عضویت در خبرنامه الکترونیک
نماینده سنندج :

لزوم آمادگی ستاد مدیریت بحران کردستان برای مقابله باحوادث احتمالی

کد خبر: 73356
تاریخ انتشار: ۲۰ تیر ۱۳۹۵ - ۹:۲۸ ق.ظ

نماینده مردم شهرستان های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی گفت: مدیریت بحران کردستان باید در هر شرایطی آمادگی لازم را برای مقابله با حوادث احتمالی داشته باشد.

به گزارش نداي مردم، سید احسن علوی با اشارە بە وقوع زلزلە در شهر موچش اظهار داشت: امکان اینکە گسل های در استان کردستان فعال شود وجود دارد و این احتمال خطر هست کە زلزلەهای با قدرت بیشتر حادث شود، بنابراین با فرض احتمال رخ دادن زلزلە باید ستاد مدیریت بحران در استان کردستان آمادگی کامل را داشتە باشند.

وی با بیان اینکه وقوع حوادث در این سطح همواره احتمال وقوع دارد، گفت: مدیریت بحران استان کردستان باید در سطحی از آمادگی باشد کە در صورت وقوع هر نوع حادثە غیر مترقبەای از جملە زلزلە، بتوان خطرات مالی و جانی بعد از حادثە را کنترل کرد.

نماینده مردم شهرستان های سنندج، دیواندره و کامیاران عنوان کرد: متاسفانە درمانگاه موچش بە صورت شبانەروزی فعالیت ندارد و باید این مشکل نیز حل شود و درمانگاه باید در حالت آمادە باش کامل باشد و همچنین نیروهای آتش نشانی و اورژانس نیز برای شهری با این جمعیت باید در آمادگی کامل باشند.

وی گفت: در صورت فعال شدن گسل های کە در استان کردستان هستند خطرات جدی متوجە استان می شود بنابراین در این بخش باید آمادگی مقابلە با خطرات احتمالی را در نظر داشتە باشیم.

علوی با تاکید بر لزوم همکاری و تعامل بهتر بین ادارات و سازمان های متولی در این حوزه، یادآور شد: بهره برداری از تمامی ظرفیت های در اختیار از سوی ادارات و سازمان های دولتی در این بخش یکی از نیازهای لازم و ضروری به شمار می رود.

وی به مسئله آموزش به اقشار مختلف مردم اشاره کرد و افزود: با توجه به این نکته که وقوع حوادث غیرمترقبه از جمله زلزله معمولا گسترده خواهد بود، بنابراین باید آموزش های لازم نیز در این زمینه به مردم ارائه شود تا خدای نکرده در صورت بروز هر گونه حادثه ای ما شاهد کمترین میزان خسارت ها باشیم.

نماینده مردم شهرستان های سنندج، دیواندره و کامیاران در پایان گفت: وجود امکانات و زیرساخت های لازم برای برخورد منطقی و همچنین سریع برای زمان وقوع حوادث غیرمترقبه نیز یکی از نیازهای لازم و ضروری به شمار می رود که در این زمینه باید سازمان های متولی و مسئول پیگیری های لازم را داشته باشند.

زمین لرزه هایی از نخستین ساعات روز شنبه دو شهر استان کردستان را لرزاند که بزرگترین آن ۳.۳ ریشتردر شهر موچش استان به وقوع پیوسته است.

براساس گزارش موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، نخستین زمین لرزه در ساعت ۳.۴۹ دقیقه صبح شنبه با قدرت ۲.۷ ریشته در موقعیت جغرافیایی ۳۵.۱۲۷ شمالی و ۴۷.۲۱۰ شرقی در موچش رخ داده است.

ساعت ۳.۵۵ دقیقه هم بار دیگر زلزله ای به بزرگی ۲.۳ ریشتر در موقعیت جغرافیایی ۳۵.۷۳ شمالی و ۴۷.۲۵۱ شرقی در عمق ۵ کیلومتری زمین موچش در کردستان را لرزاند.

ساعت ۵ و ۲۶ دقیقه هم در عمق ۸ کیلومتری زمین در شهر موچش زمین لرزه ای به قدرت ۳.۳ ریشتر در موقعیت جغرافیایی ۳۵.۱۴۰ شمالی و ۴۷.۲۳۲ شرقی امروز شنبه اتفاق افتاده است.

در ساعت ۵.۲۸ دقیقه هم زلزله ای به قدرت ۲.۸ ریشتر در موقعیت جغرافیایی ۳۵.۲۳۴ شمالی و ۴۷.۱۳۴ شرقی در سنندج مرکز کردستان رخ داد./مهر

 

دیدگاه کاربران