عضویت در خبرنامه الکترونیک
فرماندار بیرجند:

فضا و فرهنگ باز آفرینی پایدار شهری تقویت شود

کد خبر: 73480
تاریخ انتشار: ۲۱ تیر ۱۳۹۵ - ۹:۴۲ ق.ظ

فرماندار بیرجند، تقویت فضا و فرهنگ باز آفرینی پایدار شهری را از اولویت های این شهرستان در شرق کشور عنوان کرد و گفت: تا مردم همکاری نکنند دولت به تنهایی قادر به انجام فرهنگ بازآفرینی پایدار شهری نخواهد بود.

به گزارش نداي مردم، علی ناصری، روز یکشنبه در ستاد بازآفرینی پایدار شهری بیرجند افزود: در مبحث مهم باز آفرینی شهری باید اولویت ها مشخص شود و به یک شفافیت معین برسیم که چه مقدار از وظایف را دولت و چه اندازه را فضای عمومی و جامعه بر عهده بگیرد.
به گفته وی برای اینکه شاهد بازآفرینی شهری پایدار باشیم باید جامعه را توجیه کرد و مردم را به سمتی سوق داد که کار توسط خودشان صورت پذیرد و نهادهای دولتی نقش همراه و پشتیبانی را ایفا کنند.
** هیچ نهادی به تنهایی نمی تواند در بازآفرینی شهری به نتیجه برسد
وی ادامه داد: بازآفرینی شهری امری است که هیچ نهادی به تنهایی نمی تواند به یک نتیجه مطلوب برسد بلکه همه دستگاه باید خود را در انجام این کار سهیم بدانند و یک ادبیات مشخص را دنبال کنند تا این فرصت به تهدید تبدیل نشود.
ناصری عنوان کرد: دولت می تواند بستر را فراهم کند و مشوق های اساسی را در اختیار بگذارد و این ما هستیم باید از این فرصت ها در توسعه شهر بیرجند بهترین استفاده را ببریم.
**نگاه دولت به خراسان جنوبی ویژه باشد
همچنین مدیر عامل شرکت عمران و مسکن سازان خراسان جنوبی گفت: شهر بیرجند
با توجه به اینکه مرکز استان است ۱۸ سال در معرض خشکسالی قرار گرفته و این امر باعث شده که بسیاری از مناطق مرزی خالی از سکونت شوند و تخلیه جمعیتی در این استان مشکلات امنیتی را در بر خواهد داشت بنابراین دولت باید با یک نگاه ویژه به این استان توجه کند.
محمد رضا کمیلی دوست، افزود: مردم روستاهای مرزی با توجه به کمبود منابع آبی برای کشاورزی و نبود هیچگونه امکانات رفاهی – تفریحی و درمانی مجبور به مهاجرت به شهرها و مرکز استان شده اند که این معضل باید با تدابیر مسئولان دستگاه ها با نگه داشتن مردم در روستاها و تامین امکانات مورد نظرشان حل شود.
وی ادامه داد: با توجه به منابع کم آب در استان، گردشگری، معادن و دانشگاه های بیرجند به عنوان قطب علمی شرق کشور باید در اولویت قرار بگیرد و گسترش حمل و نقل هوایی و احداث حمل و نقل ریلی در خور توجه ویژه است و اگر در پی حل این مشکل ها بر نیاییم ممکن است در آینده نه چندان دور شاهد تخلیه استان با توجه به مرز ۴۶۵ کیلومتری با کشور افغانستان باشیم.
وی اظهار کرد: دستگاه های دولتی نظیر میراث فرهنگی در استان استعداد های خوبی برای پیشرفت و توسعه دارد ولی به تنهایی کارساز نیست و همکاری همه نهاد ها را می طلبد .
** برای پیشرفت به ایده نو نیاز است
به گفته وی برای پیشرفت باید ایده وجود داشته باشد همانطور که شهر دبی فقط با جاذبه کویری اش جذب گردشگر می کند ما هم می توانیم از جاذبه کویری، گردشگری و تاریخی خود این کار را انجام دهیم ولی ( یک دست صدا ندارد).
به گفته وی پنج محله به عنوان محله های هدف بازآفرینی شهری در بیرجند وجود دارد که تقریبا تمامی دستگاه ها در مسیر یک نقشه مشخص در این مناطق حرکت می کنند.
کمیلی دوست، اولین محله ها را بافت های فرسوده عنوان کرد و گفت: نقشه این مناطق به تایید شورای عالی شهر سازی رسیده و سکونت های غیر رسمی، بافت های تاریخی، روستا شهرها و محدوده های غیر متجانس شهر نظیر پادگان های نظامی از مهمترین اولویت ها در بازآفرینی شهری است.
بیرجند مرکز خراسان جنوبی در شرق ایران است.
جمعیت بیرجند در سال۱۳۹۰، ۱۸۴هزار ر و ۶۷۴ نفر بود و در این سال چهل و نهمین شهر ایران بود.
بیرجند نخستین شهر ایران است که صاحب سازمان آبرسانی شد و بنگاه آبلوله بیرجند به عنوان اولین سازمان آبرسانی ایران شناخته می‌شود.
این شهر همچنین دومین شهر در ایران است که در سال ۱۳۰۲ و پیش از تهران از لوله‌کشی آب شهری برخوردار شد.
باغ اکبریه یکی از بناهای تاریخی شهر در نشست سی و پنجم یونسکو در سال ۲۰۱۱ میلادی به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.
مدرسه شوکتیه در این شهر، سومین مدرسه آموزش به سبک نوین بعد از دارالفنون تهران و رشدیه تبریز است.
به علت موقعیت سیاسی و استراتژیک بیرجند، سومین فرودگاه کشور در سال ۱۳۱۲ پس از قلعه‌ مرغی تهران و بوشهر در این شهر ساخته شد و تا پیش از جنگ جهانی دوم، کنسولگری‌های انگلستان و روسیه در بیرجند فعال بود./ ایرنا

دیدگاه کاربران