کارهایم چه هستند، گفت بله بیا ببر یا هرکس میخواهد بگو میفروشیم!

این مجسمه ساز ادامه داد: البته از آنجایى که پول نداشتم و میدانستم اگه کسى رو معرفى کنم فقط باعث ابرو ریزى خواهد بود و قانوناً به راحتى کارى رو نمیشود پس گرفت، ترجیح دادم بگذرم و الان هم فکر میکنم کسى که برایش آن کار مهمتر بوده، حداقل ارزش ریالی آن را می‌دانسته ودیگر حداقل کارم زیر پله سازمان انداخته نشده است.

بر اساس این گزارش، سال گذشته نیز ۲۷ اثر قیمتی متعلق به هنرمندان معاصر از انبار دفتر هنرهای تجسمی وزارت ارشاد سرقت شد. بنابر اعلام مسولین وزارت ارشاد این آثار توسط محمد صابری امین اموال معاونت هنری، از مجموعه خارج شده بود. اما تا به امروز نیز تکلیف این پرونده مشخص نشده و معلوم نشد که آیا واقعا امین اموال مسولیت این سرقت بوده و اگر جرم این فرد محرز شده،‌جه مجازاتی برای او در نظر گرفته شده است./فارس

دیدگاه کاربران