عضویت در خبرنامه الکترونیک
مدیرعامل مدیریت پسماند خراسان شمالی

تولید روزانه ۵۰۰ تن زباله در خراسان شمالی

کد خبر: 73394
تاریخ انتشار: ۲۰ تیر ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۴ ب.ظ

مدیرعامل مدیریت پسماند خراسان شمالی گفت: روزانه ۵۰۰ تن زباله تر و خشک در استان تولید می شود که این میزان در سال ۱۸۵ هزار تن است.

به گزارش نداي مردم، روح الله عظیمی ،‌ اظهار کرد: سرانه تولید هر نفر درتولید زباله در استان ،۶۵۰ گرم می باشد که این سرانه تولید در بجنورد برای هر نفر ۶۱۹ گرم می باشد.
وی با بیان این که چهار درصد از این مقدار زباله را مواد پلاستیکی تشکیل می دهد افزود: روزانه ۲۰ تن مواد پلاستیکی معادل هفت هزارو ۲۰۰ تن در سال مواد پلاستیکی در استان تولید می شود.
وی خاطرنشان کرد: در شهرستان بجنورد هم روزانه ۱۳۰ تن زباله تولید می شود و علاوه براین، در این شهرستان ۲۰۰ هزار نفری ۶۰۰ هزار کیسه زباله روزانه مصرف می شود.
مدیرعامل پسماند استان خراسان شمالی تصریح کرد: ۶۰ درصد از این پسماندها، تر و شامل مواد غذایی و ۴۰ درصد هم خشک و شامل
کاغذ، پلاستیک، قوطی های فلزی و شیشه است.
وی آموزش شهروندی را از برنامه‌های در دستور کار سازمان مدیریت استان دانست و خاطرنشان کرد: ترویج فرهنگ استفاده از کیسه‌ های پارچه ‌ای به جای کیسه‌ های نایلونی به ‌منظور حفاظت از محیط زیست، از برنامه‌های سازمان مدیریت پسماند می باشد.
عظیمی حراست از محیط ‌زیست را عامل اصلی حفظ سلامت عمومی جامعه دانست و خاطرنشان کرد: خانواده با رعایت نظافت شهری و استفاده از مواد مصرفی تجزیه‌ پذیر نقش مهمی در حفظ نظافت شهری و سلامت عمومی جامعه ایفا می‌کنند.
وی با تاکید بر اینکه پیشگیری مهم ترین عامل در کنترل یک بحران است تصریح کرد: شهروندان باید از تولید زباله پیشگیری وبرای استفاده دوباره در زمینه بسیاری از مواد دور ریختنی تلاش کنند و تا حد امکان از تولید پساماند تر جلوگیری نمایند.
برطبق آمار سازمان جهانی خواروبار (فائو) در ایران سالانه ۳۵ میلیون تن مواد غذایی هدر می رود که با آن می توان ۱۵ میلیون نفر را سیر کرد.
استان ۹۲۵ هزار نفری خراسان شمالی در شمالشرق کشور واقع شده است./ ایرنا

دیدگاه کاربران