عضویت در خبرنامه الکترونیک
استاد مهندسی بهداشت محیط وسرپرست پژوهشکده محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی تهران :

برگزاری نشست تخصصی محیط‎زیست شهری دراجلاس جهانی شوراها

کد خبر: 73423
تاریخ انتشار: ۲۱ تیر ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۱ ق.ظ

نشست تخصصی محیط زیست شهری با محورمدیریت محیط زیست و توسعه پایدار شهرها در حاشیه اجلاس جهانی شوراها و شهرداران ۲۰۱۶، تاریخ ۳۰و۳۱ تیرماه ۹۵ در یکی از سالن های همایش برج میلاد تهران برگزار می گردد.

به گزارش نداي مردم، “دکتر مصداقی‎نیا” استاد مهندسی بهداشت محیط وسرپرست پژوهشکده محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان مطلب فوق افزود: محورهای اصلی این نشست تخصصی ارزیابی اثرات زیست محیطی و مهندسی محیط زیست در شهر ها، فضای سبز و محیط زیست شهری، شهر نشینی و اثرات زیست محیطی آن، مسائل محیط زیست کلان شهرها، کنترل آلاینده های محیط زیست در شهرها و ایمنی، بهداشت و محیط زیست شهری می باشد. وی خود و سرکار خانم دکترسیمین ناصری و آقایان دکتر امیرحسین محوی، دکترکاظم ندافی ودکتر مسعود یونسیان که به ترتیب روسای مراکز تحقیقات کیفیت آب، مواد زائدجامد وآلودگی هوا و مدیرگروه روش شناسی وتحلیل اطلاعات پژوهشکده محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشند را به عنوان اعضای این پنل تخصصی معرفی نمود.

مصداقی‎نیا شهرنشینی را یکی از مسائل مهم زیست محیطی دانست و افزود: توسعه چشمگیر شهرنشینی همراه با توسعه شهرها از نظر جمعیت و مساحت و به وجود آمدن کلان شهرها موجب ایجاد بافت ها، ترکیب های مختلف شهری، عوامل ارتباطی و اقتصادی پیچیده ای شده است و تاثیر انسان بر محیط زیست به طور روز افزون از آثار حیات شهری ناشی می شود که این خود ناشی از رشد جمعیت شهرنشین و شهرنشینی بدون برنامه ریزی صحیح است. اگرچه شهرنشینی دارای اثرات مثبت اقتصادی و اجتماعی می باشد، ولی خود متقابلا به مشکلات و معضلاتی برای ساکنان شهرها دامن زده است که می توان آن ها را به عنوان مشکلات شهرنشینی در عصر حاضر به حساب آورد.
سرپرست پژوهشکده محیط زیست با اشاره به وضعیت محیط زیست جهان در دو دهه گذشته ادامه داد: علی رغم حساسیت های اخیر در زمینه محیط زیست نه تنها اثرات مخرب انسانی کاهش نیافته بلکه مسایل حاد و دشواری مانند آلودگی شدید جوی، نازک شدن لایه ازن، تشدید پدیده گلخانه ای و اثرات متعدد ناشی از این پدیده ها مطرح شده است. در این میان شهرها نیز به عنوان مراکز جذب جمعیت با مسائل و مشکلات متعدد و مختلف زیست محیطی مانند آلودگی هوا، صدا، پسماندها، آلودگی آب ها و… روبرو هستند که این امر خود منجر به گسترش و افزایش شدت فشارهای وارده بر محیط زیست گردیده وتخریب منابع وکاهش فضاهای طبیعی و در پی آن افزایش نیاز شهروندان به محیط زیستی سالم تر شده است. از این رو شهرداری ها به عنوان برنامه ریزان ومدیران محلی با شرایط جدیدی مانند افزایش آلودگی ها وتخریب محیط زیست ومسایلی از این دست روبرو هستند. به این ترتیب نقش مدیران و برنامه ریزان شهری تنها تعیین کاربری های اراضی و برنامه ریزی فضایی نخواهد بود، بلکه یکی از اصلی‎ترین و مهمترین وظایفی که بر عهده آنان است، برنامه ریزی در جهت توسعه پایدار شهری است. وی در ادامه به اهمیت برگزاری اجلاس جهانی شوراها و شهرداران پرداخت و گفت: در این اجلاس اعضای شورای اسلامی شهرها و شهرداران سراسر کشور، روسای شوراهای شهر و شهرداران سایر کشورها شرکت خواهند داشت. در این جلاس پنل های تخصصی با مشارکت صاحبنظران ومتخصصین زمینه های مختلف محیط زیست ومسایل شهری با هدف افزایش آگاهی وتوانمندی شرکت کنندگان برقرار خواهد شد.
سرپرست پژوهشکده محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی تهران در پایان خاطر نشان کرد: اجلاس جهانی شوراها و شهرداران در طرحی ۵ ساله برنامه ریزی گردیده است که بعد از برگزاری نخستین اجلاس، در سال­های آتی میلادی،۲۰۱۷ الی ۲۰۲۰، به ترتیب با محوریت گردشگری، محیط زیست شهری، مدیریت بحران، شهر هوشمند برگزار خواهد شد. مصداقی نیا ضمن ابراز خرسندی افزود: امید است برگزاری این اجلاس بتواند به مسئولان و مدیران شهری، اعضای شورا اسلامی شهرها و شهرداران در توسعه مدیریت شهری و ارائه راهکارهای تخصصی وکارآمد معضلات محیط زیست شهری کمک نماید.

دیدگاه کاربران